Atatürk Evi Müzesi, Türkiye’nin pek çok yerinde olan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün doğmuş olduğu evin bir replikası ya da bir dönem konaklamış olduğu müzeye dönüştürülen evlerdir. Yazımızda bahsettiğimiz Atatürk Evi Müzesi ise Atatürk’ün bir ziyareti sırasında konaklamış olduğu Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki evdir. Cumhuriyet’in 50. yılında 29 Ekim gününde müzeye dönüştürülen tarihî yapı nostalji turu yapmak için gidebileceğiniz mekânların başında gelir. Yolunuz Bursa’ya düşecek olursa Atatürk Evi Müzesi turu yapmayı ihmal etmeyin.

BURSA ATATÜRK EVİ MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ

Tarihe meydan okuyarak günümüze kadar gelmeyi başaran Atatürk Evi Müzesi’nin 19. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Bodrum ve çatı katını saymazsak 2 kattan meydana gelen tarihî eser, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bursa’yı ikinci kez ziyaret ettiğinde konakladığı yer olarak önem taşıyor. 1923 senesinin Ocak ayında atayı ağırlayan yapı o kadar beğenilmiştir ki Atatürk bundan sonra gerçekleştirdiği her ziyarette yine bu evde konaklamıştır.

Yapı, Atatürk’ün vefatından sonraki süreçlerde çeşitli eller değiştirir ve son olarak 1968 senesinde Müzeler Müdürlüğü’ne devredilir. 1973 senesinin 29 Ekim’inde ise ziyarete açılması amaçlanarak müzeye dönüştürülür.

BURSA ATATÜRK EVİ MÜZESİ BÖLÜMLERİ

Fransız mimarisinin egemen olduğu yapının bodrum katı mutfak ve hizmet için kullanılmıştır. Yapının birinci katında ise kabul salonu, yemek salonu ve çay kahve içilebilen bir misafir salonu konumlanır. Tarihî yapının ikinci katında ise yatak odası, çalışma odası, banyo ve limonluk kısmı görülebilir. Beyaz bir huzur parçası gibi görünen şirinin yapının çatı katıise Atatürk’ün belgelerini tuttuğu yer olarak bilinir. Yapıya ait bahçede ise ahşaptan el işçiliği ile yapılmış olan bir kameriye bulunur.

Yapının ilgi çekici özelliklerinden bir tanesi de kullanılan neredeyse bütün eşyaların Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı orijinal eşyalar olmasıdır. Bahçenin yeşilliği ve yapının bembeyaz estetik duruşu ile büyük hayranlığınızı kazanacak olan yapıdaki eşyaları da görünce tüyleriniz diken diken olabilir. Bu kadar zaman boyunca nasıl böylesine sağlam ve temiz durabildiğini soracak olursanız, eserin 1965 yılında ve 2017 senesinde onarımdan geçtiğini hatırlatmakta fayda var.

ATATÜRK EVİ MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ VE GÜNLERİ

Beyaz ve şirin görüntüsü ile hayranlığınızı kazanacak olan tarihî yapı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olduğu için yaz ve kış dönemlerinde ziyaret saatleri farklı oluyor.
Atatürk Evi Müzesi Yaz Dönemi Ziyaret Saatleri: (15 Nisan – 2 Ekim) 09.00 – 19.00
Atatürk Evi Müzesi Kış Dönemi Ziyaret Saatleri: (3 Ekim – 14 Nisan) 08.00 – 17.00
Müze, dini bayramların ilk günü ise 13.00’den sonra hizmet veriyor.
*Saatler ve günler Ağustos 2018 tarihinde güncellenmiştir.

ATATÜRK EVİ MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ

Bursa Osmangazi ilçesinde yer alan Atatürk Evi Müzesi için herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor.
*Fiyatlar Ağustos 2018 tarihinde güncellenmiştir.

BURSA ATATÜRK EVİ MÜZESİ NEREDE VE NASIL GİDİLİR

Çekirge Mahallesi’nde yer alan müze için farklı ulaşım alternatifleri yer alıyor.
Otomobil: Müzeye şahsi aracınızla gitmek isterseniz, gitmişken Bursa’nın diğer güzelliklerini de doyasıya gezerim derseniz İstanbul’dan bu yolun yaklaşık olarak 2 saat 45 dakika süreceğini hatırlatabiliriz. Müzeye ulaşım için ise adres bilgisinden ve navigasyon desteğinden faydalanabilirsiniz.

Deniz Otobüsü: İstanbul’dan her gün yapılan seferlerle yaklaşık 50 dakikada Bursa’da olabiliyorsunuz. Ancak deniz otobüsünden sonra bir de otobüs yolculuğu yapmanız gerektiğini söylemekte fayda var.
Taksi: Bursa’nın içinden gidecekseniz ya da farklı alternatiflerle şehre geldiyseniz taksi ile müzeye gitmeniz oldukça kolay olacaktır. Bursa’nın merkez ilçelerinden olan Osmangazi’de taksi bulmak oldukça kolaydır.
Otobüs: Toplu ulaşım araçları ile Atatürk Evi Müzesi’ne gitmek isterseniz B / 41 C, 48, 6 / A, 93 /E, 48/ A hat numaraları otobüsleri tercih edebilirsiniz.
Metro: 1 ve 2 hat numaraları metro seferleri ile rahatlıkla müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

BURSA ATATÜRK EVİ MÜZESİ İLETİŞİM

Adres: Çekirge Mahallesi, Osmangazi / Bursa

Telefon:(0224) 234 77 16