Atakule Ankara’nın ilk alışveriş merkezi olma özelliği ile birlikte adeta şehrin simgesi haline gelmiş bir kuledir.

Atakule
Atakule

Ankara’nın merkezi ilçelerinden Çankaya’da Çankaya ve Cinnah caddelerinin kavuştuğu noktaya konumlandırılmış, altında bir alışveriş merkezi bölümü, üstünde de kule, seyir alanı ve Atakule Restaurant bölümü olan bir yapıdır.

1989’da inşaatı bitmiş ve açılmış olan Atakule 2014 senesine kadar hemen her Ankaralı için önemi bir dönem sembolü olmuştur. Atakule açık olduğu 15 yıl süresince ilgi odağı olmayı başarmış bir alışveriş merkezidir.

ATAKULE HAKKINDA BİLGİ

İnşaatına 1987 yılında başlanmış olan Atakule AVM ve Atakule Restaurant kısmını içeren kule bölümü, 13 Ekim 1989 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından ziyarete açılmıştır. Proje incelenince Mimar Ragıp Buluç tarafından hazırlandığı görülmekte olan Atakule 125 metre yüksekliğindedir. Ankara’nın ilk seyir teraslı merkezi olan bina, açıldığı dönemden itibaren, tıpkı Paris’teki Eiffel Kulesi gibi ciddi bir nam salmış, Ankaralı pek çok çiftin romantik mekânı olma özelliğine de kazanmıştır.

ATAKULE RESTAURANT

Atakule’nin en üst kısmında bulunan Atakule Restaurant hayli ilgi çeken, pek çok ziyaretçi ağırlayan bir mekân olmuştur.

Halk arasında Ankara Döner Restoran diye de bilinir. Buradaki Atakule Restaurant bölümü, kendi etrafında dönerek misafirlerine panoramik bir Ankara manzarası izleme imkânı sunması ile ünlenmiştir. Ancak Atakule 2014 senesinden beri yapılan yenileme çalışmalarının hayli uzun sürmesi nedeni ile halen ziyarete kapalı bulunmaktadır.

ATAKULE NE ZAMAN AÇILACAK

2014 senesinde başlatılan yenilenme çalışmalarının 2017 senesinde biteceği öngörülmüştür. 2017 senesi gelip çalışmalar sonlanmayınca Atakule ne zaman açılacak sorusu herkesin cevabını merak ettiği bir soru haline gelmiştir. Alt bölümündeki Atakule AVM kısmında süren inşaat nedeni ile kulenin üst kısımları da kullanıma kapalı durumdadır.

Atakule Ne Zaman Açılacak
Atakule Ne Zaman Açılacak

ATAKULE YAKININDA GEZİLECEK YERLER

Atakule yakınında gezilecek yerler oldukça fazladır. Çankaya civarındaki tarihî ve doğal güzellikteki yerleri gezip, çeşitli kafeterya ve restoranlarda yemek yiyerek gününüzü değerlendirebilirsiniz.

Anıtkabir: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938 senesinde vefatı üzerine, meclis tarafından yaptırılmıştır. Bugün Anıttepe diye bilinen, eski adıyla Rasattepe denilen mevkide bir kabir inşa edilmesi kararı onaylanmıştır. 1944’de başlanılan inşaat 9 yılı aşkın sürmüş ve Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’e alınmıştır. Anıtkabir kompleksi içerisine pek çok müze, kule, anıt ve alan halkın ziyaretine açılmıştır.

Kocatepe Camii: 4 minareli yapısı ile Selimiye Camii’ni andıran bu camimiz, adını konumlandığı semtten almaktadır. Ankara’nın önemli camilerindendir.

Camlı Köşk: Camlı Köşk, Mustafa Kemal Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım’ın ikameti için 1935 yılında yaptırdığı köşke verilen addır. Tek katlı camlı bina, Çankaya’da bulunmaktadır ve günümüzde ülkemizi ziyaret eden devlet başkanları için kullanılmaktadır.

Müze Köşk: Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışmak için kullandığı bu görkemli köşk, 1921 yılında Atatürk’e hediye edilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Ankara Tabiat Tarihi Müzesi: Çankaya’da yer alan, kuruluşu Mustafa Kemal Atatürk tarafından desteklenen müzelerdendir. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlük binasında bulunan bu müzede hemen hemen 6.400 adet fosil görülebilmektedir. Türkiye’nin tek tabiat müzesidir Ankara Tabiat Tarih Müzesi. Fransız hükümetinin hediye ettiği fil iskeleti tam 15 milyon yıl yaşındadır.

ATAKULE NEREDE VE ULAŞIM

Otomobil: Atatürk Bulvarı’ndan Çankaya Caddesi yönüne doğru ilerlenir, sola Cinnah Caddesi’ne dönülerek yaklaşık 1,5 kilometre ilerlenir ve Atakule’ye ulaşılır.

Otobüs: Ankara otobüs terminaline Türkiye’nin tüm illerinden otobüsle ulaşıp, Atakule’ye belediye otobüsleri ve metro ile ulaşabilirsiniz.

Uçak: Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan Atakule yaklaşık 33 kilometredir.

Tren: Ankara garından Atakule yaklaşık 9 kilometredir. Belediye otobüsleri ile trafik durumuna göre değişse de yaklaşık 22 dakikada ulaşabilirsiniz.

ATAKULE GİRİŞ ÜCRETİ

Atakule Giriş Ücreti Öğrenci: Ücretsiz

Atakule Giriş Ücreti Sivil: Ücretsiz

*Atakule giriş ücreti 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

**Atakule yenilenme çalışmaları nedeni ile şu an ziyarete kapalıdır.

ATAKULE ZİYARETE AÇIK GÜN VE SAATLER

Yaz Dönemi: (15 Nisan – 2 Ekim) 10.00 – 22.00

Kış Dönemi: (3 Ekim – 14 Nisan) 10.00 – 22.00

*Atakule ziyarete açık gün ve saatler 2018 yılının mayıs ayında güncellenmiştir.

**Atakule yenilenme çalışmaları nedeni ile şu an ziyarete kapalıdır.

ATAKULE İLETİŞİM

Adres: Çankaya Cad. Çankaya / Ankara

Telefon: 0 (312) 447 65 00