Eskişehir ilinin Tepebaşı ilçesi sınırları içindeki Eskişehir Bilim ve Kültür ve Sanat Parkı 400 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Bir adı da Sazova Parkı’dır. Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı içinde; çeşitli su sporu aktivitelerinin yapılabildiği büyük bir gölet, restoranlar, 1.200 kişilik açık hava konser alanı, amfi tiyatro, birebir ölçülerde müze-gemi, masal kahramanlarından oluşan oyun grupları ve çocukların su ile ilgili birçok aktivite yapabilecekleri oyun alanları bulunmaktadır.

Eskişehir Bilim ve Kültür ve Sanat Parkı
Eskişehir Bilim ve Kültür ve Sanat Parkı

Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nın en önemli özelliklerinden biri de, engelli çocuklar için yapılmış oyun alanıdır. Bu oyun alanının yanı başında, Türkiye’nin en büyük uzay evinin yer aldığı Bilim Deney Merkezi, Türkiye’de bir ilk olan Masal Dünyası ve 2010’daki “Türkiye’de Japon Yılı Etkinlikleri” çerçevesinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Japonya Büyükelçiliği iş birliği ile yapılan Japon Bahçesi bulunmaktadır. Özel gezi trenlerinin hizmet verdiği Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nda ayrıca dev bir Su Altı Dünyası ve Hayvanat Bahçesi mevcuttur.

ESKİŞEHİR SAZOVA PARKI NE ZAMAN YAPILDI

Bir adı da Eskişehir Sazova Parkı olan Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı, 2008 yılında kapılarını ziyaretçilere açmıştır. Eskişehir Sazova Parkı, giriş ücreti ödenmeyen devasa bir eğlence ve bilim merkezidir. Ancak parkın içindeki eğlence ve etkinlik alanlarına girişlerde oldukça cüzi ücretler ödenmektedir ve bu ücretler her yıl farklılık göstermektedir. Parkın içindeki gezi treni ücretsizdir ve gezi rotası oluşturmak için ideal bir seçenektir.

SAZOVA PARKI ESKİŞEHİR

Sazova Parkı Eskişehir başta olmak üzere, Türkiye’nin en güzel ve farklı kültürel faaliyet merkezlerinden biridir. Park alanı içindeki Masal Şatosu, Uzay Evi ve Hayvanat Bahçesi, her yaştan ziyaretçinin en çok ilgi gösterdiği yerlerdir. Sazova Parkı’nda ayrıca Korsan Gemisi, Yapay Gölet, Eti Su altı Dünyası, Bilim ve Deney Merkezi, Türk Dünyası Bilim-Kültür Merkezi ve Esminyatürk gibi zaman zaman önünde uzun kuyrukların oluştuğu merkezler de bulunmaktadır. Sazova Parkı, çok sayıda küçük kafe-restoranlarıyla da oldukça geniş bir ziyaretçi yelpazesine hizmet vermektedir.

MASAL ŞATOSU İÇİ

Sazova Parkı’nın en fazla ilgi çeken bölümü Masal Şatosu’dur. Pazartesi dışında her gün açıktır. İlk başta Disneyland’ı andırsa da, tasarımında başta İstanbul Galata Kulesi ve Antalya’daki Yivli Minare olmak üzere Türkiye’deki birçok tarihi yapıdan izler taşımaktadır. Masal Şatosu içi etkinlik alanlarına göre farklı bölümlerden oluşmaktadır.

Evvel Zaman Sokağı: Bu bölüm serbest gezi alanıdır. Hediyelik eşya mağazaları buradadır. Fotoğraf ve video çekimleri de burada yapılmaktadır.

Gizemli Yolculuk: 5-11 yaş grubu çocukları için tasarlanmıştır. Fantastik dekoru ile çocukların en çok rağbet ettiği yerdir. Burada çocuklar tiyatro oyuncuları eşliğinde oyunlara katılmakta ve her biri masalın bir parçası olmaktadır. Burada amaç çocukların paylaşma, dayanışma, birlik olma ve özgürlük kavramlarını pekiştirmeleridir.

