Açık hava tiyatrosu, Bursa’nın eğlence ve kültür hayatına renk katan ve 1980’li yılların başından bu yana hizmet vermeye devam eden bir etkinlik alanıdır. Bursa’nın Osmangazi ilçesinde konumlanan Açık Hava Tiyatrosu, Kültürpark alanının içinde bulunuyor. Programları takip ederek Bursa Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda bir konsere, tiyatroya ya da festivale gidebilirsiniz. Yolunuz Bursa’ya düşerse bu fırsatı mutlaka değerlendirin.

AÇIKHAVA TİYATROSU HAKKINDA BİLGİ

1980’lerden günümüze kadar eğlencenin ortak adı olan Açık Hava Tiyatrosu, pek çok Bursalının yanı sıra komşu illerden ve ülkelerden de ziyaretçi akınına uğranan bir yer olarak bilinir. İlk olarak yapılış amacı Uluslararası Bursa Festivali’ne ev sahipliği olan ve tüm etkinlikleri bünyesinde birleştirmesi amaçlanan Açık Hava Tiyatrosu’nda günümüzde sinemadan tiyatroya, konserden festivale pek çok etkinlik organize edilmektedir. 2 ay kadar hızlı bir zamanda inşaatı tamamlanan Açık Hava Tiyatrosu’nun üzerinde bulunan ve sahneyi örtme görevini üstlenen çelik yapılı çatı daha sonraki zamanlarda ilave edilmiştir. Açık Hava Tiyatrosu’nun ilk etkinliği Egemen Bostancı Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen Neş’e-i Muhabbet müzikali olmuştur. Oyunun büyük ilgi uyandırmasının sebeplerinden biri de Suna Pekuysal ve Emel Sayın’ın başrolleri paylaşması olmuştur. 1 hafta boyunca her gün yapılan temsil sonrasında farklı etkinlerle de hizmet vermeye devam eden Açık Hava Tiyatrosu günümüze kadar tüm ünüyle gelmiştir. Tiyatronun 1500’ü ayakta, 3500’ü ise oturma yerli olmak üzere toplam 5000 kişilik kapasitesi mevcuttur.

BURSA KÜLTÜRPARK HAKKINDA BİLGİ

Açık Hava Tiyatrosu’nun da içinde bulunduğu Bursa’daki Kültürpark, tiyatrodan çok daha eski zamanlarda hayata geçmiş bir proje olarak karşınıza çıkıyor. Bursa’nın en önemli parkı olma unvanını da elinde bulunduran Kültürpark1955 senesinde tamamlanmıştır. Yaklaşık olarak 40 hektar yeşil alanı bünyesinde barındıran Kültürpark 1963 senesinde ilk defa gerçekleştirilen Bursa Festivali’ne ev sahipliği yapmıştır. 2006 senesinde yapılan çevre düzenlemesi ve genişletmesiyle beraber yeni bir duruş kazanan Kültürpark, 6000 ağaca, yürüyüş parkurlarına, heykellere, lunaparka, oturma ve dinlenme alanlarına, açık hava tiyatrosuna ve çocuk oyun alanlarına sahiptir. Açık Hava Tiyatrosu ise 1999 senesinden bu yana kurucusunun adını alarak Reşat OyalKültürparkı olarak anılan alanın içinde yer bulmuştur. Toplu gösteriler ve etkinlikler Açık Hava Tiyatrosu inşa edildiğinden bu yana o alanda organize edilmektedir.

AÇIK HAVA TİYATROSU GEZİSİNDE NELER YENİR

Bursa’nın merkez ilçesi olan Osmangazi’de yemek alternatifleriniz de oldukça fazla olacaktır. Dilerseniz önce Kültürpark’ta biraz doğa yürüyüşü yapabilir, yorgunsanız dinlenebilir ve güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Sonrası mı? Sonrası yeme içme. Gideceğiniz etkinliğin akşam olduğunu varsayarsak size zaman dolana kadar lezzetleri ile eşlik edecek restoranları inceleyebilirsiniz. Yalnız Bursa’nın damak çatlatan lezzetlerine kendinizi kaptırıp etkinliğinizi aman kaçırmayın. Şimdiden afiyet olsun.

Kültürpark Dörtler Restaurant

Adres:Gaziakdemir Mahallesi Çekirge Cad. Reşat OyalKültürparkı D:4, Osmangazi / Bursa

Telefon: (0224) 234 49 87

Selçuk Restaurant

Adres:Gaziakdemir Mah. Stadyum Cad. Reşat OyalKültürparkı, Osmangazi / Bursa

Telefon: (0224) 234 49 51

Dürümcü Bekir Usta

Adres:Osmangazi, Çekirge Cad. 193/B, Osmangazi / Bursa

Telefon: (0224) 233 88 18

Pervane

Adres:Muradiye Mahallesi, 2. Murat Cad. No.28, Osmangazi / Bursa

Telefon: 0553 298 59 02

AÇIK HAVA TİYATROSU ÇEVRESİNDEKİ OTELLER

Açık Hava Tiyatrosu’nda bir günden uzun sürecek bir etkinlik için bulunuyorsanız konaklama yapabileceğiniz otel alternatiflerini inceleyebilirsiniz. Osmangazi merkez bir ilçe olduğu için bu konuda fazlaca seçeneğiniz olacaktır.

Mercure Otel Bursa: Otelin gecelik ortalama fiyatı 390 Türk lirası.

Adres: Çekirge Mahallesi, Çekirge Cad. No.81, Osmangazi / Bursa

Telefon: (0224) 230 01 00

Kervansaray Otel Bursa: Otelin gecelik ortalama fiyatı 250 Türk lirası.

Adres: Aktarhüssam Mahallesi, Fevzi Çakmak Cad. No.31, Osmangazi/ Bursa

Telefon: (0224) 220 00 00

Hotel Karakaya: Otelin gecelik ortalama fiyatı 170 Türk Lirası.

Adres: Santral Garaj Mahallesi, Ulubatlı Hasan Bl. No.33, Osmangazi / Bursa Telefon: (0224) 253 75 75

*Fiyatlar temmuz2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

AÇIK HAVA TİYATROSU NEREDE VE NASIL GİDİLİR

Bursa Reşat OyalKültürparkı içinde konumlanan Açık Hava Tiyatrosu Bursa’nın Osmangazi ilçesindedir. Kültürpark’ın içine girilince kuzeyde bulunan Açık Hava Tiyatrosu’na ulaşım için metro ve otobüsleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca taksi ve şahsi aracınızla da ulaşım sağlayabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Yakın mesafede bulunuyorsanız ve yürüyerek gitmek isterseniz Altıparmak Caddesinden Çekirge’ye giderken son kapıdan girip aşağıya doğru inmeniz gerekiyor.

AÇIK HAVA TİYATROSU GİRİŞ ÜCRETİ

Reşat OyalKültürparkı’na giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Açık Hava Tiyatrosu’na giriş ise etkinlikten etkinliğe değişiklik gösteriyor. Konserler için ortalama fiyat aralığı 45- 150 iken tiyatrolar için ise 20 – 75 Türk lirası arasında değişiyor. Etkinliğe gitmeden önce programı kontrol edip bilet almakta fayda olacaktır.

* Fiyatlar temmuz 2018 tarihinde güncellemiştir. Değişiklik gösterebilir.

AÇIK HAVA TİYATROSU İLETİŞİM

Adres: Osmangazi Mahallesi, Osmangazi / Bursa

Telefon: (0224) 234 49 12