Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Boğaz’a nazır bir Osmanlı mirasıdır. Osmanlı dönemindeki saraylar arasında yer alan Dolmabahçe, Mustafa Kemal Atatürk’ün son zamanlarının geçtiği yerdir aynı zamanda. 31. Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid’in emriyle yaptırılan saray, günümüzde gezip görebileceğiniz bir müze konumunda bulunuyor. Bir zaman tünelinde gibi hissetmek ve Osmanlı dokusunu incelemek isterseniz sahilin yanı başında bulunan Dolmabahçe Sarayı‘nı gezip İstanbul‘u bir de bu açıdan seyredebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı

DOLMABAHÇE SARAYI HAKKINDA BİLGİ

Dolmabahçe Sarayı İstanbul’un Avrupa yakasındaki Beşiktaş ilçesinde yer alır. Boğaz kıyısında yer alan sarayın olduğu alan tarih boyunca at koşturulan, cirit oynanan bir yer görevi görmüştür. Daha sonra Sultan I. Ahmet denizi doldurtarak alanı genişletmiş ve Beşiktaş Sarayı‘nı ve Dolmabahçe Kasrı‘nı yaptırmıştır. Fakat Sultan Abdülmecit bu yapıları yıktırmış ve üzerine Karabet Balyan’a 1842’de 11 yıl sürecek bir inşaat ile Dolmabahçe Sarayı’nı inşa ettirmiştir.

Toplamda 15 bin metrekare bir alana kurulu olan Dolmabahçe‘nin cephesi 350 metre, rıhtımı ise yaklaşık 650 metre genişliktedir. Görkemli olduğu kadar büyük de olan saray 220 oda, 22 salon, 8 hamam ve bir adet kütüphaneye sahiptir.

Sarayda Abdülmecit 6, Abdülaziz ise 15 sene yaşamıştır. V. Murat’ın da 3 aylık saltanatını burada tamamladığı bilinmektedir. II. Abdülhamit ilk olarak Dolmabahçe‘de, sonradan da Yıldız Sarayı’nda yaşamıştır.

10 Kasım 1938 tarihinde 17 numaralı odada vefat eden Atatürk de İstanbul’a geldiği zamanlarda Dolmabahçe Sarayı’nda kalırdı. Tarihi zenginliği de görsel estetiği kadar zengin olan bu sarayı gidip görme şansınız yoksa Dolmabahçe Sarayı 3D (Üç boyutlu) olarak internet üzerinden ziyaret edilebiliyor.

DOLMABAHÇE SARAYI BÖLÜMLERİ

Dolmabahçe Sarayı‘nın üst katında Haremi Hümayun ile sultanların odası yer alır. Bu alan günümüzde Resim ve Heykel Müzesi‘ne ayrılmış durumdadır. Sarayın çevresinde Kızlar Ağası daireleri, saray değirmeni, Hamlacılar koğuşu, odun ambarları yer alır. Sarayın bir ilgi çeken özelliği de çok sayıdaki anıtsal büyüklükteki kapılara sahip olmasıdır. Bu kapılar arasında en çok bilinen ve beğenilenler arasında cadde üzerindeki kapı ve saat kulesi yönündeki kapılar bulunur.

Dolmabahçe Sarayı’nın içi de en az dış kısımda bulunan güzellikler kadar dikkat çekicidir. Kabul salonu oldukça beğenilen alanlar arasında yer alır. Tavandaki 4,5 tonluk avize İngiltere Kraliçesi olan Victoria tarafından hediye edilmiştir. Tarihsel olayların geçtiği odalar ise farklı isimler ile anılır. Elçilerin kabul edildiği oda Kırmızı oda, onun sağındaki oda ise Somaki salon olarak bilinir. Has oda, arz odası, aynalı oda, resim odası, esvap odası, vükela odası, taş oda da diğer odalar olarak karşınıza çıkar.

Dolmabahçe Sarayı Bölümleri
Dolmabahçe Sarayı Bölümleri

Sarayın içinde Abdülaziz’in Avrupa turu boyunca topladığı ve dönemin ressamlarına yaptırdığı zengin bir resim koleksiyonu bulunur. Tablolar arasında, tercüman odasında yer alan Ayvazovski’nin deniz tablosu bu serinin içinde en meşhur olanıdır. Dolmabahçe Sarayı içinde mavi tonu mermerler, billur, su mermeri ve somaki tercih edilmiştir. Sarayın içi saat, vazo, şamdan gibi yüksek değerli eşyalarla bezelidir.

DOLMABAHÇE SARAYI ATATÜRK’ÜN ODASI

Sarayın 17 numaralı odasında, yani günümüzde hususi daire adıyla anılan bölümün deniz yönündeki dördüncü odası, Atatürk’ün son nefesini verdiği yer olarak önemli bir yer tutar. Bu sebeple oda, içindeki tüm eşyalarla bir müzeye dönüştürülmüştür. Oda aynı zamanda Abdülmecid’in ve ondan sonra gelen padişahların kış mevsiminde kullandığı yatak odasıdır. Odada görebileceğiniz parçalar arasında bronz işlemeli bir karyola, gardırop, komodin, halılar, kanepe ve koltuklar yer alır. Atatürk’ün vefatından sonra bu tarihi oda, olduğu şekilde muhafaza edilmiştir.

DOLMABAHÇE SARAYI GİRİŞ ÜCRETİ

Selamlık Bölümü: Tam 30 Türk Lirası, İndirimli 15 Türk Lirası

Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi: Tam 20 Türk Lirası, İndirimli 10 Türk Lirası

Selamlık – Harem – Camlı Köşk-Saat Müzesi:  Tam 40 Türk Lirası, İndirimli 20 Türk Lirası

Saray Koleksiyonları Müzesi: Tam 5 Türk Lirası, İndirimli 2,5 Türk Lirası
Engellilerin ücretsiz olacak gezebildiği müzede, geziler bir grup ya da rehber eşliğinde oluyor.

*Fiyatlar Ağustos 2017 tarihinde güncellenmiştir. Müzede Müzekart geçerli değildir.

DOLMABAHÇE SARAYI ZİYARET SAATLERİ

Dolmabahçe Sarayı pazartesi ve perşembe günleri kapalı oluyor. Diğer günlerde ise ziyaret saatleri 09.00 – 16.00’dır.

DOLMABAHÇE SARAYI NEREDE?

Adres: Vişnezade Mahallesi, Dolmabahçe Cad., Beşiktaş/ İstanbul
Telefon: Telefon: (0212) 236 90 00

DOLMABAHÇE SARAYI NASIL GİDİLİR?

Vapur: Üsküdar, Eminönü, Kadıköy’den sefer yapan vapur ve motorlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Beşiktaş’a ulaştıktan sonra saraya yürüyerek yaklaşık 5 dakikada ulaşabilirsiniz.

Otobüs: 28 ve 28T Topkapı-Beşiktaş, 30A ve 30M Beşiktaş-Mecidiyeköy, 40B Sarıyer-Beşiktaş, U1 ve U2 Ulus-Beşiktaş, 55B Gaziosmanpaşa-Beşiktaş, 57UL Beşiktaş-Kuruçeşme, 22 İstinye-Kabataş, 40 Rumelifeneri-Taksim, 42T Bahçeköy-Taksim hat numaralı otobüsleri kullanarak Beşiktaş‘a ulaşabilirsiniz. Sahil boyunda olan Dolmabahçe Sarayı‘na buradan sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz.