Ayder Yaylası, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır. Temiz havası ve bir tabloyu andıran manzarasıyla gidenleri kendine âşık etmeyi başaran Ayder Yaylası, Kaçkar Dağı‘na tırmanmak için yola çıkan dağcıların ilk durağı konumundadır. 50 derece su sıcaklığına sahip kaplıcası da güzelliğine güzellik katan bir unsurdur. Bölgedeki turizm faaliyetlerinin gelişmesinde büyük rol oynayan kaplıca, romatizmal hastalıklardan cilt problemlerine, iç hastalıklarından kadın hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Yayla evleri, dereleri, çiçekli düzlükleri ile uzaklardan tulum sesini duymanızın muhtemel olduğu Ayder Yaylası, yaz kış her mevsim gezilebilecek yerler arasında bulunuyor.

AYDER YAYLASI

AYDER YAYLASI HAKKINDA BİLGİ

Ayder Yaylası 1350 metre yükseklikte, yeşillikle kaplı bir alandır. Bünyesinde çam ormanları, hakiki kara kovan balı ve kaplıcaların yer aldığı Ayder, Karadeniz’in cazibe merkezleri arasında. Yayladaki ilk yerleşim 13. yüzyılda, göçebe olarak yaşayan Halalılar taradından başlamıştır. Daha sonraları dinlenmek için tercih edilen yayla, 19. yüzyıl itibariyla birkaç ailenin kalıcı yerleşim yeri hâline gelmiştir. 1987 yılında turizm bölgesi ilan edilmiş ve 1994 yılında Milli Park olmuştur. Günümüzde burada her sene, kış mevsiminde geleneksel Kardan Adam Festivali düzenlenir. Genellikle ocak ayında yapılan bu festivalde kayak, halat çekme ve en büyük kardan adamı yapma gibi yarışmalar düzenlenir. Bunun yanı sıra akşamları tulum dinletileriyle ve karda horon tepilerek canlanan festivalde havai fişek ve meşaleli kayak gösterileri de yapılır. Yaz mevsiminin en büyük yayla şenliği ise Haziran ayında organize edilen Ayder Yayla Şenlikleri’dir.

AYDER YAYLASI GEZİLECEK YERLER

Ayder Yaylası’na gidecek olursanız, çevresini iyice dolaşmayı ve doğanın güzelliklerini keşfetmeyi sakın unutmayın.

Ayder Kaplıcası: Ayder Yaylası, sadece doğal güzelliğiyle değil, şifalı havası ve sularıyla da ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Bu sebeple yaylanın bir diğer adı da Şifa Yaylası‘dır. Turizm merkezi olan Ayder’de otel ve kaplıca tesisleri yer alıyor. Yerli ve yabancı turistler, yeraltından gelen şifalı kaplıca suyu sayesinde romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa buluyorlar. 50 kişinin aynı anda girebileceği havuzlar, dinlenme salonları, yataklı özel kabinler, duş kabinleri, basınçlı su bölümü, fizik tedavi bölümü ve doktoru bulunan modern tesisler gidenlere hem keyif hem sağlık sunuyor.

AYDER YAYLASI

Fırtına Deresi: Yayla geziniz boyunca bir sağınızdan bir solunuzdan gelerek sizi takip eden Fırtına Deresi, aynı zamanda bölgenin rafting parkuru olma özelliğini de taşıyor. Kaçkar Dağları’nın Karadeniz yamaçlarındaki derelerin bir araya gelmesi sayesinde oluşan Fırtına Deresi, yaklaşık 57 kilometre uzunluğunda. Çay bahçeleri arasından geçen derenin üzerinde Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Çağlayan Köprüsü ve Köprüköy Köprüsü bulunuyor. Eğer burada rafting denemesi yapmak istiyorsanız, illa bir profesyonel olmak zorunda değilsiniz. Her botta profesyonel sporcuların bulunduğu bu sporu ilk kez deneyecekler genellikle 1. ve 2. derece zorluktaki, akıntısı çok az olan alanları tercih ediyorlar. Bu parkurları yüzme bilmeseniz bile deneyimleyebilirsiniz. Ancak 23 kilometrelik 3, 4 ve 5 olmak üzere üç seviyeden oluşan parkurlar için yüzme biliyor olmalısınız.

