Kültepe arkeolojik alanı Kayseri’ye yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan ve Anadolu’daki Asur ticaret kolonileri sisteminin merkezi olarak bilinen bir alandır. Eski dünya ticaretinde oldukça önemli bir yere sahip olan Kültepe, 1948 senesinden bu yana düzenli olarak çalışmalara ev sahipliği yapar. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken Kültepe arkeolojik alanına gitmek isterseniz rotanızı Kayseri’ye doğru çevirebilirsiniz. Tarihe ilginiz varsa oldukça keyifli bir keşif olacaktır. Şimdiden iyi gezmeler.

Kültepe arkeolojik alanı
Kültepe arkeolojik alanı

KÜLTEPE ARKEOLOJİK ALANI HAKKINDA BİLGİ

Kültepe arkeolojik alanına dünyanın farklı yerlerinden pek çok turistin yoğun ilgi göstermesinin sebeplerinden biri de buranın Anadolu’nun en eski yazılı belgelerine ev sahipliği yapmasıdır. Kültepe tabletlerinin önemi Hititler ve Anadolu’nun siyasi, ticari ve sosyal hayatıyla ilgili bilgiler vermesidir.

Anadolu’daki tarihî devirleri başlatan Kültepe’den yaklaşık olarak 23 bin 500 adet çivi yazısı tablet çıkartılmıştır. Bu çivi yazısı tabletler sayesinde dönemin yaşantısı ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşılabiliyor. Ticaret, borç alıp-verme, faiz, evlenme ve boşanma, veraset, esir ticareti, mahkeme kararları ve çok daha fazlası hakkında bilgi binlerce yıl önceden gelen çivi yazılı tabletler ile bize ışık tutuyor.

Kültepe arkeolojik alanının içinde ayrıca Kaniş Harabeleri de konumlanır. Bir antik kent ve ören yeri olarak büyülü bir gezi yapabileceğiniz Kültepe, milattan önce yaklaşık 2000 senesinde Anadolu’ya gelen Hititler’in kurduğu ilk şehir olarak bilinir. Tarih ilginizi çekiyorsa alanda bulunan Kaniş harabelerinin yanı sıra Karum turu da yapabilirsiniz. Burada da çivi yazısı tabletler ve çeşitli eşyaların bulunduğunu söyleyebiliriz.

1800’lü yıllarda çıkarılarak Anadolu’nun en eski yazılı belgeleri olma unvanına sahip olan Kültepe, eski Assurca çivi yazısından meydana geliyor. Kazı alanından çıkarılan eserlerin devamını Kayseri Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederek görebilirsiniz.

Kayseri Arkeoloji Müzesi: 1969 senesinden bu yana tarihi açıdan oldukça önemli eserlerin teşhir edildiği Kayseri Arkeoloji Müzesi’nde Kültepe, Kaniş ve Karum kazılarından çıkarılmış olan eserleri inceleyebilirsiniz. Müze 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00, 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00 – 17.00 saatlerinde gezilebilir. Haftanın her günü açık olan Müze’yi 5 Türk lirası ödeyerek gezebilirsiniz. Müzekart’ınız varsa yılda 2 kere, Müzekart+’ınız varsa sınırsız olarak ücretsiz gezebilirsiniz.

*Fiyatlar, saatler ve günler Mart 2018 tarihinde güncellenmiştir.

KÜLTEPE ARKEOLOJİK ALANI ZİYARETİNDE YEMEK ÖNERİLERİ

Kayseri’ye gidecek olursanız elbette Kültepe’yi de gezmeden dönmemelisiniz. Ancak bir yandan ören yeri bir yandan müzeler derken midenizi de unutmamalısınız. Mantı denince akla ilk gelen yere gittiğinizi unutmayın. Bir kaşığa 40 taneyi sığdırmayı deneyeceğiz Kayseri mantısı ilk olarak tatmanız gereken lezzet başyapıtı olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca pastırmayı da unutmamalısınız. Yağlama, kurşun aşı, sucuklu köfte, çemenli ekmek, ayvalı tahinli yaprak sarması unutulmaması gereken lezzetler arasında bulunuyor. Tatlı olarak ise düğümlü tatlı, yoğurt tatlısı, altın kesesi, aside de nevzide de, yemeği zirvede bırakmanızı sağlıyor. Kayseri’de gidebileceğiniz restoranları inceleyebilirsiniz.

Hacı Baba Restaurant: Serçeönü Mahallesi, Sivas Cad. Gonca Apt. 13/A, Kocasinan/Kayseri
Telefon: (0352) 232 70 70

Kemal Koçak Et Lokantası: Nurihas Mahallesi, Erciyes Blv. No.30, Melikgazi / Kayseri
Telefon: (0352) 352 03 03

Altın Tabak Et Lokantası: Cumhuriyet Mah. Millet Cad. No:6, Melikgazi / Kayseri
Telefon: (0352) 222 25 22

Konak Restaurant: Harman Mah. Erhan Cad. No: 85 Talas / Kayseri
Telefon: (444) 40 67

Gubate Restaurant: Mevlana Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Cad. Güneş Apartmanı, Aydın Çarşı Sitesi, Talas / Kayseri
Telefon: (0352) 290 93 49

Saray Çiftliği Yemek Evi: Cumhuriyet Mahallesi, Sultanhamam Cad. 6B Melikgazi / Kayseri
Telefon: (0352) 222 33 85

KÜLTEPE ARKEOLOJİK ALANI ZİYARET SAATLERİ

Kültepe Arkeolojik Alanı Yaz Dönemi Ziyaret Saatleri: ( 15 Nisan – 2 Ekim ) 09.00 – 19.00

Kültepe Arkeolojik Alanı Kış Dönemi Ziyaret Saatleri: ( 3 Ekim – 14 Nisan ) 08.00 – 17.00

Ören yeri haftanın her günü açık oluyor. Ancak dini bayramların ilk günü 13.00’e kadar hizmet vermediğini hatırlatmakta fayda var.

*Saatler ve günler Mart 2018 tarihinde güncellenmiştir.

KÜLTEPE ARKEOLOJİK ALANI GİRİŞ ÜCRETİ

Kültepe arkeolojik alanı giriş ücreti
Kültepe arkeolojik alanı giriş ücreti

Kültepe arkeolojik alanına giriş için bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

*Fiyatlar Mart 2018 tarihinde güncellenmiştir.

KÜLTEPE ARKEOLOJİK ALANI NASIL GİDİLİR

Türk ve dünya arkeolojisinin en önemli birkaç merkezinden birisi olarak büyük üne sahip olan ören yerine gitmek için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Otomobil: Arkeolojik alana gitmek için özel aracınızı tercih edecek olursanız ilk olarak Kayseri – Sivas karayoluna gitmeniz gerektiğini söyleyebilir. Bu karayolun yaklaşık 22 kilometre sonrasında karşınıza çıkacak olan tabelaları takip ederseniz ören yerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Taksi: Kayseri merkezden yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan alana gitmek için taksiyi de tercih edebilirsiniz.

Otobüs: Kayseri’ye gitmek için şehirlerarası otobüs seferleri bulunan firmaları tercih edebilirsiniz.

Uçak: Farklı şehirlerden Kayseri’ye uçak seferleri bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.