Ihlara Vadisi, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan ve bir film platosu gibi büyüleyici atmosferi olan vadidir. Kapadokya bölgesi içinde yer alan Ihlara Vadisi, dünyanın 2. büyük kanyonu olma unvanını elinde bulundurur. Tektonik yükselmeler ve Hasandağı Volkanı’nın püskürmesiyle çöküntüye uğramış olan alan üzerinde ilerler. Melendiz Çayı’nın binlerce senelik aşındırması sonucunda oluşan Ihlara Vadisi’nin eşsiz görseli ve gezi noktaları için Aksaray’a bir yolculuk düzenleyebilirsiniz.

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

IHLARA VADİSİ HAKKINDA BİLGİ

Doğası ile dikkat çeken bir oluşum olan ve Kapadokya’nın incisi olarak kabul edilen vadi özellikle bahar aylarında yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğrar. Ihlara Vadisi tarihiyle de gidenleri büyük ilgisini ve beğenisini toplar. Vadi, Kapadokya bölgesinin en popüler yürüyüş noktaları arasında bulunur. Oyularak oluşturulan kiliseler, Melendiz Çayı’nın etkileyici manzarası ile ayrılmak istemeyeceğiniz Ihlara Vadisi, Aksaray’a yaklaşık 10 kilometre mesafede konumlanır. Vadi 15 kilometre civarında ve 70 ila 100 metre arasında değişen bir yüksekliktedir.

Vadinin oluşumu ile ilgili biraz bilgi vermek gerekirse, Hasan Dağı’nın aktif bir yanardağken püskürttüğü lavların bölgede değişik türde bir kayaç yapısı meydana getirdiğini söyleyerek başlayabiliriz. Bölgede zamanla oluşan çatlakların ve çökelmelerin Melendiz Çayı’nın da etkisiyle bugünkü halini aldığını ve Ihlara Vadisi’ni meydana getirdiğini söyleyebiliriz.

Burada bir yürüyüş programlıyorsanız genellikle tercih edilen ve standart olarak kabul gören rotanın Ihlara Köyü’nden başlayıp Belisırma Köyü’nde biten yaklaşık 6 kilometrelik güzergâh olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Vadinin ilgi çekici yanlarından biri de alanın içinde 100’den fazla manastır ve inanç merkezi barınmış olmasıdır. Zamanında on binlerce insanın üzerinde hayat sürdüğü vadide at yetiştiriciliği yapıldığı bilinir. Yürüyüş yolu olan yer üzerindeki dinî noktalar sebebi ile doğa ve inanç yolu olarak da anılır.

IHLARA VADİSİ GEZİLECEK YERLER

Ihlara Vadisi üzerinde görebileceğiniz kiliselerin başlıcaları arasında; Eğritaş Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Direkli Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Pürenliseki Kilisesi, Kokar Kilise, Yılanlı Kilise ve Aziz George Kilisesi’dir. Ayrıca büyülü atmosferi ve gizemi ile Derinkuyu Yeraltı Şehri de Ihlara’ya gittiğiniz zaman görmeden geçmemeniz gereken bir yer olarak karşınıza çıkar. Gidebileceğiniz yerlerden bazılarını inceleyebilirsiniz.

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler
Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Eğritaş Kilisesi: Ihlara vadisinde bulunan yapılar arasında en eskisi olarak kabul edilen kilisenin, 9. asırda inşa edildiği bilinir. Hz. Meryem’e ithaf edilen ve büyük bir kilise formatında yapılan kilisede çeşitli olayların tasvir edildiği resimleri aradan geçen zamana rağmen görmeniz mümkündür.

Sümbüllü Kilise: Adını bölgede yetişen sümbüllerden alan yapının tarihi 10. asra kadar dayanır.

Ihlara Vadisi Yılanlı Kilise: Ihlara vadisi merdivenlerini indikten sonra sol tarafa devam ettiğinizde yaklaşık 50 metre sonra görebileceğiniz bu kilise serbest Yunan haçı planlı bir yapıdır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Ihlara Vadisi’ne yaklaşık yarım saat mesafede bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri; gördüğünüz zaman inanamayacağınız bir yer olarak sizi selamlıyor. Yeraltına doğru 8 kattan meydana gelen içinde farklı bölümlerin olduğu Derinkuyu Yeraltı Şehri, 1967 yılından bu yana turizme açık bir yer olarak ziyaretçi kabul ediyor. Milattan önce 3000 yıllarına kadar dayanan bir geçmişinin olduğu düşünülen bu büyüleyici şehir aynı zamanda dünyanın en eski akıl hastanesinin olduğu yer olma unvanına sahip. Şehri 15 Nisan- 2 Ekim arasında 08.00 – 19.00 saatlerinde, 3 Ekim – 14 Nisan arasında 08.00- 17.00 saatlerinde 25 Türk lirası ödeyerek gezebilirsiniz. Müzekart ya da Müzekart+’nız varsa gezinizi ücretsiz yapabilirsiniz.

*Saatler, tarihler ve fiyatlar Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir.

IHLARA VADİSİ YEME İÇME

Ihlara vadisine giderken açık hava ve manzara sebebiyle toksanız bile bir şeyler yiyesiniz gelebilir. Bunun için Melendiz Çayı üzerine kurulan çadır benzeri stantlardaki harika lezzetlere merhaba diyebilirsiniz. Ayrıca Ihlara’ya gitmişken Aksaray’a ait yöresel tatları da yemeden dönmeyi düşünmemelisiniz bile. Sıkma, bamya çorbası, Aksaray tava, mantarlı bulgur pilavı, papara, çiğleme, karıştırma, dolma mantı, sarığı burma ve dolaz mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında bulunuyor. İlçede yer alan gidebileceğiniz restoranları inceleyebilirsiniz.

Ihlara Belisırma Restaurant: Belisırma Köyü, Güzelyurt / Aksaray
Telefon: (0382) 457 30 57

Ayrıca Kalvari Restaurant, Aslan Restaurant, Tandırcı Restaurant da gidebileceğiniz mekanlar arasında bulunuyor.

IHLARA VADİSİ GİRİŞ ÜCRETİ VE ZİYARET SAATLERİ

15 Nisan – 2 Ekim arasında: 07.00 – 19.30
14 Nisan – 3 Ekim arasında: 08.00 – 17.00
Tatil günü ise bulunmuyor.

Giriş ücreti: 20 Türk lirası

*Fiyatlar ve tarihler Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Ören yerinde Müzekart ve Müzekart+ geçerlidir.

IHLARA VADİSİ NASIL GİDİLİR

Aksaray’da bulunan Ihlara Vadisi’ne gitmek için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Otomobil: Vadiye şahsi aracınızla gitmek isterseniz, İstanbul ve aynı yöndeki yerlerden gidecek olursanız Bolu Dağı yolunu takip ederek Aksaray istikametinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Niğde üzerinden de Ihlara Vadisi’ne gidebilirsiniz.

Otobüs: Toplu ulaşım araçlarını tercih edecek olursanız günün belli saatlerinden Aksaray’dan seferler olduğunu hatırlatabiliriz. Gideceğiniz yol yaklaşık 45 kilometre olacaktır.

Adres: Güzelyurt, Ihlara / Aksaray Telefon: (0382) 213 24 74 – (0382) 212 46 88