Kuzuluk Kaplıcaları, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yer alan bir yeraltı su kaynağıdır. Gün yüzüne çıkan şifalı su ile sağlık turizminin baş kaynağı olan kaplıcalar hem rahatlatıcı hem de şifa verici özellikleri ile bilinir. Türkiye bu anlamda zengin bir ülkedir.

Sakarya‘da yer alan ve özellikle İstanbul‘da yaşayanlar için yakın olması sebebiyle tercih edilen Kuzuluk Kaplıcaları, yaz-kış gidebileceğiniz yerler arasında bulunur. Ilıca olarak da bilinen kaplıcaların çevresinde farklı işletmeler yer alır. Böylece hem konaklama yapıp hem de su kaynağından faydalanabilirsiniz. Vücudunuzu dinlendirmek, arınmak, stres atmak ve çeşitli hastalıklarınıza derman istiyorsanız Sakarya’daki Kuzuluk Kaplıcaları‘na gidebilirsiniz.

KUZULUK KAPLICALARI FAYDALARI

Kuzuluk Kaplıcaları tıpkı diğer yeraltı kaynak suları gibi hastalıklara şifa olmasının yanı sıra turizm yönünden de yoğun ilgi görür. Kaplıcalar tepeden tırnağa neredeyse her soruna çözüm olarak bilinir. Kuzuluk Kaplıcaları faydaları arasında ilk sırada astım, bronşit ve alerjik üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesini sayabiliriz. Kaplıca ayrıca egzama, akne gibi cilt hastalıklarına da şifa olur. Yumuşak doku romatizmaları, kireçlenmeler, ortopedik travmalar gibi rahatsızlıklar için ise Kuzuluk Kaplıcaları’nın banyo kürlerinin iyi geldiği bilinir.

Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarında banyo ve iklim kürleri tavsiye edilirken; mide, bağırsak, metabolizma sorunları içinse içme kürü, şifalı çamur ve banyo kürü yoğun olarak uygulanır. Banyo kürü, kadın ve doğum hastalıklarında da yaygın olarak tedavi amaçlı kullanılır. Nörolojik rahatsızlıklardan olan felç gibi durumlarda ise inme rehabilitasyonu yine suyun içinde gerçekleşir. Destek tedavisi olarak kronik bel ağrısında ve spor yaralanmalarında kaplıca alternatifine başvurulur.

Kuzuluk Kaplıcaları
Kuzuluk Kaplıcaları

KUZULUK KAPLICALARI SAKINCALI DURUMLAR

Neredeyse her derde deva olan kaplıcalar bilinçsiz olarak ve doktora danışmadan tedavi amaçlı kullanılmaya kalkılırsa istenmeyen sonuçlara davetiye çıkarabilir. Örneğin; ateşli hastalığa tutulanlar, açık yarası olanlar, yeni ameliyat geçirenler, kanserliler ve tüberküloz olanlar, hamileler, yeni doğum yapanlar, lohusalar, regl olanlar, siroz hastalığı olanlar, idrar zorluğu geçirenler, tansiyonu değişken ya da yüksek olan kişiler, küçük yaştaki kişiler ve astım hastaları için kaplıcalar sakıncalı olabilir. Ayrıca bir tedavi önerilmesi doğrultusunda kür uyguluyorsanız tavsiye edilen süre boyunca suda kalmalısınız.

KUZULUK KAPLICALARI PANSİYON FİYATLARI

Kuzuluk termal apart fiyatları ve pansiyon fiyatları, kaplıca çevresindeki işletmeye ve standartlara göre değişiklik gösterir. Siz de konfor anlayışınıza ve bütçenize göre uygun bir konaklama alternatifi tercih edebilirsiniz.

Tatilinizin sonunda kan dolaşımında artma, solunum hızlanması, iç organ işlevlerinde artma, hormonal ve sinirsel dengelerde düzelme, ağrılarda azalma ve kas spazmlarının çözülmesi, hareket kapasitesinde artma ve psikolojik rahatlama gibi olumlu durumlarla evinize dönebilirsiniz.

