Hamsilos Koyu, Türkiye’nin en kuzeyi olarak nitelendirebileceğimiz bir koydur. Bir buzul aşındırması sonucu meydana gelen bu coğrafî şekil bu özelliği ile dünyada kendiliğinden oluşan tek koy olma unvanını elinde bulundurur. Yolunuz Sinop’a düşerse fil kafasını andıran görüntüsü ile tam bir doğa harikası olarak nitelendirebileceğimiz Hamsilos Koyu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hamsilos Koyu
Hamsilos Koyu

HAMSİLOS KOYU HAKKINDA BİLGİ

Hamsilos Koyu, Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun üzerinde bir koydur. Koydan içeri girdiğiniz zaman bitki örtüsünün ormana dönüştüğünü görebilirsiniz. Ayrıca Hamsilos’a giden tek yolun Akliman’dan geçtiğini söyleyebiliriz. Geçmiş dönemlerde savaş gemilerinin gizlendiği bu koy, günümüzde de aynı kuytuluğa sahip olması sebebi ile balıkçı teknelerine fırtınalı havalarda kol kanat gerer.

Asıl adı Hamsoros olan bu koy İnceburun Feneri’ne yaklaşık olarak 11 kilometre mesafede konumlanır. Koy, Akliman’ın 1 kilometre kadar kuzeyindedir. Koyun ucuna doğru ulaşım zorlaştığından araçla devam edemediğiniz noktada bir doğa yürüyüşü yaparak gezinize devam edebilirsiniz.

Hamsilos Koyu’na giderken civarda çok sayıda mesire alanına rastlayabilirsiniz. Hatta bu sebeple festivaller de bu alanda organize edilir.

HAMSİLOS KOYU GEZİLECEK YERLER

Hamsilos Koyu’nu gezip burada kamp yaparak günler geçirebilirsiniz. Ayrıca burada kano ya da tekne kiralayarak dingin sularda keyifli deniz turuna çıkabilirsiniz. Diğer gezi duraklarına da zaman ayırmak isterseniz doğru bir tercih yapmış olursunuz. Kendinizi Hamsilos Tabiat Parkı’ndan çıkmaya ikna edecek olursanız Sinop’taki diğer alternatifleri de inceleyebilirsiniz.

Boyabat Kaya Mezarları: Sinop’un tarihî anlamda akla ilk gelen yerlerinden olan bu kaya mezarları 1902 yılında keşfedilmiştir. Daha sonraki süreçte dünyaya tanıtılıp turizme açılan kaya mezarı beşik çatılı, üç sütunlu ve çok odalıdır. Ayrıca Durağan ilçesinde Tekelek Kayası Kaya Mezarı ve Ambarkaya Kaya Mezarı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Sinop Kalesi: Sinop’un simgelerinden biri olan Sinop Kalesi milattan önce 8. yüzyılda Milet’ten gelen koloniler tarafından inşa edilmiştir. Yapı daha sonraki süreçte, Roma ve Bizans zamanında da onarılmıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde 6 adet kapısı olduğu yazılan yapıda günümüzde sadece Kumkapı ve Lonca Kapısı görülebilir.

Akgöl: Sinop’un doğal güzelliklerinden Akgöl, İnaltı Mağarası’na yakın mesafede konumlanıyor. Bir tablo görünümünde olan Akgöl’ü dinginlikten hoşlanıyorsanız çok sevebilirsiniz. Bu doğal güzelliğe Ayancık yolunun yaklaşık 30. kilometresinde göreceğiniz tabelaları takip ederek yaklaşık 5 dakika içinde varabilirsiniz. Ayrıca bu alanda da çadır kurabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Hamsilos Koyu’ndan sonra yeni bir kamp alanı arıyorsanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Sinop İnaltı Mağarası: Ayancık ilçesinin İnaltı köyündeki mağaranın keşfi çok eskilere dayanmıyor. Bulunduktan sonra düzenlenen bu mağara 2001 yılından beri ziyaretçi ağırlıyor. Genişliği yaklaşık 5 metre ve yüksekliği 5 ile 15 metre arasında değişen toplam 700 metre uzunluğundaki mağaraya ulaşım yürüyerek sağlanıyor.

Adres: İnaltı Köyü / Ayancık / Sinop

HAMSİLOS KOYU KAMP

Hamsilos Koyu Kamp
Hamsilos Koyu Kamp

Hamsilos Koyu’nda kamp yaparak mavi ve yeşili bir arada yaşayabilirsiniz. Betonların arasına sıkışmadan ilk manzaranızın koy olması alternatifi kuracağınız çadırlarla mümkün olabilir. Hamsilos Koyu’nda çadır kurarak günler geçirebilirsiniz. Daha sonra bu şirin Karadeniz şehrindeki farklı alanları da merak edecek olursanız alternatifleriniz mevcut.

Öztürkler Aile Kamp: Gelincik Merkez / Sinop
Telefon: (0368) 261 60 60

Sinop Orman Kampı: Telefon:(0368) 260 57 60
Güney Aile Kampı: Korucuk Köyü Denizler Mevkii

Gazi Çadır Sahası: Orman Dinlenme Tesisleri
Telefon: (0368) 261 23 77

Demirkollar Kamping: Akliman Mevkii
Telefon: (0368) 287 60 70

Hamsilos Tatil Köyü: Akliman Abalı Köyü
Telefon: (0368) 287 60 63

Belediye Yuvam Tesisleri: Gelincik Mahallesi Kiremitçiler Yolu
Telefon: (0368) 261 25 32

HAMSİLOS KOYU OTELLERİ

Hamsilos Koyu’nda çadır kurabileceğiniz gibi civardaki pansiyon ve otelleri de tercih edebilirsiniz. Tatil tercihinize ve bütçenize göre otel alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Sinop Ayışığı Apart Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 120 Türk lirası.

Adres: Gelincik Mah. Kamp Yolu Sok. No: 21, Sinop Merkez / Sinop
Telefon: (0541) 497 14 99

Sinop Antik Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 195 Türk lirası.

Adres: Gelincik Mahallesi, Ordu Cad. No:33, Sinop Merkez / Sinop
Telefon: (0368) 261 25 26

Reis Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 130 Türk lirası.

Adres: Camikebir Mahallesi, Kurtuluş Cad. No.19, Sinop Merkez / Sinop
Telefon: (0368) 260 40 20

Otel 57 Sinop: Otelin gecelik ortalama fiyatı 110 Tük lirası.

Adres: Meydankapı Mahallesi, Kurtuluş Cad. No.29, Sinop Merkez / Sinop
Telefon: (0368) 261 08 28

Efua Butik Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 170 Türk lirası.

Adres: Ada Mahallesi, Gelincik Mah. Yolu No.13, Korucuk Köyü / Sinop Merkez / Sinop
Telefon: (0368) 260 25 48

*Fiyatlar ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

HAMSİLOS KOYU NASIL GİDİLİR

Sinop merkeze yaklaşık 11 kilometre mesafede bulunan Hamsilos Koyu’na gitmek için merkezden kalkan minibüsleri tercih edebileceğiniz gibi taksi ile de gidebilirsiniz. Şahsî aracınızla gidecek olursanız navigasyon desteği ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.