KarataşMagarsus Antik Kenti, Adana ilimizin 49 kilometre ilerisinde, Karataş ilçesinde bulunmaktadır. Karataş İlçesi’nin yaklaşık 4 kilometre kadar batısında bulunan Dört Direkli mevkiinde yer alan Karataş – Magarsus Antik Kenti tarihi MÖ 5. yüzyıla kadar dayanmaktadır ve Anflakos tarafından kurulmuştur.

Magarsus Antik Kenti
Magarsus Antik Kenti

İlk dönemlerinde Yunan kontrolündeki kent sonra bir dönem Perslerin kontrolüne geçmiştir. Ancak 330 yılında Büyük İskender, Pers kralını yenerek Karataş – Magarsus Antik Kenti’ni kendi hâkimiyeti altına almayı başarmıştır.

MALLOS ANTİK KENTİ

Coğrafya ile ilgilenen bir bilimci olan Arianos’un notlarına göre, Büyük İskender, Ceyhan nehrinin üzerine bir köprü yaptırıp ilk olarak Magarsus kentine gelmiştir. Şehrin antik tiyatrosunun 150-200 metre kadar kuzeyinde bulunan Athena Magarsia Tapınağı’nı ziyaret etmiş ve hediyeler sunmuştur.

Bu tapınak, Athena’ya adanmış olup, Helenistik çağ boyunca Doğu Akdeniz ortaya sürülmüş en dikkat çekici kehanetlerin merkezidir. Şehrin adının da bu tapınağın rahibelerine verilen Magarsiya isminden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Büyük İskender, ardından şehrin kurucusu Amphilokhos’un mezarını ziyaret ederek bölgeden ayrılmıştır.

Helenistik döneme, Roma ve Bizans imparatorluklarının hâkimiyeti altında geçen dönemlere ait yazıtlar ve sikkeler gibi pek çok yazılı eserde kentin ismi Mallos olarak geçmekte olup Karataş – Magarsus Antik Kenti ile Mallos Antik Kenti birlikte anılmaktadır.

MAGARSUS ANTİK KENTİ KAZI ÇALIŞMALARI

Magarsus Antik Kenti Karataş’ın 5 kilometre güneybatısında, üzerinde fener bulunan yamaçta kurulmuştu. Bu alanda limana doğru yapılmış bir kale ve denize bakan büyük bir tiyatro ile bir de Athena tapınağı vardı.

Bizanslılar tarafından siyah taşlardan yapılmış olan kiliseye Türkler, Karakilise demişler, ardından savaşta bu kilise yanınca da yanık kilise diye adlandırmışlardır. Bugün, burası herhangi bir kalıntı olmasa da mevki Dört Direkli diye bilinmektedir.

Antik kentin 3000 kişilik amfi tiyatrosunda başlayan Magarsus Antik Kenti kazı çalışmaları 2011 senesinde başlamıştır.

MAGARSUS ANTİK TİYATRO

Bu arazide hakkı olan 35 hissedara kamulaştırma bedeli ödenerek başlanan bu çalışmalar, Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen ve ekibi vasıtası ile yürütülmüştür. 2016 yılına gelindiğinde ise amfi tiyatronun rölöve ve restorasyon projeleri tamamlanmıştır.

Antik Dönem’de, Akdeniz’in ticari ve askeri limanlarından en önemlisi olan Magarsus Karataş antik kenti kazı çalışmaları elde edilen bilgiler açısından önemlidir. Bölgedeki tarihi miraslarının tespit edilip korunması için yapılan kazı çalışmalarında elde edilen bu bilgilere göre, Magarsus Antik tiyatro yapımı sırasında şehrin bulunduğu yerdeki arazinin doğal eğimi kullanılmış ve yerel kireçtaşı blokları ile inşa edilmiştir.

KARATAŞ TARİHİ YERLER

Karataş, Adana şehir merkezine 46 km kadar uzakta yer almaktadır. Akdeniz’in kenarında olup, denize kavuşan Adana mevkilerinden birisidir ki ilçenin doğal kumsalı 60 kilometre uzunluğunu bulmaktadır. Doğal güzelliklerin yanında Karataş tarihi yerler açısından da gündemde kalmaktadır. Adana Karataş kazı çalışmaları da yapılmakta olan ilçede yer alan tarihî yerler arasında Osmanlı Hanları ve Magarsus Antik Kenti bulunmaktadır.

Osmanlı Hanları: Karataş’ta Osmanlı devleti döneminden kalma iki han vardır. Çarşıda bulunan Tarihi Han, üzerindeki yazıta göre 1608 yılında yapılmıştır. Pazar yerindeki diğer han olan Menzil Han ise 1782 yılında inşa edilmiştir ancak günümüze sadece kalıntıları gelebilmiştir.

Magarsus Antik Kenti: Yazımızın da konusu olan bu antik kentten geriye surlar, amfi tiyatro, stadyum, kilise ve hamam kalıntıları gelebilmiştir.

KARATAŞ – MAGARSUS ANTİK KENTİ ULAŞIM

Eğer tarihi ve doğal güzelliklerini görmek isteyip, Karataş’a bir seyahat yapmayı planlarsanız aşağıda sıraladığımız gibi alternatifler ile bölgeye kolaylıkla ulaşmanız mümkündür.

Otomobil: Adana’dan yaklaşık 49 km olan Karataş’a aracınızla 1 saatte ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Adana şehir merkezinden Karataş’a dolmuşlarla gidilebilmektedir.

Uçak: Bölgeye en yakın havalimanı olan Adana Şakirpaşa Havaalanı ile Adana şehir merkezi arası yaklaşık 8 – 10 dakikadır.

KARATAŞ – MAGARSUS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ

Karataş - Magarsus Antik Kenti Giriş Ücreti
Karataş – Magarsus Antik Kenti Giriş Ücreti

Karataş – Magarsus Antik K. giriş ücreti Öğrenci: Ücretsiz

Karataş – Magarsus Antik K. giriş ücreti Sivil: Ücretsiz

*Karataş – Magarsus Antik K. giriş ücreti 2018 yılının nisan ayında güncellenmiştir.

KARATAŞ – MAGARSUS ANTİK KENTİ ZİYARETE AÇIK GÜN VE SAATLER

Yaz Dönemi: 15 Nisan – 2 Ekim – Tüm gün

Kış Dönemi: 3 Ekim – 14 Nisan – Tüm gün

*Karataş- Magarsus Antik K. ziyarete açık gün ve saatler 2018 yılının nisan ayında güncellenmiştir.

KARATAŞ – MAGARSUS ANTİK KENTİ İLETİŞİM

Adres: Karşıyaka Mahallesi, 01900 Karataş / Adana

Telefon: Turizm İl Müdürlüğü 0(322) 458 84 28