Bebekli Kilise Adana şehrimizin Tepebağ ilçesinde bulunmaktadır. Saint Paul Church yani Aziz Pavlus Kilisesi ismindeki bu İtalyan kilisesi, bölge halkının koyduğu isim ile Bebekli Kilise diye tanınmaktadır. Kesin olmamakla birlikte yapılan araştırmalar 1880 ile 1890 yılları arasında yapıldığını göstermektedir.

Bebek Kilise
Bebek Kilise

ADANA BEBEKLİ KİLİSE TARİHÇESİ

Adana Tepebağ ilçe merkezinde, 5 Ocak Meydanı’nda bulunan ve 19. yüzyıldan kalma olduğu bilinen Adana Bebekli Kilise İtalyanlar tarafından inşa edilmiştir. Yapıldığı tarihten 1915’e kadar da bir Ermeni Kilisesi olarak Ermeni cemaati ibadetleri için kullanılmıştır.

Bugün artık Katolik ve Protestan cemaatleri tarafından kullanılmaktadır. Adana Bebekli Kilise tarihçesi kilisenin Aziz Pavlus için yapıldığını göstermektedir. Aziz Paul veya Aziz Pavlus Pavlik kiliselerin kurucusu olan bir Hristiyan misyoner olarak bilinmektedir. İsa peygamberin Ferisi Yahudilerindendir ve aynı zamanda bir Roma vatandaşıdır. Tarsus’ta doğmuş olan bu aziz, Yeni Ahit’te ve Luka’nın yazdığı İncil’de önemli bir yere sahiptir. İşte Adana Bebekli Kilisesi de bu Pavlik kilise kurucusu azize ithaf edilerek onun adına yapılmıştır.

BEBEKLİ KİLİSE HAKKINDA BİLGİ

1800’lü yılların son çeyreğinde yapılan Bebekli Kilise hakkında bilgi verirken kilisenin adının neden Bebekli kilise olduğuna değinmeden geçmemek gerekir.

Aziz Pavlus Kilisesi’nin hemen en tepesinde, yüksekliği 2,5 metreyi bulan tunç bir Meryem Ana heykeli konulmuştur. Kilise’nin büyük kapısının üstünden sanki aşağı bakar gibi bir izlenim yaratan bu tunç heykeli, Adana Bebekli Kilise hikâyesi için de temel teşkil etmektedir. Zira bölge halkı, bu Meryem Ana heykelini bir bebek figürü olarak düşünmüş ve öyle yorumlayıp kiliseyi Bebekli Kilise diye adlandırmıştır. Ve kiliseye bu nedenle halkın bu tabirinden yola çıkılarak Bebekli Kilise adı verilmiştir.

Kıbrıs asıllı Türk Korno sanatçısı olan ünlü müzisyen Turgay Hilmi, 2000 senesinde konser için gittiği Adana’da Bebekli Kiliseyi de ziyaret etmiş Bebekli kilise papazı tarafından ağırlanıp, bilgi almış olduğunu anlatır bir yazısında. Hatta İtalyan rahip tarafından kilisede düzenlenen Paskalya törenine de kornosu ile eşlik edip, törene katılan cemaat için de unutulmaz bir anı bırakmıştır.

ADANA’DA BULUNAN KİLİSELER

Yazımıza konu olan Adana Bebekli Kilise ile birlikte Adana’da bulunan kiliseler hakkında yaptığımız araştırma sonucunda, şehrimizde tarihi geçmişe dayalı olup da bugün hala çalışır durumda olan tek kilisenin Adana Bebekli Kilise olduğunu söyleyebiliriz.

Abidinpaşa Caddesi’nin üzerinde yer alana Merkez Bankası binasının yerinde de eskiden bir Ermeni kilisesi bulunduğunu ve Azize Meryem Kilisesi diye biliniyor olduğunu geçmiş kayıtlardan biliyoruz.

BEBEKLİ KİLİSE YAKIN YERLER

St. Paul Kilisesi yani Bebekli Kilise için bir ziyaret programı yapıyorsanız belki Bebekli Kilise yakın yerler de ilginizi çekebilir diye düşündük. Bölgeye yaklaşık 500 metre mesafede olup gezebileceğiniz diğer yerler; Adana Etnografya Müzesi, Büyük Saat Kulesi, Tepebağ Höyük ve Ulu Camii alternatifler arasındadır.

BEBEKLİ KİLİSE NEREDE VE ULAŞIM

Şehir merkezinde yer alan Bebekli Kilise ulaşım konusunda pek çok seçeneğe sahip. Hemen hemen tüm toplu taşıma araçları; türlü dolmuş, halk ve belediye otobüsleri ile gidilebilmekte olan bölge, merkezde yer alır. Merkezi konumu sayesinde de pek çok noktaya yürüme mesafesinde bulunur.

Bebek Kilise Nerede ve Ulaşım
Bebek Kilise Nerede ve Ulaşım

Otomobil: Kendi otomobiliniz ile gitmeyi düşünüyorsanız, şehir merkezinde park edip kısa bir yürüyüş ile Bebekli Kiliseye ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Bebekli Kilise’yi ziyaret etmek için toplu taşıma araçları ile Adana merkeze ulaşım sağlayıp akabinde kısa bir yürüyüş ile kiliseye ulaşabilirsiniz.

Uçak: Adana Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 8-10 dakika mesafede bulunmaktadır.

BEBEKLİ KİLİSE GİRİŞ ÜCRETİ

Bebekli Kilise Giriş Ücreti Öğrenci: Ücretsiz

Bebekli Kilise Giriş Ücreti Sivil: Ücretsiz

* Bebekli Kilise giriş ücreti 2018 yılının nisan ayında güncellenmiştir.

BEBEKLİ KİLİSE ZİYARET SAATLERİ

Bebekli Kilise yani Saint Paul Church haftanın 3 günü ziyarete açıktır. Pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri ziyaret edilebilmektedir.  Pazar günleri saat 11.00’de cemaat için Türkçe ayin yapılmaktadır. Adana Bebekli kilise ziyaret saatleri oldukça sınırlıdır maalesef.

Yaz Dönemi: (15 Nisan-2 Ekim) 14.00-16.00

Kış Dönemi: (3 Ekim-14 Nisan) 14.00-16.00

*Bebekli Kilise ziyarete açık gün ve saatler 2018 yılının nisan ayında güncellenmiştir.

BEBEKLİ KİLİSE İLETİŞİM

Adres: Tepebağ Mahallesi, 27046. Sok. 18 A, 01010 Bebekli Kilise Seyhan / Adana

Telefon: (0322) 248 31 31