Antalya’nın Demre ilçesine bağlı Kekova kıyıda kurulmuş olan Üçağız, ulaşımın teknelerle sağlandığı Kaleköy ve Kaleköy’ün karşısındaki Batıkşehir’in bulunduğu Kekova Adası’ndan oluşan bir yeryüzü cennetidir. Doğal güzelliklerle tarihi zenginliklerin Akdeniz’in turkuaz denizinde birleştiği bölge, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adaydır. Kekova 1990’da SİT alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Kekova
Kekova

KEKOVA TARİHİ

Likyalılar’ın ticaret limanı olan Kekova’nın Likya dilindeki adı, Dolichiste’dir. Bölgede bulunan Sıcak İskelesi’ndeki Aperlai Antik Kenti, yarımadanın ucunda da Toprakada ve Karaada olduğu halde, Kaleköy’ün önünde uzanan Kekova Adası bölgeye de adını vermiştir.

7,4 kilometre uzunluğunda ve 500 metre genişliğindeki ince uzun Kekova Adası’nın bir bölümünün, 8. yüzyıldaki depremlerle çöktüğü ve sular altında kaldığı tahmin edilmektedir. Bu nedenle Kekova aynı zamanda, Batıkşehir diye adlandırılmıştır. Adasının ucunda, Tersane Koyu bulunmaktadır. Burası hem yüzmeye elverişlidir, hem de arkeolojik kalıntıların en yoğun olduğu alandır. Tersane Koyu, turistlerin Kekova Adası’yla tanıştığı noktadır. Teknelerden inen turistleri, adada önce Bizans dönemine ait bir kilise apsisi (kiliselerin sunak odasını kapsayan, yarım daire ya da çokgen biçimindeki yapı) karşılar. Kekova’nın her yeri antik kalıntılarla doludur. Adanın üstünde bulunan ve suyun altına doğru devam eden merdivenler, odalar, evlere ait temel kalıntıları ve Likya uygarlığına ait lahitler, görülmeye değer kalıntılar arasındadır.

Batıkşehir’e giden tur tekneleri, tüm ayrıntıların görülebilmesi için kentin üstünden ve yakınından çok yavaş geçerler. Teknelerin çoğunun altında, denizin altındaki kalıntıları görmek için özel olarak yapılmış cam bölmeler bulunmaktadır. Ancak bölgenin antik kent kimliği nedeniyle, turlar 10 dakikayla sınırlandırılmıştır ve gemilerin burada durması yasaktır. Antik kalıntılarla dolu olan bölgede denize girmek de yasaktır.

Bölgedeki Sıcak İskelesi’nde bulunan Aperlai, Kaleköy’deki Simena, Üçağız’daki Theimussa ve Gökkaya Koyu’ndaki Istlada, bölgedeki diğer antik kentlerdir. Bu antik kentlerde de Helenistik ve Roma dönemine ait Likya kaya mezarları ile lahitler bulunmaktadır.

İtalyan işgali sonrasında, Türkiye ile İtalya arasında Kekova Adası’nın hangi ülkeye ait olacağı konusunda anlaşmazlık çıkmıştır. Ancak 1932’de yapılan anlaşmayla Kekova Türkiye’ye bırakılmıştır.

KEKOVA KALEKÖY

Tarihi MÖ 4. yüzyıla uzanan Kekova Kaleköy, Kekova Adası’nın tam karşısındaki yarımadada bulunan, küçük bir Likya kentidir. Kaleköy’deki Myra Antik Kenti ve Simena Kalesi içinde bulunan “dünyanın en küçük amfi tiyatrosu”, turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. Kaleye çıkan 500 metre uzunluğundaki merdivenleri tırmanmak yorucu olsa da, büyüleyici Kekova manzarası bu zahmete değecektir.

KEKOVA ÜÇAĞIZ

Kaş’a 36 kilometre uzaklıktaki Kekova Üçağız üç tarafı denizle çevrili koylarıyla doğal bir barınak görünümündedir. Bu nedenle Kekova bölgesindeki konaklama tesislerinin çoğu Kekova Üçağız içerisinde bulunur. Daracık sokakları ve denizi karşılayan cephesinde yer alan pansiyonları ile Kekova Üçağız insanı çağlar ötesi bir yolculuğa davet eder.

KEKOVA PANSİYONLARI 

Kekova otelleri kıyıdaki eski evlerin restore edilmesiyle turizme kazandırılmış pansiyonlardan oluşmaktadır. Kekova pansiyon işletmecileri evlerin sahipleridir ve tesislerin hemen hepsi denize sıfır konumdadır. Daha lüks bir otel hizmeti almak isteyenler, Kaş ve Kalkan’daki yıldızlı otelleri tercih edebilirler ve günübirlik turlarla buraya gelebilirler.

Kekova Pansiyonları
Kekova Pansiyonları

Kekova pansiyon: Oda-kahvaltı ortalama fiyat: 150 Türk Lirası. Merkez Kale Üçağız, Üçağız sok No: 42 Kekova 07573
Tel: 0(536) 550 5294

Sahil pansiyon: Oda-kahvaltı ortalama fiyat: 170 Türk Lirası. Üçağız Köyü, Kale mevkii.
Tel: (0242) 874 2146

Ankh pansiyon: Oda-kahvaltı. Üçağız Köyü, No: 138
Tel: (0242) 874 2171 Cep: (0532) 431 9197

Simena pansiyon: Oda-kahvaltı 65 Euro. Gürses mah. Kekova yolu. Kekova 07570
Tel: (0242) 874 2025 Cep: (0532) 779 0476

KEKOVA NEREDE

Kekova, Akdeniz Bölgesi’ndedir. Antalya’nın Demre ilçesinin Kaş beldesine bağlı bir ada ve tarihî-turistik bölgedir. Antalya’ya 170 kilometre, Demre’ye 150 kilometre, Kaş’a ise 35 kilometre uzaklıktadır.

KEKOVA’YA NASIL GİDİLİR

Kekova’ya nasıl gidilir sorusunun cevabı çok zor değil. Öncelikle Antalya’ya ulaşmalısınız. Antalya’ya Türkiye’nin her şehrinden otobüsle, çok sayıda büyükşehirden de uçakla ulaşım mümkündür. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’den her gün düzenli uçak seferleri yapılmaktadır.

Uçak: Antalya Havalimanı’na indikten sonra şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla önce Kaş’a, oradan da teknelerle Kekova-Kaleköy’e ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Kekova’ya en yakın otogar Kaş Otogarı ve büyük firmaların pek çok şehirden Kaş’a seferi var ancak Kaş’tan Kekova’ya dolmuş seferi olmadığı için taksi tutmak gerekiyor. Antalya Otogarı’ndan ise hem Kekova’ya hem de Demre’ye düzenli otobüs seferleri var. Demre’den ise her gün saat 17.30’da Kekova’ya otobüs kalkıyor. Bu nedenle otobüsle Antalya’ya gitmek daha fazla seçenek sunuyor.

Özel araç: Eğer Antalya tarafından gidecekseniz, Demre-Kaş yolunu; Muğla yönünden gidecekseniz, Fethiye-Kalkan-Kaş yolunu kullanmalısınız. Kaş’tan sonra da tur tekneleri ile ya da kendiniz tekne kiralayarak Kekova’ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca, karadan Üçağız köyüne gidip oradan küçük kayıklarla da Kekova’ya ulaşmak mümkündür. Kaş-Üçağız arası 34 kilometredir.