İhlas Kuzuluk Termal Otel: Yarım pansiyon tek kişilik oda 210 Türk Lirası, tam pansiyon ise 250 Türk Lirası. Çift kişi gidecek olursanız yarım pansiyon 320, tam pansiyon ise 400 Türk Lirası. 7 ile 12 yaş arası çocuklar için 60-80 Türk Lirası ödenir. 6 yaş ve altındaki çocuklar için bir ücret ödenmez. Odalara yatak ilave etmek isterseniz ödemeniz gereken tutar 120 ile 160 Türk Lirası arasındadır. Standart bir oda istemezseniz daha yüksek fiyat ödemeniz koşulu ile suit kiralayabilirsiniz. 2 ya da 3 gün konaklamanız durumunda tek kişilik ve çift kişilik odaların ücreti 20 Türk Lirası daha indirimli olur. Çocuk fiyatı ve yatak ilavesinde ise fiyat değişimi olmaz. Eğer 4 gece ve daha fazla kalmayı düşünüyorsanız 1 günlük fiyatın 45- 50 lira altına kalabilirsiniz. Yarım pansiyon konaklamada açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği, tam pansiyon konaklamada ise açık büfe kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği bulunur.

Adres:  Kuzuluk Beldesi – Akyazı / Sakarya Tel: 0264 421 002

Gözde Kaplıca Evleri: Kuzuluk Kaplıca Evleri günlük kiralık olarak hizmet vermektedir. 1+1 evlerin günlük kirası 80 Türk Lirası, yeni yapılan evlerin günlük kirası ise 120 Türk Lirasıdır. Tatilinizin uzun olması durumunda fiyatlar biraz daha indirimli olur. Daha kalabalık gitmek isterseniz 2+1 ev seçenekleri de bulunur.

Adres: Kuzuluk Kaplıcalar Cad. Kuzuluk / Akyazı / Sakarya Telefon: 0 264 437 93 55

*Kuzuluk kaplıcaları pansiyon fiyatları Ağustos 2017 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

KAPLICA NEDİR?

Maden sularından faydalanmak için kaynarcaların çevresine kurulan tesislerin genel adı kaplıca olarak bilinir. Farklı hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu ortaya çıkan maden sularının oluşumuna ilişkin farklı görüşler vardır. Bu görüşlerden ilki, çatlaklardan sızan yerüstü sularının, yoluna çıkan minarelleri eriterek derinlerdeki ısınmış katmanlara ulaştığı ve burada yoğunlaşarak yeryüzüne geri döndüğü şeklindedir. Görüşlerden diğeri ise magma tabakasına yakın olan bazı minarelleri eriten suların buharlaşıp yoğunlaşarak tektonik olaylar vasıtası ile yeryüzüne tekrar çıktığı şeklindedir.

KUZULUK KAPLICALARI
Kaplıca Nedir?

Bu sular fiziksel olarak çok sıcak, sıcak ve soğuk olarak 3 gruba ayrılırlar. Kimyasal özellikleri bakımından kategorize etmek gerekirse bikarbonatlı, sülfatlı, tuzlu, kükürtlü, karbondioksitli, demirli, arsenikli, iyotlu, karışık ve radyoaktif maden sularına rastlayabiliriz. Araştırmadan suyun ne olduğunu bilemeyeceğimiz için gitmeden önce kaplıcaları iyi araştırmak gerekir. Sözcük anlamı olarak kaplıca, ılıcanın üstüne bir hamam yapılması sonucunda ortaya çıkan tesisin kaplı hale gelmesinden türemiştir. Suya girdiğiniz gibi iyileşme gösteremeyebilirsiniz. Sahip olduğunuz rahatsızlığın cinsine göre üç haftayı bulan kürler mevcuttur.