Bölgede denemek istediğiniz her spor için; Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü’ne www.dokadak.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Zilkale: Zilkale, Çamlıhemşin’de Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hâkim, yüksekçe bir tepe üzerinde bulunan, 8 burç ve bir de gözetleme kulesinden oluşan bir kaledir. Deniz seviyesinden yaklaşık 750 metre yüksekte bulunan kule günümüze kadar oldukça iyi korunarak gelmiştir. Çamlıhemşin çıkışında sağ tarafa doğru devam ettiğinizde Zilkale’ye ulaşabilirsiniz. Taş zeminli, 13. yüzyıldan kalma kulenin kullanım amacı ise Bizans döneminde doğu yönünden gelebilecek tehlikelere karşı bir gözetleme imkânı sağlamak olmuş. Osmanlı döneminde de yine ticarî ve askerî açıdan önemli olan kale, doğu yolunun gözetlenmesi ve ticaret kervanlarının konaklaması amacıyla kullanılmış. Kale-i Bala, Ciha Kalesi, Pazar Kız Kalesi ve Rize Kalesi’nden oluşan dört önemli haberleşme merkezi arasında önemli bir nokta durumundaymış.

Kaçkar Dağları Millî Parkı: Kaçkar Dağları Millî Parkı büyük bölümü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki millî parktır. 1994 senesinde millî park ilan edilen Kaçkar, zirveleriyle Karadeniz bölgesinin en yüksek dağları konumundadır. Parkı Fırtına Deresi, Hemşin Deresi gibi aslında bir ırmak büyüklüğündeki akarsular çevreler. Flora zenginliği ile uyumlu olarak millî parkta ayı, kurt, çakal, tilki, karaca, yaban domuzu, sansar, tavşan, kakım, gelincik gibi memeliler, yırtıcı ve ötücü kuşlar, yaban horozu görmek mümkündür.

Ayrıca, Palovit Yaylası, Avusor Yaylası ve Polakcur Yaylası’nı da gezebilirsiniz.

AYDER YAYLASI

AYDER YAYLASI BUNGALOV EVLERİ

Ayder Yaylası’na gittiğinizde konaklama için yine doğa ile iç içe bir yer tercih etmek isterseniz, bungalov evlerde kalabilirsiniz. Ayrıca işletmenin detaylı rehberlik hizmeti veren bir ekibi ve gruplara özel çadır konaklamalı veya günübirlik yürüyüşler de düzenleniyor.

Kardelen Bungalov: Kardelen Kalegon Mevkii No:122 Ayder Yaylası – Çamlıhemşin

Telefon: 0464 657 21 07 – 0464 657 21 84

AYDER YAYLASI OTEL FİYATLARI

Tatil için daha konforlu ve otel tarzı bir konaklama tercih ediyorsanız listeyi inceleyebilirsiniz:

Ayder Doğa Resort: Otelin gecelik ortalama fiyatı 340 TL.

Adres: Ayder Yaylası Yolu, Yukarışimşirli Köyü/Çamlıhemşin/Rize

Telefon: (0464) 250 03 33

Green Hotel Ayder: Otelin gecelik ortalama fiyatı 150 TL.

Adres: Deniz Mahallesi, Ardeşen/Rize Telefon: (0464) 715 51 52

Taşmektep Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 280 TL. Adres: Konaklar Mah. Halil Sisman Caddesi No:1, Çamlıhemşin

Telefon: (0464) 651 70 10

*Fiyatlar Haziran 2017 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilmektedir.

AYDER YAYLASI’NA ULAŞIM

Otobüs: Rize Otogarı’ndan otobüslerle Ayder Yaylası’na ulaşabilirsiniz.

Uçak: Direkt olarak Rize’ye uçak bulunmadığından, öncelikle Trabzon Havaalanı’na inip, buradan otobüsle Rize’ye geçebilirsiniz.