Balıkpazarı Camii diğer adıyla Yeni Camii, Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alan kitabesiz bir camidir. Nüfus Mübadelesi sonrasında kiliseden camiye dönüştürülen kutsal yapı günümüzde de ziyaret edilebilen tarihî yerler arasında anılır. Yolunuz zeytinleri ile ünlü Gemlik’e düşecek olursa Balıkpazarı nam-ı diğer Yeni Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

BALIKPAZARI CAMİİ HAKKINDA BİLGİ

Bursa Gemlik’te yer alan ve inşa kitabesi yer almayan Balıkpazarı Camii’nin bu sebeple yapıldığı yıl bilinemiyor. Ancak tarihsel süreçte kiliseden camiye dönüştürülen yapının bu değişimi 1922 ile 1923 yılları arasında geçirdiği biliniyor. İlk adı Paragia – Pazariotissa olan yapı geçirdiği dönüşümden sonra Balıkpazarı adını almıştır. Yapı camiye dönüştürüldüğü için ilerleyen zamanlarda bir de minare ilave edilmiştir. Oldukça eski olduğu tahmin edilen bu ibadethane 1999 senesindeki yıkıcılığı ile bilinen depremde hasar görmüştür. Orta derece olarak nitelendirilen bu zedelenme yapının işlevselliğini etkilediği için risk teşkil etmiş ve ibadete kapatılmıştır. Daha sonraki süreçte onarımı ve restoresi yapılan Balıkpazarı Camii halkın ibadetine tekrar sunulmuştur.

BALIKPAZARI CAMİİ PLANI

Yapının mimarisi ile ilgili bilgi vermek gerekirse devasa bir büyüklüğü olmadığını söyleyebiliriz.307 metrekare alan üzerine 240 metrekare olarak yapılan kilise dikdörtgen plana sahiptir. Orta kısımda bir büyük kubbe ve onu tamamlayan 4yarım kubbesi bulunur. Mekân doğu – batı doğrultusunda inşa edilmiştir. İlk bakışta Roma izlerini sezebileceğiniz yapı gelişmiş kapalı Yunanhaçı şemasını yansıtır. Mekânın duvarları ise düzgün kesme taş ile örülmüş haldedir. Yan duvarlarını ise sıvalı olarak görebilirsiniz. Doğudaki dışa çıkıntılı apsis ise yarım yuvarlak formundadır. Batıdaki narteks üç bölümden meydana gelir ve beşik tonozla örtülüdür. Narteks, batı haç kolu, güneybatı ve kuzeybatı köşe odalarının üzerinde galeri katı yer alır. Şirin ibadethanenin batı kısmı, eksende büyük sağır kemerli geniş, yanlarda ise simetrik iki küçük bölümden meydana gelir. Kiliseden camiye dönüştürülmesinin ardından sonra, bu sütunların arası kapı ve cam gibi malzemelerle kapatılmıştır. Mavi ve gri rengin ağırlıkta olduğu ibadethane sevimli görüntüsü ile fotoğraflarınıza da konukluk edebilir. Sokak arasında bulunan mütevazı ibadethane kültür turizmini sevenler için iyi bir örnek teşkil eder.

Kiliseden dönüştürülen, ilk ve asıl adı Panagia Pazariotissa olan yapının cami olduktan sonra Balıkpazarı olarak anılmasının sebebi ise Balıkpazarı Mahallesi’nde bulunmasındandır.

BALIKPAZARI CAMİ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Bursa şehir merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre mesafede bulunan Gemlik’te gezebileceğiniz farklı yerler bulunuyor. Kilise – cami turunuzdan sonra ilçedeki diğer güzelliklere de göz gezdirebilirsiniz.

Celal Bayar Anıt Mezarı: 3. Cumhurbaşkanı olan Celal Bayar’ın anıt mezarını görmek isterseniz Gemlik ilçe merkezine yaklaşık olarak 4 kilometre mesafede konumlanan Umurbey kasabasına gitmeniz gerekiyor. Bursa – Yalova karayolu üzerinde yer alan kasabaya gitmek için aracınızı tercih edebileceğiniz gibi, ilçe merkezinden yarım saat arayla kalkan otobüsleri de seçebilirsiniz. Anıt mezarı gezdikten sonra Celal Bayar’ın şahsen inşa ettirmiş olduğu 1970 senesinde inşa edilen kütüphane ve müzeyi de ziyaret edebilirsiniz.

Aytepe: Gemlik Umurbey kasabasının doğusunda bulunan Aytepe bir mesire yeri olarak büyük rağbet görüyor. Marmara Denizi’ne nazır tepe bölge halkı için farklı anlamlar da ifade ediyor. Gelibolu’nun alınması sırasında mücadele verirken şehit düşen denizci Kara Ali Paşa iki tarafı da deniz gören bir yere defnedilmeyi vasiyet ettiği için hikâyeye göre buraya gömülür. Aytepe’nin bir tarafı Marmara Denizi’ne diğer tarafı ise İznik Gölü’ne bakar. Şehit Kara Ali Paşa mezarı her gün çok sayıda ziyaretçi alır. Manzaralı tepe ayrıca mesire için de oldukça tercih edilen bir yer olarak beğeni toplar.

Karacaali Köyü: Doğal bir sit alanı olarak büyük ziyaretçi akınına uğrayan Karacaali köyü, küçük ve şirin bir balıkçı köyü olarak sizi karşılıyor. Çevresinde Büyük Kumla, Narlı, Kapaklı ve Armutlu gibi tatil köyleri de bulunan Karacaali tatil için akla ilk gelen cazibe merkezleri arasında bulunuyor. Köyün çevresinde konaklama yapabileceğiniz çok sayıda pansiyon ve tatil sitesi de bulunuyor. Zeytin ağaçlarını bolca görebileceğiniz Gemlik’te huzurlu ve sakin zaman geçirebilirsiniz.

BALIKPAZARI CAMİİ NEREDE VE NASIL GİDİLİR

Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alan ve eski bir kilise olan Balıkpazarı Camii hem turistik bir ziyaret hem de ibadet için gidebileceğiniz tarihi yapıların başında geliyor. Balıkpazarı Mahallesi’nde bulunan Balıkpazarı diğer adıyla Yeni Camii’ne gitmek için otobüs ve dolmuş tercih edebileceğiniz gibi özel aracınızla da rahatlıkla gidebilirsiniz. Balıkpazarı Mahallesi’ne ulaştıktan sonra levhaları takip ederek ve navigasyon desteği alarak yapıya varabilirsiniz.