Hayvanat bahçeleri küçük büyük herkesin ilgisini çeken hayvan dostlarımızla bir buluşma durağıdır. Bambaşka bir dünya olan hayvanlar aleminin kapılarını açar. Tavus kuşlarının, maymunların, ayıların ya da kaplanların ilk defa görülmüş olması hayat boyu hafızalardan silinmeyecek anılar yaratır.Bu anlamda ülkemizin en önemli hayvanat bahçelerinden biri de DARICA HAYVANAT BAHÇESİ

DARICA HAYVANAT BAHÇESİ’NDEKİ HAYVANLAR

Hayvanlarla iç içe bir gün için şüphesiz ki en iyi adreslerden biri Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı’dır. Hayvanat bahçesi demek, filler, zürafalar, çeşit çeşit maymunlar, ayılar, köpek balıkları, piranalar, flamingolar, aslanlar, timsahlar, devekuşları, Güney Amerika kuşları ve kaplanlar görmek demektir. Bununla da sınırlı kalmayıp sürüngenler alemine merhaba deyip kertenkeleler, iguanalar, yılanlar, kaplumbağalar ya da Nil krokodilleri seyretmektir. Kangurular, geyikler görüp Sibirya Kaplanları’nı önünde bir parça but bir parça kolla ziyafet verirken rahatsız etmeme kaygısı taşımak demektir.

Çocukların keçileri sevdiğine, tavşanlarla koşturduğuna, küçük poni atlarına bindiğine tanık olmaktır. Darıca Hayvanat Bahçesi panda dostlarıyla bir fotoğraf karesinde buluşmasıdır. Bir pumanın, bir vaşağın, bir kirpinin yanından geçtikten sonra iklimimizde görmeye alışkın olmadığımız penguenlere keskin geçişler yapabilmektir. Vedalaşırken papağanların “hoşçakal” demesidir.

DARICA HAYVANAT BAHÇESİ FIRSAT 2016

Darıca Hayvanat Bahçesi fırsat imkanından yararlanmak isterseniz çeşitli kampanya sitelerinin konaklamalı ya da günübirlik avantajlarından faydalanabilirsiniz. Örneğin Emsa Palace Hotel’de Leziz Izgara Menü + Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesine Giriş 95 TL yerine Sadece 65 TL gibi kampanyalardan internet siteleri aracılığı ile faydalanabilirsiniz.

İSTANBUL’DAKİ HAYVANAT BAHÇELERİ

İstanbul’da gidebileceğiniz hayvanat bahçesi sayısı pek de az değil. Güzellik ve çeşitlilik bakımından birbiriyle yarışabilecek nitelikteki hayvanat bahçelerini şöyle sıralayabiliriz: İstanbul Akvaryum, İstanbul Sea Park Akvaryum, Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, ViaSea Tema Park, Polonezköy Hayvanat Bahçesi, Şile Hayvanat Bahçesi.

FARUK YALÇIN HAYVANAT BAHÇESİ VE BOTANİK PARKI

1990’lardan bu yana yaşlı genç herkesin ilgisini çeken o meşhur Darıca Hayvanat Bahçesi‘nin adı değişti ve artık Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olarak hizmet veriyor. Parkın kurulması ve geliştirilmesi için epey emek harcanmış, özenli çalışmalar yürütülmüş. İlk başlarda dünyanın farklı yerlerindeki kuş türlerinin bir araya getirilmesiyle başlayan bu oluşum, 1995 yılı ve sonrasında farklı hayvanlar getirilerek çeşitlendirilmiş ve zenginleştirilmiştir. 2010 yılından itibaren ise çocuklara çevre ve doğa bilinci aşılamak üzerine bir misyon edinmiş, eğlendirirken öğretmeyi amaçlamıştır. Faruk Yalçın Vakfı bakanlıklarla ortaklaşa yürüttüğü projelerle de okullara ve sosyal sorumluluk projelerine imkan tanımaktadır.

