Güver uçurumu, Antalya’ya yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan bir doğa harikasıdır. Düzlerçamı bölgesinde konumlanan 2 kilometre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde ve 115 metre derinliğinde olan uçurum aslında bir kanyondur. Bitki örtüsü ile gizli bir cennet görünümünde olan Güver uçurumu ya da diğer adıyla kanyonunun, yaklaşık olarak 1 milyon yılda ve suyun kayaları aşındırması sonucu oluştuğu bilinir.

Güver Uçurumu
Güver Uçurumu

Üst kısımdan seyredilebilen kanyonda maki, ardıç, meşe, pırnal meşesi, sakız, keçiboynuzu ve funda gibi ağaç ve çalı topluluklarına rastlayabilirsiniz. İçinde yürüme şansı bulunmadığı için seyretmekle yetineceğiniz büyülü güzelliğe giderken yanınızda fotoğraf makinenizi götürmenizde fayda var. Kanyonun içinden akan çayın Konyaaltı’ndan Akdeniz’e döküldüğü Güver Uçurumu Kanyonu’nu yolunuz Antalya’ya düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

GÜVER UÇURUMU HAKKINDA BİLGİ

Güver uçurumu Antalya’da karstik kayaçlar üzerinde yer alan bir kanyondur. Traverten kayaçların alanda bolca görülebildiği kanyondan Güver Çayı, Karaman Çayı ve Gürkavak Çayı geçer. Döşemealtı platosu üzerinde konumlanan uçurum yaklaşık 300 metre yüksekliktedir.

2007 senesinden bu yana tabiat parkı olarak işlev gören alan 4.000 hektar civarındadır. Ayrıca tabiat parkıyla beraber Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, alageyiklerin dünyada doğal olarak yaşadığı tek alan olarak kabul edilir.

Kanyonun çevresinde herhangi bir konaklama tesisi yoktur. Kanyon manzarası ise bir seyir terası ile mümkün olur. Kanyon çevresinde Akdeniz iklimi bitki örtüsü hâkimdir. Canlı çeşitliliği olarak alageyik, karaca, dağ keçisi, yaban domuzu, tilki, porsuk, tavşan, üveyik, kartal ve doğana rastlamak mümkündür.

GÜVER UÇURUMU PİKNİK ALANI

Güver uçurumu üzerindeki seyir terasının olduğu yerde piknik alanları vardır. Manzara eşliğinde ve doğal bir atmosferde bir şeyler yemek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Uçurumun üzerinde yer alan piknik alanında zaman geçirmek yükseklik korkunuz varsa biraz endişe verici olabilir. Terasın tahta ayaklar sayesinde kayalıklardan destek aldığını hatırlatmakta fayda var.

Yazın kanyondan geçen su oldukça azalıyor hatta kuruyabiliyor. Diğer mevsimlerdeki ziyaretinizde manzaranız daha zengin olacaktır. Ancak oldukça yüksekte bulunan ve kayalıklı olan Güver Uçurumu’na yazın gittiğinizde bile üşüyebileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Pikniğiniz için temkinli gitmelisiniz. Kanyonun ucundan Antalya manzarası ve deniz görmek de buraya gitmeniz için geçerli sebepler arasında bulunuyor. Çevrede mekân olmadığından piknik hazırlığınızı yaparak giderseniz sorun yaşamazsınız. Piknik alanına ulaştığınız zaman 15 Türk lirası ödeyerek masa kiralayabiliyorsunuz.

*Fiyatlar ekim 2017 tarihinde güncellenmiştir.

GÜVER UÇURUMU ETKİNLİKLER

Yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Güver uçurumu 4 mevsim ziyaret edilebilecek yerler arasında bulunuyor. Güver Uçurumu’nda balık avı, kanyondan akan çaylarda mümkün olabiliyor. Ayrıca piknik alanı kamp kurmak isteyen ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor. Ayrıca profesyonel dağ tırmanışları da Güver Uçurumu’nda yapılabiliyor. Farklı seyir teraslarından kanyonu seyretmek ve doğa yürüyüşü yapmak isterseniz ekipler kurularak organize edilen kanyon yürüyüşüne de katılabilirsiniz. Ekstrem sporlar ilginizi çekiyorsa dağ bisikleti turları için yine Güver uçurumunu tercih edebilirsiniz.

GÜVER UÇURUMU GİRİŞ ÜCRETİ

Güver uçurumuna gitmek için Düzler Çamı Milli Parkı’ndan geçmeniz gerekiyor.

Giriş Ücreti: 10 Türk lirası

*Fiyatlar ekim 2017 tarihinde güncellenmiştir.

GÜVER UÇURUMU ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Güver Uçurumu’nu ya da diğer adıyla Güver Kanyonu’nu gezdikten sonra çevrenizde yer alan diğer doğal ve tarihî güzellikleri de gezmenizde fayda var. Bölgedeki değerlerin tadını çıkarmanız için buraya 1 hafta ayırırsanız rahatça her yeri gezebilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa daha hızlı bir program da yapabilirsiniz.

Karain Mağarası: Karain Mağarası, Türkiye’nin en büyük doğal oluşumlu mağaralarından bir tanesi olarak bilinir. Rakımı 430 ile 450 metre arasında değişen oluşumun, günümüzden 500.000 sene öncesinde de yerleşim merkezi olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Mağara ayrıca, Türkiye sınırlarında içinde insan yaşamış en büyük mağara olma unvanını elinde bulundurur. Kazılardaki buluntular ise mağaranın yanındaki Karain Müzesi‘nde ve Antalya Müzesi‘nde teşhir edilir.

Antalya Hayvanat Bahçesi: Ülkemizdeki en büyük hayvanat bahçelerinden biri olarak bilinen Antalya Hayvanat Bahçesi’nde 100 türden 856 adet hayvan türü yaşar. İçinde deve, ceylan, geyik, zebra, aslan, yaban koyunu, karaca, kurt, domuz, kaplan, puma, ayı, kanguru, timsah ve yılan türlerine ait 100 tane hayvan barınağı yer alır.

GÜVER KANYONUNA NASIL GİDİLİR

Güver Kanyonuna Nasıl Gidilir
Güver Kanyonuna Nasıl Gidilir

Otomobil: Güver kanyonuna gitmek için en rahat ulaşım şekli şahsi aracınız olacaktır. Antalya çıkışında Korkuteli sapağından yaklaşık 7 kilometre sonra karşınıza çıkan döner kavşakta Güver Uçurumu yön levhalarına rastlarsınız. Bu kavşaktan geri dönmeniz ve yan yola sapmanız gerekiyor. Daha sonra Düzler Çamı Millî Parkı’na giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra orman içinden yaklaşık 3,5 kilometre ilerleyerek kanyona ulaşabilirsiniz. Ancak orman yolu keyifli olduğu için aracınızı uygun bir yere park edip doğa yürüyüşü yaparak da kanyona ulaşım sağlayabilirsiniz. Antalya Güver Uçurumu kaç km uzaklıkta, diye soracak olursanız, kanyonun şehir merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Korkuteli yönünden kanyona gitmek isterseniz bir tabelaya rastlayamayabilirsiniz. Güver Uçurumu yol tarifi için navigasyon desteği alabilirsiniz.

Otobüs: Kanyonu ziyaret etmek için farklı bir şehirden gidecek olursanız şehirlerarası seferleri bulunan otobüs firmalarını tercih ederek Antalya merkezde bulunan garaja gidebilirsiniz. Daha sonra kanyona varabilmek için bir araç ihtiyacınız olacaktır. Yaklaşık 21 kilometre mesafe için taksiyi tercih edebilirsiniz.