Amasra, Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bartın ilinin bir ilçesidir. Bir sahil kasabası tadında olan şirin ilçe, bu güzelliği sayesinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası konumundadır. Tarihi değerleri, meşhur yemekleri ve görsel şölen tadında olan salatasıyla her mevsim gezilebilecek olan Amasra denize girilecek yerleriyle de rağbet gören yerler atasında bulunur.

Genç yaşta vefat eden Barış Akarsu’nun memleketi olarak bilinen Amasra’da sanatçının heykellerini görebilirsiniz. İlçe, yeşil ve mavinin benzersiz uyumuyla mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bulunur. Amasra’da görülecek yerleri derlediğimiz bu yazıyı inceleyerek bir tatil programı oluşturabilirsiniz.

Amasra Genel Görünüm
Amasra Genel Görünüm

Amasra Kalesi: Amasra’nın simgelerinden biri olan Amasra Kalesi’ne gitmek Küçük Liman’dan Boztepe’ye doğru yönelmelisiniz. Yolun sağ tarafındaki merdiven ve yokuşları kullanırsanız kalenin içine varabilirsiniz. Kale ve çevresinde görebileceğiniz yapılar arasında, Cenevizlilerden kalma küçük kilise, kiliseden camiye dönüştürülen Fatih Camii ve kale surlarının üzerinde birçok figür yer alıyor. Buraya gidecek olursanız fotoğraf makinenizi unutmamalı, kalenin 4 köşesinden Bartın’ı kuşbakışı olarak ölümsüzleştirmelisiniz.

Amasra Göldere Şelalesi: Bir doğa harikası olan sevimli şelale çevresinde isterseniz kamp yapabiliyorsunuz. Ortamdaki sessizliği tek bozan şey ise şelalenin çağlayışı. Ağaçlar, kuşlar, yusufçuklar ve buz gibi suyuyla sizi karşılan Göldere Şelalesi, dinginlik arıyorsanız ilk ziyaret noktanız olacak bir yer. Gün batımını şelalede yaşayacak olursanız anları fotoğraflamayı unutmayın. Ulaşım için Amasra- Kurucaşile yolu üzerinde giderken yol ayrımında şelalenin tabelasını takip ederseniz doğal alana varabilirsiniz.

Amasra Ağlayan Ağaç: Meşhur ağlayan ağaca gidecek olursanız dürbünle tavşan adasını seyredebilirsiniz. Ağaca patika yolları takip ederek ulaşabiliyorsunuz. Ağlayan ağacın bulunduğu bölge yaz kış serin olan bir yer. Giderken yanınızda hırka götürmenizde fayda var. Boztepe’de gezilecek yerler arasında bulunan ağlayan ağaç turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yer. Ağaca ağlayan adının verilmesinin sebebi ise denizden ve rutubetten nem alarak ilkbaharda yapraklarından çiseleme yapması. Ağaç aslında yaklaşık 350 yaşında olan bir Selvi ağacı. Yaşlı ağacın civarında bir de adını buradan alan bir çay bahçesi bulunuyor. Gidecek olursanız burada bir yorgunluk kahvesi de içebilirsiniz. Ayrıca kahvaltı hizmeti verildiğini de belirtmekte fayda var. Hem ağacı ziyaret etmek hem de harika bir doğa manzarası seyretmek için ağlayan ağaç iyi bir ziyaret noktası.

Amasra Müzesi: 1982 yılından bu yana bulunduğu binada hizmet veren Amasra Müzesi’nin iki tane arkeoloji, iki tane de etnografya teşhir salonu bulunuyor. Tarihe ışık tutan müzenin 1. Arkeoloji Salonu’nda Helen, Roma ve Bizans imparatorluklarından küçük eserler teşhir ediliyor. Bu bölümde sıklıkla rastlayabileceğiniz eserler arasında altın, gümüş, bronz sikkeler, gözyaşı şişeleri, testiler, olta iğneleri, bronz süs eşyaları ve pişmiş toprak testiler bulunuyor. 2. Arkeoloji Salonu’nda ise Helen, Roma, Bizans’ın yanı sıra Cenevizlilere ait mermer eserler yer alıyor. Mezar stelleri, heykeller, heykel başları, mimari parçacıklar bu bölümde gözlemleyebileceğiniz eserlerden bazıları. Müzenin 1. etnografya salonunda Osmanlı İmparatorluğu’na ait bakır mutfak gereçleri, silahlar, yazım takımları, şamdanlar, mühürler, yüzükler, seramikler ve kantarlar varken 2. salonda Osmanlı giysileri, keseleri gümüş süs eşyaları, duvar saatleri, yataklar ve yastıklar teşhir ediliyor. Müzenin dışında da farklı dönemlere ait taş eserlere rastlayabilirsiniz.

