Kadifekale, eski İzmir’in, yani diğer adıyla Smyrna’nın dışında kalan, kentin Kadife Dağı üzerinde yeniden kurulduğu alandır. Eski adı ile Pagos‘ta kurulan Kadifekale milattan önce 4. asırda kurulmuştur. Alanda Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait kalıntılara rastlamak mümkündür. İzmir’in ve körfezin kuşbakışı seyredilebildiği bir nokta olan Kadifekale, şehrin güneyinde konumlanır ve yaklaşık 187 metre yüksekliktedir. Tarihi çağlarda, alanın adı Pagos iken burada yaşayan Amazon kadınlarının Melez Çayı‘na indikleri ve uzun zamanlar boyunca alana hakim oldukları da rivayetler arasındadır. Günümüzde kalenin kalıntılarına hala rastlayabilir, Bizans döneminden kalan sarnıçları inceleyebilirsiniz. Tarihi bir yer olarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Kadifekale’ye henüz gitmediyseniz zaman tünelinde gibi hissedebileceğiniz bu seyahate çıkmalısınız.

Kadifekale
Kadifekale

KADİFEKALE HAKKINDA BİLGİ

Kadifekale nerede diye soracak olursanız İzmir ilinin Buca ilçesinde yer alır. Tarihi kale bulunduğu semte günümüzde de adını verir. Kadifekale, İzmir’in güney kesiminde yer alır. Zamanına göre oldukça büyük bir kale olarak kabul edilen yapıdan, günümüze yalnızca kalenin batısındaki 5 kulesi ve güney yönündeki duvarlarının küçük bir kısmı kalabilmiştir. Diğer kısımları ise maalesef yıkık durumdadır. Milattan önce 4. yüzyılda kurulan kaleyi Büyük İskender’in generallerinden olan Lymachos inşa ettirmiştir. Günümüzde ise adını verdiği yerleşim yeri, kültür mozaiği olarak nitelendirilebilen yokuşlu bir yerdir. Bol rüzgarı ile bilinen ve deniz seviyesinden yüksekte bulunan Kadifekale‘de pek çok milletten ziyaretçi görmek mümkündür. Günümüzdeki kalıntılardan kalenin uzunluğunun yaklaşık 6 kilometre olduğu ve sur duvarlarını destekleyen kulelerin de 20 metre civarında olduğu düşünülür. Kadifekale’deki zenginlikler arasında; Roma Dönemi’nde yapılan ve Bizans Çağı’nda onarıldığı tahmin edilen kadın başı figürü, Türk-İslam dönemine ait ilk camilerden biri olan yapı, Osmanlı zamanından kalma seramik atölyesi kalıntıları, bir dehliz ve su sarnıcı, zemin seviyesinin altında kalan tonozlu yapılar, Pagos’ta yer alan 1638 yılına kadar giden 16.000 kişilik tiyatro da vardır.

KADİFEKALE EFSANESİ

Kadifekale’de yeni bir kent kurulmasının mistik bir efsanesi vardır. Büyük İskender’in gördüğü bir rüya ile başlayan Kadifekale hikayesi şöyledir. Rivayete göre; Büyük İskender Nemesis kutsal alanında avlanırken üzerine yorgunluk çöker ve yüce bir çınarın altında uyur. Rüyasında iki Nemesis görür. Nemesisler İskender’den uyuduğu yerin olduğu alana bir kent kurmasını söyler. Bu garip rüyayı göre Büyük İskender rüyasını yorumlatmak için adamlarını bugün Ahmetbeyli beldesi sınırlarında bulunan Klaros Apollonu’na gönderir. O dönemde uluslararası bir alan olarak kabul edilen ve bilicilik merkezi olarak işlev göre Klaros’taki kahinler İskender’in gördüğü rüyayı onaylar. İskender’in adamlarına, kutsal Melez Çayı kenarında bulunan Pagos Tepesi eteklerine bir şehir kurulursa burada yaşayacak olan İzmirli halkın eskiye nazaran 2-3 kat daha mutlu olacaklarını söylemelerini tembihlerler.  Bunun üzerine Büyük İskender söylenilen bölgeye bir şehir kurmak için generalleri Antigonos ve Lysimakhos‘a komut verir. İzmir’de yaşayan halk Kadifekale tarafına taşınır. Eski İzmir’in konumu nedeniyle düşük olan ticari potansiyel yeni yerleşim yerinde artar. Bu da İskender’in rüyasının gerçek olduğu anlamıyla yorumlanır. Şehrin inşaatını General Antigonos başlatır ve General Lysimakhos tamamlar.  Şehre akropol, tiyatro, tapınaklar, su kemerleri, sur duvarları, geniş revaklı caddeleri ve tepeden denize doğru uzanan yapılar sayesinde güçlü bir liman kenti olma yolunda hız kazanır. Daha sonraki yıllarda ise Çaka Bey, Timur, Cüneyt Bey, Rodos şövalyeleri, Çelebi Mehmet ve II. Murat zamanlarında tekrar inşa edilir.

Kadifekale Efsanesi
Kadifekale Efsanesi

KADİFEKALE ETRAFINDAKİ RESTORANLAR

Kadifekale’yi güzelce gezdikten sonra çevrede bulunan restoranlarda yemek yiyip manzaranın keyfine devam edebilirsiniz. Beğeni toplayan restoranlardan bazılarını inceleyebilirsiniz.

Park Pide Salonu: Güven Mahallesi, Menderes Cad. No:266/A, Buca/İzmir Telefon: (0232) 452 43 26

Kilis Sofrası: Hürriyet Mahallesi, Menderes Cad. No:333, Buca Organize Sanayi Bölgesi/Buca/İzmir Telefon: (0232) 448 43 29

Şirinyer Pide Salonu: Güven Mah. No:286/A Şirinyer, Menderes Cad., Buca/İzmir Telefon: (0232) 452 87 88

Işık Lokantası: İnkılap Mahallesi, Mehmet Akif Cad. No:19, Buca Osb/Buca/İzmir Telefon: (0232) 487 38 42

KADİFEKALE NASIL GİDİLİR?

Kadifekale’ye çıkabilmek için farklı ulaşım alternatifleriniz bulunuyor.

Otobüs: Konak’tan gitmek isterseniz, Eshot 33, Kadifekale-Konak ve Eshot 43 Yapıcıoğlu-Konak hat numaralı otobüsler ile Kadifekale’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Bornova’dan gitmek isterseniz İzmir metro Konak istasyonuna gelip yine 33 numaralı otobüse binebilirsiniz. Fahrettin Altay yönünden gidecek olursanız öncelikle 10, 169, 554 numaralı otobüslerle Konak’a gitmeli daha sonra buradan 33 numaralı otobüse binmelisiniz. Gaziemir’den Konak’a gitmek için 152 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Konak’ta indikten sonra Bahribaba durağına ulaşarak Kadifekale’ye giden otobüslere binebilirsiniz.

Otomobil: Şahsi aracınızla gidecek olursanız navigasyon desteği ile kolayca Kadifekale’ye gidebilirsiniz.

Adres: Kadifekale – Laleli Mahallesi, Buca/İzmir, Türkiye