Bursa’nın tarihî zenginliklerinden bir tanesi ibadethaneler arasında yer alan Alaaddin Paşa Camii. Bursa’daki en eski yapılar arasında bulunan Alaaddin Paşa Camii’nin en önemli özelliklerinden biri de Bursa’daki ilk cami olması. 1326 yılında inşa edilen bu tarihî eseri görmek isterseniz rotanızı Osmangazi ilçesine doğru çevirmelisiniz.

ALAADDİN PAŞA CAMİİ HAKKINDA BİLGİ

Bursa’nın ilk camisi olma unvanını elinde bulunduran Alaaddin Paşa Camii, Osman Gazi’nin oğlu ve Orhan Bey’in kardeşi olan Aladdin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kare planlı ibadethane tarih boyunca hasar gördüğü için zaman zaman onarımdan geçmiştir.Osmanlı döneminin ilk camisi olan Alaaddin Paşa Camii bu sebeple tarihi açıdan da oldukça önemli bir yere sahiptir.

İlk hasarını 1855 senesinde meydana gelen bir depremde gören cami, olaydan 6 sene sonra onarımdan geçirilmiştir. Daha sonraki restorasyonunu ise Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından 1960 senesinde yaşamıştır. Tuğla ile örülen minarenin şerefesinin altında mermerden motifleri görebilirsiniz. Avluda ise görebilecekleriniz arasında eski ve güzel taşlı mezarlar yer alır. Ayrıca yapıda Bizans dönemine ait devşirme malzemeler de kullanılmıştır.

Bursa’da bir de Alaaddin Bey’in isteği ile inşa edilmiş bir mescit olduğu sanılmaktadır. Ancak konuyla ilgili bir yazılı kaynak bulunmadığından bu mescidin ne zaman yıkıldığı ve nerede konumlandığı bilinememektedir.

Günümüzde hala ibadete açık olan bu yapıyı görmek isterseniz içerisini gezebilirsiniz. Osmanlı’nın ilk camisinin içinde gezmek sizi bir zaman tüneli yolculuğuna çıkarabilir.

ALAADDİN PAŞA CAMİİ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Bursa’nın ve aynı zamanda da Osmanlı döneminin ilk camisini gezdikten sonra Osmangazi ilçesinde konumlanana diğer güzelliklere de zaman ayırarak dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Bursa Ulu Camii: Bursa’nın simgesi olan Ulu Camii, I. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. 1396 ile 1400 seneleri arasında inşa edilen bu yapı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri konumundadır. Evliya Çelebi’nin tabiri ile Bursa’nın Ayasofya’sı olan yapı mimar Ali Neccar tarafından inşa edilmiştir ve 5 bölümden meydana gelmektedir. Bursa şehir merkezinde bulunan yapı efsaneleri ve görkemli hali ile sizi kendine hayran bırakacak yerler arasında geliyor.

Şehadet Camii: Bursa Osmangazi ilçesinde yer alan bir diğer tarihî değer de Şehadet Camii olarak karşınıza çıkıyor. Kale Camisi diye de anılan bu yapının adının şehadet adını alması ise I. Murad Hüdavendigar’ın 1389’da Kosova’da şehit olmasına dayanıyor.

Koza Han: 15. asrın sonunda doğru II. Yıldırım Bayezit’in isteği doğrultusunda inşa edilen bu han, Bursa’daki önemli tarihi yapılar arasında bulunuyor. Zamanında ipek böceğinin kozalarının satıldığı yer olması sebebi ile bu adı alan tarihi yapı günümüzde çay kahvenizi yudumlayıp günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir cazibe merkezi olarak sizi karşılıyor.

BURSA ZİYARETİNDE KONAKLAMA

Alaaddin Paşa Camii,Koza Han, Yeşil Camii, Ulu Camii derken günün nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz. Tarihi de oldukça eski yıllara dayanan Bursa’da detaylı ve kapsamlı bir gezi öngörüyorsanız bir gün yeterli olmayacaktır. Bursa’nın ilçelerinin merkezi olan Osmangazi’deki konaklama alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Boyugüzel Termal Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 250 Türk lirası.

Adres: Çekirge Mahallesi, 2. Selvi Sok. No.10, Osmangazi / Bursa

Telefon: (0224) 474 01 43

Hotel Gönlüferah: Otelin gecelik ortalama fiyatı 255 Türk lirası.

Adres: Çekirge Mahallesi, 1. Murat Cad. No.22, Osmangazi / Bursa

Telefon: (0224) 232 18 90

Hotel Waha: Otelin gecelik ortalama fiyatı 290 Türk lirası.

Adres: Tahtakale Mahallesi, Cemal Nadir Cad. No. 95, Osmangazi / Bursa

Telefon: (0224) 220 55 22

Safran Otel Bursa: Otelin gecelik ortalama fiyatı 310 Türk lirası.

Adres: Osmangazi Mahallesi, Ortapazar Cad. 9. Ara Sok. No. 3, Osmangazi / Bursa

Telefon: (0224) 224 72 16

*Fiyatlar Haziran 2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

ALAADDİN PAŞA CAMİİ NEREDE VE NASIL GİDİLİR

Alaaddin Paşa Camii, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde konumlanıyor. Ulaşım için ise farklı alternatifleriniz mevcut.

Otomobil: Eğer şahsi aracınızla camiye gitmek isterseniz ilk olarak Bursa Devlet Hastanesi’nin hemen arkasında kaldığı bilgisini paylaşabilir. Alaaddin Mahallesi’nde konumlanan ibadethaneye navigasyon desteği ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yaya: Eğer Bursa merkezdeyseniz buraya rahatlıkla gidebileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Hastanenin yön oklarını takip ederek kolayca Alaaddin Paşa Camii’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs: Bursa merkezden hareket eden otobüs ve minibüsler vasıtası ile tarihî yapıya gidebilirsiniz.

 ALAADDİN PAŞA CAMİİ ADRES

Adres:Alaaddin Mahallesi, Değre Sok. No.1, Osmangazi / Bursa