Karatay Medresesi, Konya ilinin Karatay ilçesinde yer alan bir Selçuklu dönemi mirasıdır. Dönemin en iyi mimari eserleri arasında bulunan Karatay Medresesi, günümüzde Çini Eserleri Müzesi olarak işlev görmektedir.

Sultan II. Keykavus döneminde Emir Celaleddin Karatay tarafından yaptırılsa da eserin mimarı bilinmemektedir. 1955 senesinden beri müze olarak kullanılan yapıda Selçuklu ve Osmanlı döneminin eserleri teşhir edilmektedir. Bu uygarlıklara ait fazlaca eseri Konya’da bulabileceğiniz gibi yöresel yemeklerle de gezinizi taçlandırabilirsiniz. Dönem mimarisini ve parçalarına ilginiz varsa Karatay Medresesi‘ni gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Karatay Medresesi
Karatay Medresesi

KARATAY MEDRESESİ HAKKINDA BİLGİ

Karatay Medresesi çinileri ile adından söz ettiren bir mekan olarak bilinir. 13. asır miraslarından olan Karatay Medresesi yapılış amacı nedir diye soracak olursanız, Selçuklular zamanında hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere inşa edilen bir kapalı medrese olduğunu söyleyebiliriz. Sille taşından yapılan medrese, Osmanlı döneminde de kullanılmış ve daha sonra 19. yüzyılda terk edilmiştir.

Mekan tek katlı ve tek kapılıdır. Yazı ve desenlerle süslü olan doğu yönündeki Karatay Medresesi taç kapısı, Selçuklu dönemi taş işçiliğinin elit örnekleri arasında sayılabilir. Kapıda ayrıca eserin yapımıyla ilgili kitabeler, hadisler ve ayetler yer alır. Karatay Medresesi duvarındaki çinilerin çoğu dökülmüş haldedir. Mozaik çinilerde kullanılan renkler genelde siyah, lacivert ve turkuvazdır.

Konya Karatay Medresesi planı, orta avlu örtülerek şekil kazanan ve kendine has gelişme gösteren medreseler arasında yer alır. Konya’nın kültür hayatında önemli yeri olan medrese, Mevlana döneminde derviş ve fakihlerinin buluşma yeri olarak da kullanılmıştır. Çini dekorundaki zenginlik ve zarifliği ile diğer medreselerden ayrılan Karatay Medresesi, planlı ve dengeli bir mimari eser olarak bilinir. Yerler gri ve beyaz renkten oluşur ve Ortaçağ Selçuklu Devleti’nin tarzı tamamen yansıtılır.

Karatay Medresesi Antalya’da da vardır. Ancak Antalya’daki mimari yapı bazı kaynaklarda Karadayı Cami olarak da geçer. Bu sebeple Karatay Medresesi denince aklınıza Konya’da bulunan ve ilçesinden adını alan medrese gelmelidir.

KARATAY MEDRESESİ MÜZE ESERLERİ

Karatay Medresesi Çini Müzesi‘nde çiniler ve daha pek çok eseri inceleyebilirsiniz. Yapının güneyinde yer alan öğrenci hücrelerinin bulunduğu alanda Kubadabad Sarayı çinilerini, alçı süslerini, çini tabakları, kandilleri ve sırsız seramikleri görebilirsiniz.

Kubadabad Sarayı çinilerinin özellikleri haç, yarım haç, sekiz köşeli yıldız ve kare şeklinde olmaları ve lüster ya da sıraltı tekniği ile yapılmış olmalarıdır. I. Alaeddin Keykubat’ın emri ile yaptırılan Kubadabad Sarayı daha sonra kendi kaderine terk edilmiştir. Yeri tam olarak bilinemediği için 1949 yılında dönemin Konya Müze Müdürü Zeki Oral’ın uzun araştırmaları ve incelemeleri sonucunda ulaşılabilmiştir.

Eyvanda ise Selçuklu dönemine ait çini kalıntıları, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait seramikler teşhir edilmektedir. Kubbeli salonda inceleyebileceğiniz eserler arasında Selçuklu dönemine ait cam tabak, çini parçaları, Beyşehir Eşrefoğlu Camii’ne ait tavan göbekleri ve Osmanlı dönemine ait seramikler vardır.

KONYA’DAKİ DİĞER SELÇUKLU DÖNEMİ MEDRESELERİ

Eğer Selçuklu Dönemi mimarisine ilgi duyuyorsanız ya da medreseler ilginizi çekiyorsa Karatay Medresesi’nden sonra gidebileceğiniz ve Konya’da bulunan iki medrese daha sizi bekliyor.

Ziyaret edebileceğiniz medreselerden ilki Sırçalı Medresesi. 1242 yılında Bedreddin Muslih’in isteği üzerine yaptırılan medrese günümüzde mezar anıtları müzesi olarak kullanılmaktadır. Sırçalı Medrese de tıpkı Karatay Müzesi gibi çinilerle süslü medreseler arasında yer alır. Müzede sanatsal açıdan değerli mezar taşlarının, şekil, motif ve yazı karakterleri de düşünülerek kronolojik sıraya konulduğunu görebilirsiniz.

Ziyaret edebileceğiniz diğer bir eser ise İnce Minare Medresesi. Selçuklu ilçesinde yer alan medrese, Alaeddin Tepesi‘nin batısında konumlanmıştır. Hadis ilmi öğretilmek amacıyla kurulan yapı, Selçuklu dönemi taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasında kabul edilir. Yapı kapalı medrese grubunda ve tek eyvanlıdır. Cumhuriyet dönemine gelindiğinde çeşitli onarımlardan geçen mimari güzellik 1956 yılından bu yana Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak hizmet vermektedir. Konya Kalesi‘ne ait yüksek kabartma rölyefler, çeşitli ahşap malzemeye oyma tekniği ile yapılmış geometrik ve bitkisel motiflerle bezenmiş kapı ve pencere kanatları, ahşap tavan göbeği örnekleri ve mermer üzerine işlenmiş mezar şahidesi ve sandukalar, başkenti Konya olan Selçukluların sembolü çift başlı kartal ve kanatlı melek figürleri müzede görebileceğiniz eserlerden bazılarıdır.

Karatay’a gitmişken aynı ilçede bulunan Mevlana Müzesi‘ni de gezebilirsiniz. 1926 yılından beri müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan müze, Mevlana Celaleddin Rumi’nin dergahı olarak sizi etkileyecektir. Müzeyi ücretsiz olarak gezebileceğinizi de hatırlatalım.

KARATAY MEDRESESİ GİRİŞ ÜCRETİ VE ZİYARET SAATLERİ

Karatay Medresesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
Karatay Medresesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ziyaret Saatleri 

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): 09.00-19.00
Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): 09.00-17.00

Giriş Ücreti: 5 Türk Lirası. Müzekartınız varsa yılda 2 kere, Müzekart+’ınız varsa sınırsız olarak ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

* Saatler ve fiyatlar Ağustos 2017 tarihinde güncellenmiştir.

KARATAY MEDRESESİ ADRES

Karatay Medresesi, Selçuklu, Ferhuniye, Konya, Türkiye.