Kibyra Antik Kenti Burdur ilimizin 106 kilometre kadar batısında, Gölhisar ilçesindedir ve ilçenin Horzum Mahallesi sınırları içerisinde, batı yamacındaki üç tepeye yayılmış durumdadır. Kentin etrafındaki kendine bağlı yerleşim alanları ile birlikte 100 bini aşan nüfusa sahip olduğu, bu nüfusun da 35 bin kadarının asker olduğu bilinmektedir.

Kibyra Antik Kenti
Kibyra Antik Kenti

Dik dağlar ile sarılmış geniş ve sulak ovalarıyla Kibyra Antik Kenti Likya, Karya, Pisidya ve Frigya bölgelerinin kesişme odağında, ticaret yollarının da üzerinde ve ortasında bulunmaktadır.

KİBYRA ANTİK KENTİ HAKKINDA BİLGİ

Kibyra Antik Kenti hakkında bilgi vermeye kentin oldukça geniş bir alanı kapladığını söyleyerek başlayabiliriz. 3 tane tepenin olduğu bölgede simetrik bir düzen ile yerleşim yapıldığı izlenmektedir. Geniş bir alana sahip yerleşim alanı tepede teraslanmış olan bölgededir. Yapılan binalar, birbirini engellemeden ovaya ve göl manzarasına hâkim olacak şekilde yerleştirilmiş, simetrik düzen sayesinde manzara korunmuştur.

Şehir girişinde hemen sol tarafta, Antik Çağ’da 13 bin kişilik kapasitesi ile dönemin ve Anadolu’nun en görkemli stadyumu olan yapının gene kendisiyle yarışır görkemdeki kapısı görülmektedir. Kentin iç kesimlerine ulaştıkça bize bazilika, agora, hamam, tiyatro, anıt mezar ve suyolları gibi kent unsurları eşlik eder.

KİBYRA ANTİK KENTİ MEDUSA 

Kentin bugün görülebilen kalıntıları Roma dönemine aittir. Odeion denilen Müzik Evi, antik dönemde üzeri kapatılmış 3.600 kişilik kapasitesiyle, halen ülkemizin sahip olduğu en büyük antik yapıdır. İç bezemeleriyle de çok görkemli olan Odeion, Medusa figürü ile de çok ünlüdür. Orkestra bölümünün tam merkezinde, beyaz, kırmızı, yeşil mermerlerden yapılmış olarak konumlandırılan Kibyra Antik Kenti Medusa figürü bu teknikle yapılmış olduğu bilinen tek eserdir. Yılandan saçları ile kendisine bakanları taşa çevirdiği bilinen yaklaşık 11 metre çapındaki 1.700 yıllık Medusa mozaiği, Anadolu bölgesinde bulunmuş en büyük ve sağlam mozaiktir. Ayrıca 2011 yılında yapılan çalışmalar ile bu yapının ön kısmanda, Anadolu’nun en büyük ve sağlam mozaik alanı, yaklaşık 540 metrekare alanlık sağlam durumda mozaik ortaya çıkarılmıştır.

KİBYRA ANTİK KENTİ HARİTA

2006 yılında Burdur Müzesi öncülüğünde başlanan kazı çalışmaları, günümüzde devam etmektedir. Kibyra Antik Kenti harita üzerinde incelendiğinde, bugün kente en yakın mahallenin 222 metre mesafe ile Çeşme Mahallesi olduğu görülmektedir.

KİBYRA NE DEMEK

Kibyra ne demek sorusunun ilk akla gelen sorulardan biri olduğunu biliyoruz. Geçmişi Helenistik dönem öncesine dayanan eski Anadolu uygarlıklarından Luvilere ait bir isim olduğu tahmin edilmekle birlikte tam anlamı bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda Kibele ile bağlantılı olduğunu ifade edilse de bunu destekleyecek kesin bilgi mevcut değildir.

BURDUR ANTİK KENTLERİ

Burdur antik kentleri ile oldukça zengin bir tarihi mirasa ev sahipliği yapan illerimizdendir. Burdur ilimizde bulunan belli başlı antik kentleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Burdur Düğer (Tymbrianassus) Antik Kenti
  • Burdur Kibyra Antik Kenti
  • Burdur Kremna Antik Kenti
  • Burdur Kodrula Antik Kenti
  • Burdur Sia (Taştandam) Antik Kenti
  • Burdur Sagalassos Antik Kenti
  • Burdur Bubon Antik Kenti
  • Burdur Balbura Antik Kenti
  • Burdur Moatra Antik Kenti
  • Burdur Kormasa Antik Kenti

KİBYRA ANTİK KENTİ ULAŞIM

Kibyra Antik Kenti, Burdur’un Gölhisar ilçesi sınırları içinde, Burdur il merkezine 110 kilometre uzaklıktadır. Antik şehre gitmek için Burdur merkezden Gölhisar minibüslerine binebilirsiniz.

Kibyra Antik Kenti Ulaşım
Kibyra Antik Kenti Ulaşım

Otomobil: Kibyra Antik Kenti seyahatinizi kişisel aracınız ile yapmayı planlıyorsanız ulaşım sorunu yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Burdur-Fethiye kara yolu üzerinde önce Gölhisar, Gölhisar’a geldikten sonra da Kibyra tabelalarını takip ederek Antik Kent’e ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Burdur Otogarı’ndan kalkan minibüslerle Kibyre Antik Kenti ulaşım sağlanabilir.

Uçak: Isparta Süleyman Demirel Havaalanı, Burdur şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklığındadır. Ayrıca diğer bir alternatif olan Antalya Havalimanı, Burdur merkeze yaklaşık 130 kilometre uzaklıktadır.

KİBYRA ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ

Kibyra Antik Kenti giriş ücreti öğrenci: Ücretsiz

Kibyra Antik Kenti giriş ücreti sivil: Ücretsiz

*Kibyra Antik Kenti giriş ücreti 2018 yılının nisan ayında güncellenmiştir.

KİBYRA ANTİK KENTİ ZİYARETE AÇIK GÜN VE SAATLER

Kibyra Antik Kenti haftanın her günü ziyarete açıktır.

Yaz Dönemi: (15 Nisan – 2 Ekim) 08.30 – 19.00

Kış Dönemi: (3 Ekim – 14 Nisan) 08.30 – 17.30

Bir yıl boyunca Müzekart+ ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

*Kibyra Antik Kenti ziyarete açık gün ve saatler 2018 yılının nisan ayında güncellenmiştir.

KİBYRA ANTİK KENTİ İLETİŞİM

Adres: Gölhisar / Burdur
Telefon: Turizm Danışma 0(248) 233 10 78