Çatalhöyük, Konya il sınırlarında yer alan ve bundan yaklaşık 9 bin yıl önce yerleşim yeri olarak kullanılan bir bölgedir. Neolitik ve kalkolitik yerleşim yeri olan Çatalhöyük, iki höyükten meydana gelir. İnsanlığın tarihiyle ilgili geniş kapsamlı bilgi edinmemizi sağlayan Çatalhöyük, Anadolu’daki en iyi örneklerin başında gelir. İki höyükten biri olan doğu yerleşimi, en son Cilalı Taş Devri sırasında ovadan 20 metre yüksekliğe kadar giden bir alandan oluşturur. Batı tarafına gidildiğinde ise bir yerleşim biriminin yanı sıra Bizans yerleşimi de görmek mümkündür.

Kazılar sonucunda höyüklerde 2 bin yıl boyunca kesintisiz iskan edildiği kanısına varılmıştır. Neolitik yerleşim genişliği, barındırdığı nüfusu, oluşturduğu güçlü sanat ve kültür geleneği ile binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Atalarımızın eski yaşantılarına göz gezdirmek, yaşam tarzlarını anlamak ve ev yapılarının nasıl olduğunu incelemek isterseniz türünün en iyi örneklerinden olan Konya’daki Çatalhöyük‘ü gezebilirsiniz.

Çatalhöyük
Çatalhöyük

ÇATALHÖYÜK HAKKINDA BİLGİ

Çatalhöyük yerleşiminde zamanında 8000’den fazla insan yaşadığı bilinir. Burayı, benzer neolitik yerleşim birimlerinden ayıran temel fark bir köy yerleşmesinin ötesine geçip kentleşme evresine geçilmiş olmasıdır. Alanda yaşam süren topluluk ayrıca ilk tarımcı topluluklar arasında bulunur. Tüm bu özelliklere sahip olduğu için 2009 yılında, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne, 2012 yılında ise Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Höyüklerdeki yaşamın ilgi çekici özelliklerinden birisi, ölen kişinin hane içine defnedilmesidir. Evlerin içinde ölüm ve yaşam bir aradadır. Evlerin duvarlarında ise resim panoları yer alır. Sanat yaşamla bir bütün halinde yaşatılır. Eşitlikçi bir toplum yapısının organize edildiği Çatalhöyük, geçmişe ışık tutuyor.

1958 yılında keşfedilen höyükte yapılan kazılar sonucunda, Çatalhöyük evlerinin birbirine bitişik halde yapıldığı anlaşılmıştır. Aralarında avluya açılan dar geçitlerin bırakıldığı evler bir araya gelerek mahalleleri ve aynı mantıkla Çatalhöyük kentini oluşturmuştur. Evler aynı planda inşa edilmiştir ve kullanım süreleri yaklaşık 80 senedir. Süre dolduğunda evler temizlenip molozla doldurularak üzerine aynı planda yeni yapılar meydana getirilmiştir. Çatalhöyük evleri ile ilgili bir ilginç bilgi de evlerin arasında sokak bulunmaması ve insanların evlerine çatılardan girmesidir. Kerpiçten inşa edilen evlerin içinde vahşi hayvanların özenle çizilen ayrıntılı resimleri de yer alır.

İlk yerleşimcilerin avcı-toplayıcı olduğu höyükte, daha sonraki zamanlarda buğday, arpa ve bezelye gibi bitkilerle tarıma geçilmiştir. Sığırı evcilleştirmeyi başaran topluklar, çanak çömlekçilik, ahşap işçiliği, sepetçilik, kemik alet üretimi gibi zanaatlerde ilerlemişlerdir. Kazılarda bulunan kumaş parçaları da dokumacılığın ilk örnekleri arasında yer almaktadır. Doğu Höyük, Anadolu’da kutsal alanlara rastlanan en eski yerleşim yeri olma unvanına sahiptir.

ÇATALHÖYÜK MÜZESİ

Çatalhöyük günümüzde müze olarak gezilebilen zengin ve aydınlatıcı bir yapılar bütünüdür. Alanda iki tepenin üzerine kurulu olmasıyla çatal sıfatını alan höyükte 13 yapı katı gün yüzüne çıkarılmıştır. Çatalhöyük’ten çıkarılan pek çok parçayı da Konya Arkeoloji Müzesi‘nde inceleyebilirsiniz. Eserlerin bir kısmı teşhir edilirken bir kısmı da depolarda muhafaza edilmektedir. Gittiğiniz zaman gözlerinize inanamayacağınız bir insanlık tarihi simülasyonu için Çatalhöyük‘ü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yaşam şekilleri, inançları ve sanat sevicilikleriyle barış içinde yaşayan toplumlar günümüze ders olacak nitelikte.

Çatalhöyük Müzesi
Çatalhöyük Müzesi

ÇATALHÖYÜK NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Çatalhöyük, Konya’nın Çumra ilçesinde ve ilçenin merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunur.

Otobüs: Eğer otobüs vasıtasıyla Çatalhöyük’e gitmek isterseniz Öncelikle Konya’ya sefer yapan şehirlerarası otobüsleri kullanabilirsiniz. Daha sonra otogardan Çumra ilçesine giden dolmuşlarla ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Çatalhöyük’ün olduğu alana ilçeden yaz mevsiminde dolmuş seferleri bulunuyor.

Taksi: Yaz dışında bir mevsimde gidecek olursanız ilçeden otobüs ya da dolmuş bulamayabilirsiniz. Bu durumda ilçe merkezinden taksi tutarak Çatalhöyük’e ulaşabilirsiniz. Yol ücreti yaklaşık 70 lira civarı tutabileceği için alternatif olarak otostopu da düşünebilirsiniz.

Uçak: Çatalhöyük’ün bulunduğu Konya ilinde havalimanı bulunuyor. Konya’ya hava ulaşımı ile vardıktan sonra otogara ulaşarak Çumra dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

ÇATALHÖYÜK ZİYARET SAATLERİ VE GİRİŞ ÜCRETİ

Çatalhöyük ziyaret saatleri: Yaz Dönemi (15 Nisan- 2 Ekim tarihleri arasında): 09.00-19.00 saatleri arasında
Kış Dönemi (3 Ekim- 14 Nisan tarihleri arasında): 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müzenin bir tatil günü bulunmuyor.

Giriş ücreti: Çatalhöyük’ü gezmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

*Saatler ve fiyatlar Ağustos 2017 tarihinde güncellenmiştir.

ÇATALHÖYÜK KONAKLAMA

Çatalhöyük’ün bulunduğu Çumra ilçesinde konaklama yapabileceğiniz oteller bulunuyor. Liste zengin olmasa da oteller, Çatalhöyük’e yakınlığıyla tercih sebebiniz olabilir.

Çatalhöyük Hotel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 70 Türk Lirası. Adres: İzzetbey Mahallesi, 2/b, Nehir Sok., Çumra/Konya Telefon: (0332) 447 74 44

Çumra Belediye Oteli: Otelin gecelik ortalama fiyatı 70 Türk Lirası. Adres: İzzetbey Mahallesi, Alparslan Türkeş Cad. No:71, Çumra/Konya

*Fiyatlar Ağustos 2017 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.