AMASRA’DA DENİZE GİRİLECEK YERLER

Amasra’da denize girebileceğiniz pek çok nokta bulunuyor. Eğer Amasra merkezde denize girmek isterseniz doğal bir koy görünümündeki Küçük Liman Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Kum zemin seviyorsanız pırıl pırıl suyuyla Büyük Liman Plajı da gayet uygun olabilir. Amasra’nın doğusunda kalan ve Amasra’ya yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunan Bozköy Plajı da diğer bir alternatif. Amasra – Cide yolunda giderken Avara üzerinden varabileceğiniz Göçkün Plajı ise dingin zaman geçirebileceğiniz doğa ile iç içe bir yer.

Amasra Küçük Liman Plajı
Amasra Küçük Liman Plajı

AMASRA’DA NE YENİR?

Amasra kendine özgü tatlarıyla sizi kendine hayran bırakacak bir ilçe. Türkiye’nin ilk turizm beldesi unvanını taşıyan, dönemin sanatçılarının ve siyasetçilerinin yazlık olarak kullandığı Amasra yemekleriyle de dillere destan.

Bir liman kentinden bahsettiğimiz için öncelikle akla gelen yemek şüphesiz ki balık. Günlük tutulan balıkları istediğiniz şekilde pişirterek yiyebiliyorsunuz. Özellikle zamanında giderseniz hamsi ve kalkan favori lezzetler arasında bulunuyor. Midye seviyorsanız yazın midye tava ve midye dolmayı da mutlaka tatmalısınız. Balığın yanında salata olmazsa olmaz. Hele ki Amasra salatası başlı başlına ana yemek. Ünü ülkenin sınırlarını aşan salatanın en büyük özelliği mevsimine göre en taze ürünlerle ve turşularla hazırlanıyor olması. Salatanın alt katmanını marul, soğan, maydanoz, roka, semizotu, taze soğan oluşturuyor. Üzerine ise havuç rendesi ve turşu türleri ekleniyor. Salatanın üzeri gerçekten bir görsel şölen. Turplar ve havuçlarla çiçek görünümü verilen salatanın üzeri bir çiçek bahçesini andırıyor. Balık yemek istemezseniz alternatif tatların arasında tereyağlı su böreği ve buraya özgü et suyunda pişen pirinçli mantı, Karadeniz pidesi de denenmeye değer lezzetler arasında. Yöresel tatları bulabileceğiniz bir diğer yer de Amasra pazarı. Denk gelirseniz mısır unu, kanlıca mantarı, yaban mersini, peynir çeşitleri, manda yoğurdu, tereyağı, tarhana ve ev eriştesi, turşu çeşitleri, bölgeye özgü kuzu kestanesi alabilirsiniz. Gidebileceğiniz meşhur restoranları inceleyerek damak tadınıza uygun seçimler yapabilirsiniz.

Mustafa Amca’nın Yeri: Adres: Kum Mah. No 8, Küçük Liman Cd.,  Amasra/Bartın. Telefon: (0378) 315 26 06

Mavi Yeşil Restoran: Adres: Büyük 54/B, Küçük Liman Cd., Amasra. Telefon: (0378) 315 27 27

Çeşmi Cihan Restoran: Adres: Kaleiçi Mahallesi, Büyük Liman Cad. No:21, Amasra/Bartın. Telefon: (0378) 315 10 62

Lütfiye Kafe: Adres: Kaleiçi Mahallesi, Çekiciler Sk., Amasra/Bartın.

Türkan Hanım’ın Yeri: Adres: Kum Mahallesi, Selahattin Eyüce Cd., Amasra/Bartın. Telefon: (0378) 315 21 31

AMASRA’DA KALINACAK YERLER

Amasra turistik bir ilçe olduğundan kalabileceğiniz pek çok konaklama alternatifiniz bulunuyor. Farklı konseptlerde hizmet veren oteller arasından bütçenize uygun seçimler yapabilirsiniz. Amasra’da kalınacak yerlerden bazılarını inceleyebilirsiniz.

Sardinia Otel: Kum Mah. Küçük Liman Cad. No: 20, Amasra. Telefon: (0378) 315 22 33

Amasra Diamond Hotel: Kaleşah Mahallesi, Bülent Ecevit Cd. No:59 Ahatlar Köyü/Amasra/Bartın. Telefon: (0378) 315 38 99

Seymen Otel: Kum Mahallesi, Suphi Kalafatoğlu Sk No:2, Amasra/Bartın. Telefon: (0378) 315 34 88

Sesamos Otel: Kum Mahallesi, Tahir Hoca Cd,  Amasra/Bartın. Telefon: (0378) 315 37 00

Günter Seher Otel: Bülent Ecevit Cd., Ahatlar Köyü/Amasra/Bartın. Telefon: 0532 473 96 38