Mantı ve pastırma denince akla gelen Kayseri, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi‘ndeki bir şehridir. 16 ilçesi bulunan Kayseri, Türkiye’nin nüfus bakımından 14. kalabalık ilidir. Ankara ve Konya’dan sonra İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve sanayide gelişmiş noktası olan Kayseri, bu sebeple oldukça işlek bir yerdir. Gerek gezilecek yerleri, gerek doğal güzellikleri, gerek tarihi değerleri bakımından oldukça zengin olan şehir, Erciyes Dağı‘nın eteklerinde, dünyanın en eski yerleşim noktalarından biridir. Bunun en önemli göstergelerinden biri de Kapadokya bölgesindeki kalıntılardır.

Kayseri Genel Görünüm
Kayseri Genel Görünüm

Piknik yerleri, müzeleri, antik kentleri, doğal güzellikleri ve lezzetli mutfağıyla Kayseri sizi kendine hayran bırakacaktır. İpek Yolu‘nun üzerinden geçmesi sebebiyle pek çok uygarlığın beşiği olan Kayseri’yi mutlaka gezmelisiniz.

Kayseri Arkeoloji Müzesi: Müzede, Hititlerden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Kayseri’nin ilk dönemlerine ışık tutuluyor. Kayseri önemli noktaların buluntularını müzesiyle kuşaktan kuşağa aktarabilmiş. Bugünkü binasında 1969 yılından beri ziyaretçilerine eserlerini sunan müze, Kayseri merkezde gezilecek yerler arasında bulunuyor. Müzeyi 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00 saatlerinde, 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında 08.00-17.00 saatlerinde her gün ziyaret edebilirsiniz. Müzekart ile ücretsiz gezebileceğiniz gibi kartınız yoksa 5 TL ödeyerek de gezebilirsiniz.

Adres: Merkez Melikgazi İlçesi, Gültepe Mahallesi Kışla Caddesi No: Kayseri Tel : +90 (352) 222 08 98

Kayseri Arkeoloji Müzesi
Kayseri Arkeoloji Müzesi

Erciyes Dağı: Kayseri’nin sembolü olan Erciyes Dağı şehrin neredeyse her yerinden görünebilecek büyüklükte. Sönük bir küme volkan olan bu dağdan çıkan küller, rüzgarla kilometrelerce uzağa giderken ve Hasan Dağı ile beraber Nevşehir, Ürgüp etrafındaki peribacalarını meydana getirmiştir. Dağın zirvesinde yaz kış kalkmayan bir buzul kütlesi bulunur. Ayrıca Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği mağaraların da dağın zirvesinde doğru olduğu bilinir. Günümüzde bu mağaralar kötü hava koşullarında dağcılar için de birer sığınak görevi görürler. Dünyanın en iyi kayak pistlerinden biri olan Erciyes Dağı bu anlamda yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir cazibe merkezidir. Yazları ve kışları birbirinden keyifli etkinliklerin düzenlendiği Erciyes Dağı’na giderken civardaki dükkanlardan istediğiniz ekipmanları da kiralayabilirsiniz. Kayak sporu ve kış tatili için kayak merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Adres: Erciyes Mah, Erciyes Blv. Tekir Yaylası No:11, Melikgazi/Kayseri Telefon: (0352) 342 39 17

Erciyes Dağı
Erciyes Dağı

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi: Alimler şehri olarak bilinen Kayseri’de Selçuklu zamanında yaklaşık 15 tane medrese olduğu bilinir. Bugünkü adı Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi olan, Çifte Medrese de Anadolu’daki ilk tıp merkezi ve şifahanedir. Selçuklu hükümdarı II. Kılıçarslan’ın kızı Gevher Nesibe Sultan adına kardeşi I. Gıyaseddin Keyhüsrev’in yaptırdığı medrese, Gevher Nesibe Şifahiyesi Kayseri Daruşşifası, Şifa-hatun Medresesi, Kayseri Maristanı, Darüşşifa Medresesi, Çifte Medrese, Çifteler, Gıyasiye ve Kayseri Tıbbiyesi gibi adlarla da anılır. Mimar Sinan Parkı içinde bulunan müze, bu amaçla 1982 yılından beri hizmet vermektedir.

Adres: Gevher Nesibe Mah. Tekin Sok. no:1 Kocasinan Kayseri Tel:(0352) 221 11 50

Kayseri Ali Dağı Yeraltı Şehri: Talas ilçesinde bulunan 1300 yıllık mağara ve yeraltı şehri Bizans döneminden kalma. Günümüzde 300 metresine kadar girilebilen mağaranın aslında çok daha geniş ve uzun olduğu tahmin ediliyor. Mağara turizmini canlandıran yeraltı şehrinde çok sayıda tünel, oda, depo, kanal ve hava bacası bulunuyor. Işıklandırılan ve bahar-yaz döneminde ziyarete açılan tarihi şehri ziyaret etmek isterseniz

Adres: Harman Mahallesi, Talas/Kayseri

Ayrıca Kayseri Kalesi, Kurşunlu Camii, Döner Kümbet ve Atatürk Evi Müzesi de görmeden dönülmemesi gereken yerler arasında bulunuyor.

*Fiyatlar Temmuz 2017 tarihinde güncellenmiştir.

KAYSERİ’DE PİKNİK YERLERİ

Kayseri doğasıyla da gidenleri kendine hayran bırakan bir şehir. Gezeceğiniz noktaları bitirdikten sonra doğa ile iç içe bir piknik ve mesire alanı isterseniz fazlaca alternatifiniz bulunuyor. Barbekülü kamelyaları, restoranları, sosyal tesisi ve otoparkı ile Kayseri Kent Ormanı bu anlamda ilk sıra yer alıyor. Hisarcık’ta bulunan Kıranardı Parkı da gidebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Açık hava tiyatrosu, göleti, piknik alanları ve kır evi bulunan Beştepeler Parkı da gittiğinizde güzel vakit geçirebileceğiniz mesire yerlerden bir diğeri. Ayrıca dev şelale ve çok sayıda kamelyanın yanı sıra basketbol sahaları da bulunan Kadir Has Kültür Parkı çok sayıda kişi tarafından tercih ediliyor. Kendinize yakın olan piknik yerlerini araştırarak güzel bir piknik yapabilirsiniz.

KAYSERİ’DE NE YENİR?

Kayseri denince akla ilk gelen yiyecekler şüphesiz mantı ve pastırma. Ancak yöresel tatlar yalnızca bunlarla sınırlı değil. Cıvıklı pide, iskender, kebap, odun ateşinde pişen kadayıf da mutlaka denemeniz gereken tatlar arasın bulunuyor. Gidebileceğiniz restoranlardan bazılarını inceleyebilirsiniz.

Kaşıkla: Alparslan Mh. Bahar Cd. No:43/A Kayseri Telefon: (0352) 223 99 66

Şükrü Usta’nın Yeri: Kiçikapı Mahallesi Vatan Caddesi no: 35 Kayseri Telefon: (0352) 222 55 94

Elmacıoğlu İskender: Mustafa Kemal Paşa Bulvarı No:56 Melikgazi – Kayseri Telefon: (0352) 223 99 99

Kayadibi: Atatürk Bulv. No:111, Talas Merkez/Kayseri Telefon: (0352) 437 11 11

Saray Çiftliği: Sultanhamam Caddesi, No:6B Cumhuriyet, Melikgazi, Kayseri Telefon: (0352) 222 33 85