Çanakkale, Marmara Bölgesi’nde kendi adıyla anılan boğazı olan bir şehirdir. Tıpkı İstanbul gibi hem Asya hem de Avrupa kıtasında toprakları olan şehir, aynı zamanda Troya kalıntılarına da ev sahipliği yapar. Coğrafi konumunun olduğu kadar tarihiyle de çağlar boyunca önemli bir yerleşim merkezi olan Çanakkale her sene düzenlenen yüzme yarışlarının bitiş noktası olarak bilinir. Truva filminde kullanılan ahşap at şehrin simgesi haline gelmiştir. Çanakkale Savaşları’na tanıklık eden şehir, Çanakkale Şehitliği ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlar. Tatil için de oldukça rağbet gören Çanakkale’yi ziyaret edilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Kale-i Sultaniye: Burası Çanakkale Boğazı’nın kenarında bulunan ve diğer adıyla Çimenlik Kalesi olan bir kaledir. Kale, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinden sonra 1462 senesinde inşa edilmiştir. Ayrıca Piri Reis’in Kitab-i Bahriye adlı eserini bu kalede noktaladığı bilinmektedir. Kare planlı bir iç kale ve dış kale olarak iki bölümden meydana gelmektedir. İç kalenin giriş kısmında bulunan antik mermer koltuğa Fatih Sultan Mehmet’in oturarak askerlere seslendiği rivayet edilir.

Adres: Fevzipaşa Mh., Talimhane Sok., Çanakkale Merkez

Truva Heykeli: Odysseus’un Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için yaptırdığı tahtadan maketi sayesinde Akha Ordusu’nun Troyalıları yendiği rivayeti günümüze kadar ulaşmıştır. Efsanelere konu olan savaş Troy filminde de anlatılmıştır. Filmdeki at şehre anı olarak hediye edilmiştir. Devasa maketi ziyaret ettikten sonra fotoğraf çekmeyi de unutmayın.  Adres: Cevat Paşa Mahallesi, Merkez/Çanakkale

ÇANAKKALE

Çanakkale Deniz Müzesi: Türkiye’nin en büyük deniz müzesi unvanına sahip olan mekan, denizcilik tarihine ait geçmişten günümüze intikal eden nesneleri ve belgeleri üzerinde deniz tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları ziyaretçilerine sunuyor.  Müzede tarihi kayıklar, metal, ahşap ve taş eserlerin yanı sıra plastik, tekstil ve kağıt eserlerini görebilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için 7 Türk Lirası, öğrenciler için ise ücretsiz.

Adres: Fevzipaşa Mahallesi Çimenlik Sokak Çanakkale Telefon: 0286 213 17 30

Çanakkale Saat Kulesi: Bu saat kulesi, Çanakkale merkezde gezilecek yerler arasında bulunan yerlerden bir diğeri. Kule, Vitalis Gaptiorele’nin ücretini karşılaması sonucu Sancakbeyi Cemil Paşa’nın 1896’da yaptırdığı eser 5 katlı ve toplamda 20 metre yüksekliğindedir. Şehrin simgelerinden biri haline gelen saat kulesini de görmeyi ihmal etmeyin. Adres: Kemalpaşa Mahallesi, Çanakkale Merkez

Çanakkale Şehitliği Anıtı: Gelibolu Yarımadası’nda bulunan anıt çevresiyle beraber milli park ilan edilmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda bu alanda hayatını kaybeden yaklaşık 500 bin askerin anısı için inşa edilen yapı her sene şehit ziyaretine gelen insanlarla dolar taşar. Duygusal ve anlamlı bir ziyaret için şehitliğe gittiğinizde ortamın ağır atmosferi tüylerinizi diken diken edebilir. Boğaza girildiği gibi şehitlik göze çarpar. Alanda Türk şehitlik ve anıtları, yabancı mezarlık ve anıtlar, Anadolu yakası şehitlikleri, tabyalar, kaleler ve müzeler bir arada bulunuyor. Oldukça büyük bir alan olduğu için burayı gezmek için biraz fazla zaman ayırabilirsiniz.

ÇANAKKALE

Adres: Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürlüğü Çamburnu Mevkii, Eceabat / Çanakkale Telefon: (0286) 814 10 25

*Fiyatlar Haziran 2017 tarihinde güncellenmiştir.

ÇANAKKALEDE NE YENİR?

Çanakkale’de bu saydıklarımız yerler dışında Aynalı Çarşı’da alışveriş yapıp, Kordon boyunca gezip, batık dalışı yapabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra yemek alternatiflerinizin de bol olduğunu hatırlatalım. Çanakkale meşhur yemekleri ile sizi etkilemeyi başaracaktır. Çanakkale’nin en meşhur yiyeceği şüphesiz peynir tatlısı. İrmik, peynir, yumurta ve şekerden yapılan tatlı peynir helvası olarak da anılıyor. Şehir körfezde olunca deniz ürünleri de oldukça lezzetli oluyor. Gidecek olursanız sardalye yemeden dönmemelisiniz. Çanakkale’de sardalyenin özel bir pişirme şekli yok. Ancak özellikle yaz aylarında oldukça bol ve lezzetli oluyor. Yaklaşık 20 senedir bu sebeple Uluslararası Gelibolu Altın Sardalye Kültür ve Sanat Festivali düzenleniyor. Birçok mekanda sardalye yiyebileceğiniz gibi ilginiz varsa balığa çıkma şansınız da var. Kendi avladığınız balığı yemek daha tatlı gelebilir. Ayrıca ovmaç çorbası, iskorpit çorbası, ıspanak çorbası da yöresel Çanakkale yemekleri arasında bulunuyor. Yumurtalı tiken, melki yemeği, ıspanaklı çırpma ve tumbi de tatmanız gereken diğer lezzetlerden.

ÇANAKKALE

ÇANAKKALE KONAKLAMA

Çanakkale’de uzun zaman geçirmek isterseniz farklı fiyat seçenekleriyle bütçenize göre konaklama yapabileceğiniz alternatifleriniz bulunuyor. Gidebileceğiniz birkaç alternatif şöyle:

Zileli Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 170 TL. Adres: Boğazkent Mahallesi, İbrahim Terzioğlu Cd. No:7, Kepez Belediyesi/Çanakkale

Telefon: (0286) 262 00 48

Anzac Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 180 TL.
Adres: Kemalpaşa Mahallesi, Fetvane Sk. No:8, Merkez/ Çanakkale

Telefon: (0286) 217 77 77

Asos Eden Garden: Otelin gecelik ortalama fiyatı 540 TL.
Adres: Assos – Küçükkuyu Yolu Kozlualtı, Ayvacık/Çanakkale

Telefon: (0286) 764 02 90

Helen Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 180 TL.
Adres: Kemalpaşa Mahallesi, Cumhuriyet Blv., Çanakkale Merkez

Telefon: (0286) 212 18 18

Akol Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 170 TL. Adres: Cevat Paşa Mahallesi, Kayserili Ahmetpaşa Cad. No:32, Merkez/Çanakkale Merkez

Telefon: (0286) 217 94 56

*Fiyatlar Haziran 2017 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

ÇANAKKALE