Karacahisar Kalesi, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan ve Osmanlı’nın ilk fethettiği kale olarak bilinen tarihî bir yapıdır. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Odunpazarı’nda gezilecek yerler arasında bulunan Karacahisar Kalesi’ni yolunuz Eskişehir’e düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Karacahisar Kalesi
Karacahisar Kalesi

KARACAHİSAR KALESİ HAKKINDA BİLGİ

Karacahisar kalesi, Osmanlı Devleti’nin ilk fethettiği kale unvanına sahiptir. Konumu ve mimari özellikleri bakımından kale kent adı verilen yerleşim türünü yansıtır. Anadolu’da 7 ve 8. yüzyıllarda ortaya çıkan bu yerleşim şekli Orta Bizans Dönemi’nin askeri şehirleri olarak bilinir. Karacahisar ve batı kısmında bulunan diğer yerleşimlerin Selçuklu ve sonrasında da Osmanlı tehdidinden korunmak için onarımdan geçtiği söylenir.
Kale 1288 senesinde Osman Gazi tarafından fethedilmiştir. Eskişehir’in güneybatısında konumlanan kale, denizden yaklaşık 1010 metre yükseklikte yer alır.

KARACAHİSAR KALESİ TARİHİ

Karacahisar Kalesi Tarihi
Karacahisar Kalesi Tarihi

Bir Bizans kalesi olan Karacahisar’ın tarihi oldukça eski. Porsuk Çayı’nın yanındaki plato üzerinde kurulu olan Karacahisar Kalesi, Bizans ile Anadolu Selçuklu Devleti arasında sınır görevi görüyordu. Kalenin tekfuru ise Anadolu Selçuklu Devleti’ne vergi veriyor ve barış böylece devam ediyordu. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey Söğüt’e yerleştiği zaman Karacahisar tekfuru iktidarını ve gücünü kaybetmekten korktuğu için Osman Bey’e düşmanca davrandı. Çıkan olaylarda Osman Bey, tekfuru yendi ve 1288 senesinde bu kaleyi de fethetmiş oldu. Kalenin eteklerinde bulunan Karacaşehir’e de Türkleri yerleştirdi. Halk bir süre sonra kalabalıklaştı ve Karacaşehir’deki camide hutbe okutmak istediler. Duruma izin veren Osman Bey, bölgeye kadı ve imam tayin etti. Sınırlarını kaleyi aldıktan sonra genişleten Osmanlı Devleti’nin temeli de böylece atılmış oldu.

KARACAHİSAR KALESİ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Tarihi açıdan büyük önemi olan ve arkeolojik kazıları devam eden Karacahisar Kalesi’nden sonra Odunpazarı’nda yer alan diğer noktaları da ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi Odunpazarı Evleri: Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olma unvanına sahip Odunpazarı, adeta bir dünya mirası olarak yoğun ilgi görüyor. Evliya Çelebi başta olmak üzere pek çok gezgin tarafından tarih boyunca övgü ile adından söz ettiren Odunpazarı yanınızda mutlaka fotoğraf makinenizle gezmeniz gereken bir yer. Her köşesi bir kartpostal gibi görünen Odunpazarı’nda faytonla gezebilir, çarşıları dolaşabilir, yöresel yemekleri tadabilir, kısacası bir zaman tüneli yolculuğuna çıkabilirsiniz.  Geleneksel Osmanlı mimarisi tarzındaki evlerin genellikle 2 katlı ve çok şirin olduğunu gezerken göreceksiniz. Şirin evlerin bir kısmı hala ev olarak işlev görse de restorasyondan geçen büyük kısmı kafe, müze restoran ve otel olarak kullanılıyor.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi: Tarihi Odunpazarı evlerinin yanında bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi 16. yüzyıldan kalma bir Osmanlı mimarisi olarak karşınıza çıkıyor. Dönemin vezirlerinden olan Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 senesinde inşa ettirilen bir tarihî eserdir. Külliye; cami, şadırvan, zaviye, talimhane, harem, imaret, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki adet kervansaraydan meydana gelir. Oldukça büyük bir alana yayılan yapılar bütününü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: Paşa Mahallesi, Kemal Zeytinoğlu Cad. No.8, Odunpazarı / Eskişehir

Lületaşı Müzesi: Eskişehir’in simgesi haline gelen lületaşından yapılan çok sayıda eseri bu müzede inceleyebilirsiniz. Taşın sanata dönüştüğü müzede 60 sanatçıya ait yaklaşık 400 eser teşhir ediliyor. Dünya üzerinde yalnızca Eskişehir’de çıkarıldığı için nadide bir taş olarak kabul edilen lületaşı ziyaretçilerinin büyük beğenisini topluyor. 2008 senesinden bu yana hizmet veren müzeyi, 09.00 – 17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Adres: Deliklitaş Mahallesi, Alaeddin Cad., Odunpazarı / Eskişehir

Eskişehir Balmumu Müzesi: Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Profesör Doktor Yılmaz Büyükerşen tarafından hizmete sunulan ve kendi eserlerinden oluşan müze, Türkiye’deki ilk bu konseptle hizmet veren müze olma unvanını elinde bulunduruyor. Yaklaşık 160 kişinin balmumundan heykeli bulunan müzeyi eğlenceli zaman geçirmek ve heykellerin gerçekçiliklerine kapılmak için ziyaret edebilirsiniz. Müzeyi 10.00 – 17.30 saatleri arasında dolaşabilirsiniz.

Adres: Şarkiye Mahallesi Atatürk Bulvarı No:43
(Büyükşehir Belediyesi Odunpazarı Evleri Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Altı) Odunpazarı / Eskişehir

Ayrıca Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Şelale Park, Osmanlı Evi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi ve Alaaddin Camii’ni de gezebilirsiniz.

KARACAHİSAR KALESİ ZİYARETİNDE NE YENİR

Odunpazarı’na gidip Karacahisar Kalesi ve çevredeki diğer yerleri gördükten sonra sizi yalnızca gezilecek yerleri ile değil enfes lezzetleri ile de kendine hayran bırakacak olan Eskişehir tatlarına zaman ayırmalısınız. Eskişehir denince ilk akla gelen çibörek ilk olarak yemeniz gereken tat olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca balaban kebabı, yufkalı büryan, kıygaşa, kavurma börek, göçeli tarhana ve haşhaşlı gözlemeyi de atlamayın. Şimdiden afiyet olsun.

KARACAHİSAR KALESİ NASIL GİDİLİR

Otomobil: Navigasyon desteği ile rahatça gidebileceğiniz Odunpazarı’a ulaştıktan sonra Karacaşehir mahallesine gitmeniz gerekiyor.
Otobüs: Başka bir şehirden gidecek olursanız öncelikle şehirlerarası seferleri bulunan otobüs firmaları ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Daha sonra şehir içinde seferleri bulunan tramvayı tercih edebilirsiniz. Odunpazarı’na gitmek için Atatürk Lisesi durağında inmeniz gerekiyor.