Künefesi ile dillere destan olan Hatay tarihî önemi ve gezilecek yerleri ile mutlaka gidilmesi gereken şehirlerimiz arasında bulunuyor. Kültürlerin harmanlandığı farklı inançların bir arada yaşadığı ve mitolojik hikâyelerden, mutfak başyapıtlarına kadar ünü ile giden yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakan şehir için Hatay gezi rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Hatay Gezilecek Yerler ve Hatay'da Yemek Yenecek Yerler
Hatay Gezilecek Yerler ve Hatay’da Yemek Yenecek Yerler

Saint Pierre Kilisesi: Hatay denince ilk akla gelen yerlerden olan Saint Pierre Kilisesi Hatay’da gezilecek yerler arasında bulunuyor. Özünde doğal oluşumlu bir mağara olan ve sonraki dönemlerde yapılan eklemeler ile kiliseye dönüştürülen yapı, Hazreti İsa’nın 12 havarisinden biri olan Saint Pierre’in burada milattan sonra 29 ve 40 yılları arasında geldiği ve burada Hristiyanlığı yaydığı bilinir. Mekân mağara kilise olma unvanına sahip ilk yapı olarak büyük ilgi çeker. Kilisede mozaik kalıntıları, freskler, kutsal su ve tünel yer alır. Kültür ve turizm bakanlığına bağlı müze ilan edilen kiliseyi 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 08.30 – 19.00, 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında 08.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 15 Türk lirası olan müzede Müzekart’ın da geçerli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Adres: Antakya, Küçük Dalyan Mah. Antakya / Hatay
Telefon: (0326) 214 61 68

Hatay Arkeoloji Müzesi:
Dünyanın 2. büyük mozaik koleksiyonu olma unvanına sahip müzede, Hitit, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden eserler ve Harbiye, Antakya, Atçana, Seleukeia Pieria ile İskenderun buluntuları teşhir edilir. Her biri diğerinden aha büyüleyici olan mozaikleri görmek için Hatay Arkeoloji Müzesi’ni 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 08.30 – 19.00 saatlerinde, 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında ise 08.30 – 17.00 saatlerinde gezebilirsiniz. Giriş ücreti 15 Türk lirası olan müzede Müzekart da kullanabiliyorsunuz.

Adres: Küçükdalyan Mahallesi, Atatürk Cad. No:58, Küçükdalyan Belediyesi / Antakya / Hatay
Telefon: (0326) 214 61 68

Hatay Harbiye Şelalesi: Hatay’da piknik yerleri arasında sayabileceğimiz Harbiye Şelalesi tam anlamıyla bir doğa harikası. Dağların arasından inen suların arasında yer alan masalarda oturup doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir yer. Eşsiz güzelliği ile defne kokularını size sunan Harbiye Şelalesi’nde dilerseniz çevredeki tezgâhlardan defne sabunu, defne yağı ve hediyelik ürünler de alabilirsiniz. Şelalenin arasında serpiştirilen işletmelerde künefe yemeyi unutmayın.

Hatay Uzun Çarşı: Burası Hatay’a has her şeyi bulabileceğiniz tarihî bir çarşı. Sırayla dizilen baharatçılar, yöresel peynirler, restoranlar, yemek malzemeleri, kuyumculardan oluşan çarşı Atatürk heykeline kadar uzun ve ince bir şekilde devam eder.

Adres: Yeni Camii Mahallesi, Kemal Paşa Cad No:15, Antakya / Hatay

Batıayaz Yaylası: Samandağ gezilecek yerler arasında karşınıza çıkan Batıayaz, Musa Dağı’nın eteklerinde kurulu bir köy. Hatay merkeze yaklaşık olarak 20 kilometre mesafede bulunan yerleşim temiz havası, kaynak suları, doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile gittiğiniz zaman dönmek istemeyeceğiniz bir yer olarak ziyaretinizi bekliyor.

Ayrıca; Aromatik Bitkiler Müzesi, Habibi Neccar Camii, Aziz Simeon Manastırı da görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

*Fiyatlar ve tarihler 2017 aralık ayında güncellenmiştir.

HATAY’DA YEMEK YENECEK YERLER

Hatay mutfağı tarihler boyunca sahip olduğu kültürlerin beşiği olması sebebi ile mutfak konusunda da oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Yöresel tatları yemeden dönmemeniz gerekiyor. İlk olarak akla gelen lezzet şüphesiz ki künefe olarak karşınıza çıkıyor. Asi Nehri’nin kıyısında dizilen künefeciler sizi baştan kokusuyla cezbedecektir. Uzayan peynir, kadayıf ve kaymağın benzersiz ahengine künefecilerde tanık olabilirsiniz. Ayrıca oruk, İskenderun döneri, humus, fellah köftesi, muhammara, mütebbel, şişperek çorbası, hettüş salatası, biberli ekmek, kâğıt kebabı, kömbe, zahter salatası, ıspanaklı borani ve turuncu peynir sürk tadına bakıp hayran olacağınız diğer tatlar. Gidebileceğiniz restoranlardan bazılarını da inceleyebilirsiniz.
Pöç Kasabı ve Kebap Salonu: Yeni Camii Mahallesi, Uzun Çarşı Cad. No:154, Antakya / Hatay
Telefon: (0326) 213 95 03

Avlu Restaurant: Zenginler Mahallesi, Kahraman Sok. No:39, Antakya / Hatay
Telefon: (0326) 216 13 12

Hatay Sultan Sofrası: Meydan Mah. İstiklal Cad. Antakya / Hatay
Telefon: (0326) 213 87 59

Konak Restaurant: Zenginler Mahallesi, Kastal Sok. No:1, Antakya / Hatay
Telefon: (0326) 214 32 14

Anadolu Restaurant: Kışla Saray Mahallesi, Hürriyet Cad. 30/A, Antakya / Hatay
Telefon: (0326) 215 33 35

Maho’nun Yeri: Kuzeytepe Mahallesi, Atatürk Cad. No:31, Antakya / Hatay
Telefon: (0326) 241 43 05

HATAY KONAKLAMA

Hatay’a gidecek olursanız ziyaretiniz için bir gün yeterli olmayacaktır. Şehirdeki otelleri inceleyerek bütçenize ve zevkinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Hatay Konaklama
Hatay Konaklama

Anemon İskenderun: Otelin gecelik ortalama fiyatı 180 Türk lirası.

Adres: Nesli Mahallesi 216 Sokak No:17 Nardüzü İskenderun / Hatay
Telefon: (0326) 618 99 66

Güngör Ottoman Palace: Otelin gecelik ortalama fiyatı 440 Türk lirası.

Adres: Akçaova Mahallesi, Güngör Uydu Kent, Antakya / Hatay
Telefon: (0326) 255 16 16

Tarbuş Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 170 Türk lirası.
Adres: Defne / Hatay
Telefon: (0326) 231 61 61

*Fiyatlar aralık 2017 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.