BOĞAZİÇİ HAYVANAT BAHÇESİ

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi de, Kuş Cenneti ve Botanik Parkı 1991 yılında, soyları tükenmekte olan hayvanların bakımlarını üstlenmek ve soylarının devamını sağlamak amacıyla Darıca’da kurulmuştur. Yani işin özünde Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi ve Faruk Yalçın hayvanat bahçesi ortak bir mekana isim olmuşlardır.

Bahçe halkın ziyaretine 1993 yılında açılmıştır. Zamanla bahçeye olan talep üzerine kullanım alanı 165 bin metrekareye çıkartılarak hayvan çeşitliliği üç bini aşarken, bitki çeşitliliğinde ise beş yüz civarında bir sayıya ulaşılmıştır.

Bahçe yetkililerinin broşürlerde yer alan ifadelerine göre, bahçe çalışmalarından hiçbir kâr amacı güdülmüyor. Bahçenin Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği‘ne (EAZA) başvurduğu zaman, çeşitlilik ve olanak bakımından yeterli görüldüğü için kabul edilmiş. Bu kabulün gerçekleşmesi bahçe çalışmalarının dünya standartlarına uygun olduğu anlamını da taşımakta. Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ya da Botanik Park bu birliğe kabul edildiği için diğer parklar ve hayvanat bahçeleriyle de ortak işler yürütüp aralarında organik bir bağ içerisinde bulunabilmekte.

DARICA HAYVANAT BAHÇESİ

İSTANBUL’DA HAYVANAT BAHÇESİ HANGİ SEMTTE

İstanbul Akvaryum: Florya sahilinde yer alan dünyanın en büyük tematik akvaryumu denilebilir İstanbul Akvaryum için. Alanların, ses ve ışıklandırma sistemleri de bu temalandırmaya uygun olarak tasarlandığı için kendinizi denizler aleminde hissedebilirsiniz. Varlığından bile haberdar olamadığımız on binlerce çeşit kara ve deniz canlı türleriyle tanıştıran bu akvaryumu şaşırarak gezecek, keşfe dalacaksınız. Ayrıca İstanbul Akvaryum’a giderseniz balık besleme seanslarını da kaçırmayın. Balıkları besledikten sonra kasırga simülatöründe adeta bir kasırganın ortasındaymış gibi hissedecek, heyecan ve adrenalin dolu dakikalar yaşayacaksınız.

İşte adres: Senlikkoy Mahallesi, Yesilkoy Halkali Cad. No:93, Florya, İstanbul.

İstanbul Sea Life Akvaryum: Dünyanın en  büyük okyanus akvaryumlarından birini görmek ve yaklaşık 5 milyon litre suyun altında Okyanus Odası’nın şaşırtıcı manzarasıyla, 83m uzunluğundaki Okyanus Tüneli’nde büyüleyici bir geziye çıkmak ve Avrupa’nın en geniş köpekbalığı ailesine merhaba demek isterseniz adresini buyurun: Kocatepe Mah. Paşa Cad. Forum İstanbul, No: 5/5, İstanbul.

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi: Piri Reis Mahallesi, Tuzla Caddesi No: 297’ye gittiğiniz zaman 3000’den fazla hayvanla tanışma fırsatı bulacaksınız.

ViaSea Tema Park: Dünyanın ilk ve tek 5 fonksiyonlu marina projesi olan Viaport Marina’da hizmet veren bu eğlence kompleksi, uluslararası standartlarda bir tema park ve akvaryum olmasının yanı sıra oyun salonu, bowling ve sinema salonlarını bir arada sunuyor. Adres ise Cami Mah. Balıkçılar Sok. No: 20 Tuzla, İstanbul.

Polonezköy Hayvanat Bahçesi: 75. Yıl Cad. No 58/A Polonezköy, İstanbul adresinde hindiler, lamalar, midilliler hayvan dostlarını bekliyor.

Şile Hayvanat Bahçesi: Ahmetli Köyü Şile Merkez, Şile, İstanbul’da bulunan mekanda hayvanların tanıtım levhaları ve ayrıntılı bilgileri bulunuyor. Giriş ücreti ise 8 Türk Lirası.