İnönü Savaşları Karargâh EviKurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından İnönü Savaşları’nın sevk ve kumanda edildiği askeri karargâhtır. Kurtuluş Savaşı’nda Garp Cephesi Komutanı olan İsmet İnönü’nün Karargâh Binası olarak kullandığı ev, 2000-2001 yılları arasında yapılan restorasyon sonrasında müze olarak ziyarete açılmıştır.

İNÖNÜ SAVAŞLARI KARARGÂH EVİ TARİHÇESİ

Eskişehir’deki İnönü Savaşları Karargâh Evi, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli kararlarına tanıklık etmiş tarihi bir binadır. 1. Dünya Savaşı’nın sonunda yaşanan Anadolu işgali sırasında, Batı Anadolu ve Trakya’yı ele geçirme arzusundaki Yunanların durdurulduğu ve üst üste iki kez yenilerek Türk topraklarını terk etmek zorunda kaldıkları çetin savaşlar; Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü tarafından buradan yönetilmiştir.

İsmet İnönü’nün karargâh olarak burayı seçmesinin iki temel nedeni bulunmaktadır. Biri iki koldan taarruza geçen Yunan kuvvetlerine (Ve bir başka cepheden Türk askerine saldıran Çerkez Ethem’e) karşı uygun bir mukavemet noktası oluşturmaktır. İkinci neden ise Eskişehir’e kadar ilerlemiş olan düşmanın Ankara’ya ilerleme hedefini bozmaktır.Bizans Dönemi’nden kalma “inler” nedeniyle İnönü adını alan ilçe, Kurtuluş Savaşı kahramanı İsmet İnönü’nün soyadını buradan almasına da vesile olmuştur.

İsmet İnönü Karargâh Evi İsmet İnönü’nün ve İnönü Zaferlerinin 80. yıldönümü hatırasına saygı ifadesi olarak, 1987 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Kültür Bakanlığı da,2000-2001 yıllarına arasında kapsamlı bir restorasyon yaptıktan sonra, İnönü Savaşları Karargâh Evi’ni, “İnönü Savaş Müzesi” olarak 1 Nisan 2001’de ziyarete açmıştır.

İNÖNÜ SAVAŞLARI KARARGÂH EVİ’NDE SERGİLENENLER

İnönü Savaşları Karargâh Evi’nde, İnönü Savaşları’nı içeren fotoğraflar, diğer kumandanların verdiği cephe emirleri, Akşehir 1185. Sefer Malzeme Ana Depo Komutanlığı tarafından verilen silahlar, İnönü Kaymakamlığı’nın savaş alanından topladığı silahlar ve çok sayıda askeri malzeme sergilenmektedir. Ayrıca İsmet İnönü’nün resmi üniformalarının kopyaları ve Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi etnografya bölümünden getirilen yöresel etnografik eserler de İnönü Savaşları Karargâh Evi’nin önemli parçaları arasında yer almaktadır.

İNÖNÜ SAVAŞLARI KARARGÂH EVİ MİMARİSİ

İnönü Savaşları Karargâh Evi zemin üzeri iki katlı bir yapıdır. Zemin katın yapı malzemesi taştır. Diğer iki kat ise Bağdadi tekniğinde inşa edilmiştir. İkinci katın ön ve arka cephesi cumbalıdır. İnönü Savaşları Karargâh Evi binası, Osmanlı Dönemi sivil mimari örneği olan tek yapı olarak tescillidir. 2001’den bu yana müze olarak hizmet veren bina, her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.Girişücretsizdir.

İNÖNÜ SAVAŞLARI KARARGÂH EVİ GEZİLECEK YERLER

Kurtuluş Savaşı döneminde 1 ve 2. İnönü Savaşları’nın yapıldığı bölgede yer alan İnönü Savaşları Karargâh Evi çevresinde, bölgeye adını veren İnönü Mağarası ve THK İnönü Eğitim Merkezi-Planör Kampı gezilecek yerler olarak dikkati çekmektedir:

İnönü Mağarası: İlçe merkezinin yaslandığı büyük tepenin orta bölümünde yer almaktadır. Mağaranın ağzı çok uzaklardan bile seçilebilmektedir. İnönü-Kütahya karayolu kullanılarak ulaşılan İnönü Mağarası’nın içinde herhangi bir “damlataş” oluşumu yoktur. Ancak, basamaklar şeklinde yükselen fiziki yapısı, kaya sütunları arasından geçilen farklı mekânlar ve mağaranın önünde uzanan Sarısu Havzası manzarası, burayı ziyaret açısından cazip hale getirmektedir.

THK İnönü Eğitim Merkezi-Planör Kampı: 1936’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle kurulmuş olan merkez, Eskişehir’e 36 km, İnönü ilçe merkezine ise 1 km uzaklıktadır. THK tarafından planör ve paraşüt eğitimi verilen merkezde, özellikle yaz aylarında paraşüt, planör, yelken, yamaç paraşütü ve balon kursları açılmaktadır. Türk havacılık tarihinin önemli ismi ve ilk yerli uçağı üretmiş olan Vecihi Hürkuş’un emekleri sonucu açılan THK İnönü Eğitim Merkezi; 1200 dönümlük bir arazide, 900 ve 1200 metre uzunluğundaki toprak ve çim pistlerde eğitim vermektedir.

İNÖNÜ SAVAŞLARI KARARGÂH EVİ NEREDE

İnönü Savaşları Karagah Evi Eskişehir’in 25 kilometre batısında yer alan İnönü ilçesine bağlı İnönü Ovası’ndadır. Karargâh caddesi üzerindedir.

İNÖNÜ SAVAŞLARI KARARGÂH EVİ NASIL GİDİLİR

İnönü Savaşları Karargâh Evi’ne özel aracınızla gidecekseniz, iki seçeneğiniz var. Yola çıkış noktanıza göre, hem Bursa-Eskişehir yolunu, hem de Kütahya yolunu kullanabilirsiniz. İnönü ilçesi Eskişehir’in ilçesi olmasına karşın, Kütahya’ya da doğrudan bağlanan bir yol üzerinde bulunmaktadır. Toplu taşıma kullanacaksanız, Eskişehir’e vardıktan sonra İnönü ilçesine kalkan otobüs ve dolmuşları kullanabilirsiniz. İnönü Savaşları Karargâh Evi, ilçe merkezine yürüyüş mesafesindedir. Eskişehir’e Türkiye’nin her ilinden otobüs, büyükşehirlerinden de uçak seferi bulunmaktadır. Ayrıca demiryolu ulaşımı da mevcuttur.

Eskişehir Otogar Tel: 0 (222) 227 8800 – 8801

Eskişehir Tren Garı Tel: 0 (222) 225 555