Kartepe, Kocaeli sınırları içerisinde, Maşukiye‘ye 16 kilometre mesafede bulunan bir ilçedir. İlçe, İzmit Samanlı Dağları‘nın ve Kocaeli Platosu yüksekliklerinin arasında kalır. Coğrafi konumu itibariyle Kocaeli ilinin doğu kısmında İzmit ilçesi ile Sapanca Gölü arasındadır. Yaz aylarında kongre ve seminer merkezi olarak kullanılması, ayrıca golf, kampçılık, binicilik, bisiklet, su kayağı ve trekking gibi sporların yapılmasına olanak sağlamasıyla daha da cazip hale gelir. Kış aylarında ise şehrin hengamesinden uzaklaşmak isteyenler ve kayak severler için çok önemli bir adrestir. Kayak sezonunu Aralık ayı sonunda açan Kartepe, İstanbul’a yaklaşık bir saat mesafededir. İstanbul’dan çok uzaklaşmadan kar keyfini çeşitli etkinlikler ile dolu dolu yaşamak için Kartepe’yi tercih edebilirsiniz.

KARTEPE

KARTEPE GEZİLECEK YERLER

Hikmetiye Camii: Kartepe ilçesinin yörelerinden Derbent’te bulunan bu cami ikinci Abdulhamit’in eşi olan Habibe hanımın vefatından sonra yaptırılmıştır. Bundan yaklaşık 40-50 sene önce restore edilerek düzenlenmiştir.
Thököly İmre Anıtı: Avusturya’ya karşı savaşan ve daha sonraları Osmanlı İmparatorluğu’na sığınarak İzmit’e gelen ve Kartepe’de yaşayan Macar kralı Thököly İmre adına, vefatının 300. senesinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Bu anıt, turizm ve Türk-Macar dostluğunun pekiştirilmesinde önemli yer tutar.
Maşukiye: Doğası, yeşili, pınarı, vadisi, şelaleri, dereleri, meyve bahçeleri ile ünlü şirin bir tatil bölgesi olan Maşukiye, ulaşımın da çok rahat olması nedeniyle bölgede doğa turizminin önemli noktalarından biri olarak bilinir. Yemyeşil olan bölge, Türkiye’nin en geniş ağaç ve bitki türlerini sınırlarında barındırır. Maşukiye’ye gidecek olursanız tereyağı, bal ve peynir gibi doğal ürünler satın alarak mesire alanlarında piknik yapabilirsiniz. Ayrıca cilt ve mide hastalarının yararlandığı şifalı suları da ziyaret etmeyi unutmayın.
Uzuntarla: Burası manzara açısından göz kamaştırıcı bir yer. Havası ve gür meşe ağaçlarıyla İngiliz cinsi yarış atı yetiştirmek için uygun bir iklimdir. Ayrıca Uzuntarla’ya bağlı Ketenciler Köyü’ndeki golf sahası, ziyaretçilere golf oynama imkanı da sağlar.
Derbent: Samanlı dağı yamaçlarında, yoğun yeşillikler içerisinde bulunan Derbent, doğa turizmi için en güzel alternatiflerden biridir. Kartepe’deki en önemli iki tren istasyonundan birine sahip olduğundan, bölgeye gelen konukların ulaşımını da oldukça kolaylaştırır.
Acısu: Mesire yerleri ve ormanı ile çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapan Acısu’nun, kuzeyinde meşelik ormanı ve piknik alanları bulunur. Kamp, izcilik, paintball ve olta balıkçılığı gibi aktiviteleri de Acısu’da gerçekleştirebilirsiniz.
Kartepe Kayak Merkezi : Kartepe kayak merkezi, Türkiye’nin en yeni kayak merkezleri arasındadır. Özellikle doğal güzelliği, ormanları ve Sapanca gölü manzarası ile dikkat çeken kayak merkezinde, zirveye çıkış arabayla yaklaşık 20 dakika sürer. Belediye’nin kışın sürekli tuzlama çalışmaları yapması sayesinde ulaşım oldukça kolay sağlanır. Kartepe pistleri, çeşitlilik açısından da oldukça başarılıdır. Her zorluk derecesinden pistleriyle bu çeşitliliği aynı bölgede sağlayabilen nadir kayak merkezlerindendir.

KARTEPE TURLARI

İstanbul’dan günübirlik ya da konaklamalı seçeneklerle Kartepe turları cazip gelebilir. Günübirlik Kartepe turları fiyatları 59 TL’den başlıyor. Hafta sonu kalkışlı ve bir gün konaklamalı turlar ise 199 TL’den başlıyor. Siz de uygun olduğunuz zamana göre kısa bir kaçamak yapıp hem kayağın tadını çıkarıp hem de eşsiz doğa manzarasını yaşayabilirsiniz.

* Fiyatlar Nisan 2017 tarihinde güncellenmiştir.

KARTEPE KAYAK FİYATLARI

Kartepe’ye gidecek olursanız kayak merkezinin civarında kayak kiralama dükkanlarına rastlarsınız. Bu hizmetleri oteller de vermektedir. Satış ve kiralama olmak üzere seçenekleri bulunan dükkanlarda kayak için tüm ekipmanı temin edebilirsiniz. Kiralık kayak takımı günlük ortalama 30 TL, kiralık snowboard takımı 40 TL, kiralık mont ve pantolon ise 30 TL’den kiralanabiliyor. Kiralama ya da satın almak için farklı işletmeleri tercih edebilirsiniz.
Abay Kayak Evi: 0 536 522 53 00
Penguen Tepe: 0 545 615 60 00
*Fiyatlar Nisan 2017 tarihinde güncellenmiştir.

KARTEPE OTEL FİYATLARI

Kartepe’ye gittiğinizde bütçenize göre farklı otellerde konaklayabilirsiniz. Gidebileceğiniz alternatifler şöyle:
Green Park Resort Hotel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 300 TL. Adres: Balaban Mahallesi, Eski Maden Yolu, 41000 Kartepe/Kocaeli Telefon: (0262) 315 47 00
El Garden Hotel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 180 TL. Adres: Maşukiye Mahallesi, No/43, Leyla Atakan Cd., 41250 Kartepe/Kocaeli Telefon: (0262) 354 35 35
Cevizdibi Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 250 TL. Adres: Soğuksu, Kartepe/Kocaeli Telefon: (0262) 354 36 68
My Green Butik Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 200 TL. Adres: Maşukiye Mh. Leyla Atakan Cd. No: 86, Kartepe/Kocaeli Telefon: (0262) 333 22 22

*Fiyatlar Nisan 2017 tarihinde güncellenmiştir.

KARTEPE NASIL GİDİLİR?

Otomobil: Eğer İstanbul’dan gidecek olursanız, TEM Otoyolu’nu kullanıp “Doğu İzmit” çıkışından devam edebilirsiniz. Bu levhadan başlayarak, önünüze çıkacak diğer levhalarla “Kartepe” ismini takip ederseniz varabilirsiniz.
Otobüs: Harem’den ve Yenisahra’dan her yarım saatte bir hareket eden Efetur ya da İzmit Seyahat şirketlerinden birini tercih ederek İzmit’e gidebilirsiniz. Merkezden de Maşukiye minibüsü ile Kartepe yolunun başında bulunan Maşukiye merkeze ulaşabilirsiniz. Zirveye varmanız için taksi kullanabilirsiniz.