Efsaneler diyarı: Her yaştan ziyaretçinin Türk kültürünü ve Türk efsanelerini yakından tanıması için hazırlanmış bir bölümdür. Animatronik robotların ve Türk kültürüne ait objelerin de bulunduğu bölümde, “pop-up” tekniği ile hazırlanmış olan Kral Midas’ın “Altın Dokunuş” hikâyesi anlatılmaktadır.

Sihirli Elma Kafe: Masal kahramanları ve masallara ait hediyelik eşyalarla dekore edilmiş, Masal Şatosu ziyaretçilerinin tatlı bir mola verdiği bölümdür. Burada doğum günü organizasyonları da yapılmaktadır.

Masal Şatosu Sahnesi: Şatonun konseptine uygun tasarlanmış sahne katında, atölye çalışmaları ve gösteriler yapılmaktadır.

SAZOVA PARKI UZAY EVİ

Sazova Parkı Uzay Evi
Sazova Parkı Uzay Evi

Eskişehir Bilim Sanat ve Kültür Merkezi içindeki Bilim Deney Merkezi’ne bağlı Sazova Parkı Uzay Evi Sabancı Holding sponsorluğunda 2012’de kurulmuştur. Bu nedenle “Sabancı Uzay Evi” diye de anılmaktadır. Sazova Parkı’nın sol tarafında bulunmaktadır ve devasa bir top görünümündeki dış tasarımı ilgi çekicidir. İnteraktif sunumların ve çeşitli şovların yapıldığı özel bir salondur. Kapasitesi 96 kişi olan salonda, evren, uzay, galaksi, yıldız, dünya ve diğer gezegenlerle ilgili, hem eğlenceli hem de bilgilendiren 3 boyutlu sunumlar yapılmaktadır. 14 metre çapındaki kubbe, özel projektörler sayesinde bir gösterim alanına çevrilmiştir. Sinema salonunu andıran salonda kubbeye yansıtılan görüntüler yatar pozisyonda izlenmektedir. 5 yaşın altındaki ziyaretçilere –ortamdan olumsuz etkilenmemeleri için- tavsiye edilmeyen gösterimlerle ilgili her türlü bilgiyi “Eskisehirbilimdeneymerkezi.com” adresinden öğrenmek mümkündür.

SAZOVA PARKI HAYVANAT BAHÇESİ

Sazova Parkı Hayvanat Bahçesi Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nın en genç üyesidir. 2017’nin mayıs ayında ziyarete açılmıştır. 58 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Sazova Parkı Hayvanat Bahçesi, aynı alanda yer alan Japon Bahçesi ile birlikte toplam 85 bin metrekarelik bir alana sahiptir. 2 yıl içinde eklenecek olan vahşi ve yırtıcı hayvanlar için inşa edilecek özel tesislerle, parkın 145 bin metrekareye genişlemesi öngörülmektedir. 120 hayvan türünün barındığı Sazova Hayvanat Bahçesi, Su Altı Dünyası’ndaki akvaryumda yaşayan 123 su altı canlısıyla birlikte 243 farklı hayvan türünü barındırmaktadır.

ESKİŞEHİR BİLİM KÜLTÜR VE SANAT PARKINA NASIL GİDİLİR

Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı Eskişehir – Kütahya kara yolu üzerinde, şehrin batı kıyısında yer almaktadır. Yeni Eskişehirspor Stadyumu’nun yanında bulunan Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı’na özel aracınızla gidecekseniz, parkın iki ucunda otopark bulunmaktadır. Eskişehir’in merkezinden, Porsuk Çayı ya da Odunpazarı Evleri’nin olduğu bölgeden taksiye binerseniz, en fazla 15-20 dakikalık bir yolculukla Eskişehir Bilim Kültür ve Sanat Parkı’na ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma tercih edenler, Odunpazarı Evleri’nin olduğu bölgeden 11 ve 17 numaralı belediye otobüslerini kullanabilirler. Ayrıca şehir merkezinde, eski stadın arkasındaki minibüs durağından 16 ve 38 numaralı minibüslerle parka ulaşabilirsiniz. Eskişehir’e Türkiye’nin her ilinden otobüs, büyükşehirlerinden de uçak seferi bulunmaktadır.