Aynalıkavak Kasrı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alan tarihi bir kasırdır. 1450’li yıllarda Okmeydanı’nda büyük bir koru olan Aynalıkavak, daha sonra Beyoğlu sahiline tersane inşaatı yapılınca tersane bahçesi olarak işlev görmüştür. Günümüzde milli saraylar arasında yer alan estetik yapı, yerli ve yabancı turistlerin büyük beğenisini toplar. Osmanlı döneminde Aynalıkavak Sarayı ve Tersane Sarayı olarak anılan kasır, günümüzde ziyarete açık ve sosyal imkânların olduğu bir yer olarak büyük rağbet görür. Yolunuz İstanbul’a düşerse zarif mimarisi ile Aynalıkavak Kasrı’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

Aynalıkavak Kasrı
Aynalıkavak Kasrı

AYNALIKAVAK KASRI HAKKINDA BİLGİ

17. yüzyıldan bu yana Aynalıkavak Kasrı olarak bilinen yapının bulunduğu yerdeki yeşillik ve geniş alan, tarihsel verilere göre Bizans döneminde de dinlenme yeri olarak tercih edilen bir mesire yeri olmuştur. Bir saray bütünü içinde yer alan ve Sultan III. Ahmed’in yaptırdığı tahmin edilen kasır daha sonra III. Selim döneminde onarımdan geçerek günümüzdeki görüntüsüne ulaşmıştır. Milli saray yapıları içerisinde, diğer eserlerden daha eski olarak öne çıkan kasır, ayrıca sahip olduğu mimari ve dekorasyon özellikleri ile de diğer yapılardan farklıdır.

Yapının divanhane ve beste odası bölümündeki frizlerde döneminin ünlü şairlerinden Şeyh Galib ve Enderuni Fazıl’ın, şiirleri yer alır. Süsleme açısından döneminin zevklerini ve estetiğini yansıtan yapıda revzenli tepe pencereleri, geniş saçaklı çatıları, iç dekorasyonda bulunan yerleşik sedir düzenlemeleri, geleneksel ısıtma biçimini oluşturan mangalları görmek mümkündür.

Son restorasyonunun ardından 2010 tarihinde ziyarete açılan Aynalıkavak Kasrı’nın giriş katı Sultan III. Selim anısına Türk çalgılarının sergilendiği bir müze haline getirilmiştir.

AYNALIKAVAK KASRI KAHVALTI

Milli saraylara bağlı olarak günümüzde hizmet veren noktalardan bir tanesi Aynalıkavak Kasrı olarak karşınıza çıkıyor. Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları, Ihlamur, Maslak, Küçüksu Kasırları gibi Aynalıkavak Kasrı da yemek ve kahvaltı için tercih edebileceğiniz tarihi yerler arasında bulunuyor. Kasrı gezdikten sonra tarihi yapıya nazır bir şeyler atıştırıp, çay ve kahve içebilirsiniz. Kahvaltı etmek isterseniz servisin 12.00’de bittiğini hatırlatalım. Restoranın pazartesi ve perşembe günleri hizmet vermediğini hatırlatmakta da fayda var. Açık olduğu saatleri soracak olursanız 09.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet verdiğini söyleyebiliriz.

Aynalıkavak Kasrı Kafeterya telefon numarası: 0212 256 97 50

İSTANBUL’DAKİ DİĞER KASIRLAR

İstanbul’da Aynalıkavak Kasrı’nı gezdikten sonra tarihi miras olan diğer yapıları da gezmek isterseniz alternatifleri inceleyebilirsiniz.

Küçüksu Kasrı: Diğer adıyla Göksu Kasrı olan yapı İstanbul’un Küçüksu semtinde yer alır. Mimari yapı, Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında, Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerindedir. 1856 yılında tamamlanan eser, Sultan Abdülmecit‘in isteği üzerine Nigoğos Balyan‘a yaptırılmıştır. Yapı, padişahların Boğaziçi kıyısındaki biniş noktaları arasında yer alırdı.

Adres: Göksu Mahallesi, Küçüksu Cd., Beykoz / İstanbul
Telefon: (0216) 332 33 03

Adile Sultan Kasrı: Adile Sultan Kasrı, İstanbul‘un Üsküdar ilçesinde yer alır. 1856 senesinde Sarkis Balyan‘ın öncülüğünde inşa edilen saray, Abdülmecit’in kız kardeşine bir armağanıdır. Mekan tarih boyunca okul, hastane, yetimhane, prevantoryum olarak işlev gördükten sonra günümüzde düğün, mezuniyet, gala yemekleri, toplantı, konferans, seminer, öğlen ve akşam yemekleri için kullanılabilen bir yer olmuştur.

Adres: Vaniköy Caddesi, Sıraevler Sk. No:12, Üsküdar / İstanbul

Ihlamur Kasrı: Beşiktaş ve Nişantaşı arasındaki vadide konumlanan Ihlamur Kasrı, Sultan Abdülmecit’in isteği ile Nigoğos Balyan tarafından inşa edilmiştir.  Merasim Köşkü olarak yaptırılan Ihlamur Kasrı, tek kattan oluşur ve dikdörtgen planlıdır. Kesme taştan inşa edilen yapı, yerli ve yabancı turistlerin İstanbul’da yoğun ilgi gösterdiği yerler arasında bulunur.

Adres: Teşvikiye, Av. Süreyya Ağaoğlu Sk. No:80, Şişli / İstanbul

Tophane Kasrı: Tophane’de yer alan kasır, denize paralel, dikdörtgen planlı ve iki katlıdır. Dış yüzeyindeki süslemeler, tavan süslemeleri ve mermer şömineleri kasrın dikkat çekici özellikleri arasındadır. Yapı günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi’nin kullanımındadır.

Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Cd. No:2, Beyoğlu / İstanbul

Ayrıca; Bayıldım Kasrı, Maslak Kasrı, Çit Kasrı ve Şale Kasrı da görülmeye değer eserler arasında bulunur.

AYNALIKAVAK KASRI NE ZAMAN AÇIK

Aynalıkavak Kasrı Ne Zaman Açık
Aynalıkavak Kasrı Ne Zaman Açık

Aynalıkavak Kasrı Ziyaret Saatleri: 09.00 – 17.00
Kasrın pazartesi ve perşembe günleri açık olmadığını hatırlatmakta fayda var.

*Saatler ve günler Ekim 2017 tarihinde güncellenmiştir.

AYNALIKAVAK KASRI GİRİŞ ÜCRETİ

Tam bilet: 5 Türk lirası
İndirimli bilet: 2.5 Türk lirası

*Fiyatlar Ekim 2017 tarihinde güncellenmiştir.

AYNALIKAVAK KASRI NEREDE VE NASIL GİDİLİR

Aynalıkavak Kasrı İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer alıyor. Müzeye gidiş için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Otomobil: Aynalıkavak Kasrı’na şahsi aracınızla gidecek olursanız öncelikle Hasköy’e gitmelisiniz. Navigasyon desteği ile rahatça ulaşabileceğiz eser, müzenin adını alan Aynalıkavak caddesinde yer alıyor.

Otobüs: 36 T Cebeci – Taksim, 47 Yeşilpınar – Eminönü, 47 E Binevler – Eminönü ve 47 N Nur Sitesi – Eminönü otobüsleri ile Aynalıkavak durağında inerek müzeye gidebilirsiniz.

AYNALIKAVAK KASRI İLETİŞİM

Adres: Aynalıkavak Kasrı Aynalıkavak Cad., Hasköy, Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 236 90 00