Mersin, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan ve nüfus bakımından 10. sırada yer alan büyükşehir belediyesi statüsündeki şehridir. Limanı da Türkiye’nin en büyük limanı olma özelliğine sahiptir. Mersin’in doğal güzellikleri, limon bahçeleri, tarihi yerleri, müzeleri, sahil şeritleri gidenleri kendine hayran bırakır. Yapabileceğiniz pek çok etkinliğin bulunduğu bu sıcak Akdeniz şehrini yaz-kış ziyaret edebilirsiniz.

Mersin Genel Görünüm
Mersin Genel Görünüm

Mersin Marina: 2011’den beri Türkiye’nin en büyük marinası olan Mersin Marina içinde SPA, restoran, bar, yat kulübü ve spor merkezi gibi yerlere ev sahipliği yapıyor. Pazar kahvaltıları ve gece eğlenceleri için de tercih edilen marina, Mersin merkezde gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Adres: Eğriçam Mah., Adnan Menderes Bulvarı, 33AG, Yenişehir/Mersin Telefon: (0324) 330 03 00

Mersin Merkez
Mersin Merkez

Soli Pompeipolis Antik Kenti: Şehir merkezine yaklaşık olarak 14 kilometre mesafede bulunan Soli Antik Kenti MÖ 700’lerde Rodos’tan gelen Dorlar tarafından kurulan ve kısa sürede Akdeniz sahillerinin en işlek limanı olan antik bir kent. Bölge çok fazla yıkım yaşadığı için şehirdeki 200 sütundan 41 tanesi günümüze kadar gelebilmiş. Alandan çıkarılan diğer eserler ise Mersin Müzesi’nde sergileniyor.

Adres: Viranşehir Mahallesi, Viranşehir Mezitli Yolu 2. Km., Mezitli/Mersin

Mersin Müzesi: Tarihler boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Mersin’in kültürel mirasının sergilendiği müzeye giriş ücretsiz.

Adres: Nüzhetiye Mahallesi/  Atatürk Caddesi

Atatürk Evi ve Müzesi: Atatürk’ün eşi ile birlikte 1925 yılında şehre yaptığı ziyaret sırasında 11 gün boyunca konuk olduğu ev daha sonra müze haline getirilmiştir. 1980 yılında kamulaştırılan ve geçmişinde Kristman Konağı olarak anılan ev, 1922 yılında müze olarak hayata geçmiştir. Müzede Atatürk’e ait fotoğraflar, kişisel eşyaların yanı sıra etnografik parçalar de sergilenmektedir.

Adres: Kültür Mahallesi, Atatürk Cad. No:36, Merkez/ Mersin Telefon: (0324) 237 55 71

Mersin Kızkalesi: Erdemli gezilecek yerler denilince akla gelen ilk gelen yer olan Kızkalesi Mersin’in simgelerinden biri durumunda. Mersin’de denize girilecek yerler arasında ilk sırada bulunan ve denizin ortasında bulunan kale Mersin yaklaşık 60 kilometre uzağında bulunuyor. MÖ 80 yılında Roma egemenliğine giren kale yüzyıllar oyunca farklı toplumların himayesinde kalmıştır. Her gün ziyaret edebileceğiniz Kızkalesi müze kartınız varsa ücretsiz, yoksa 5 Türk Lirası ödeyerek gezebileceğiniz tarihi bir yapı.

* Fiyatlar Temmuz 2017 tarihinde güncellenmiştir.

MERSİN’DE PİKNİK YERLERİ

Karaekşi Mesire Alanı: Mersin’in doğal güzellikleri arasında bulunan bu mesire alanı Mut ilçesinde yer alıyor. Tertemiz havası, bol oksijeni ile güzel piknik için tercih edebileceğiniz yerler arasındaki Karaekşi Mesire Alanı aynı zamanda alabalık havuzu ve alabalık yetiştiriciliği ile adından söz ettiriyor.  Yeteri kadar masa ve mangal bulunan alanda yer bulma sıkıntısı yaşamazsınız.

Kadıncık Göleti Piknik Alanı: Kadıncık Vadisi çevresinde konumlanmış bir mesire yeri olan Kadıncık Göleti aynı zamanda hidroelektrik santraliyle de merak uyandırıyor. Yeşil tonlarındaki su ile beğeni toplayan Kadıncık Göleti, gidenlere keyifli bir piknik vadediyor.

Adres: Darıpınarı Mahallesi, Çamlıyayla/Mersin

Papazın Bahçesi Piknik Alanı: Mersis Tarsus yoluna yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunan Papazın Bahçesi bakir doğası ile gidenlerin büyük beğenisini kazanıyor. Buradaki alanda bulunan masa ve sandalyeler sayesinde rahat piknik yapabilirsiniz.

Adres: Fakılar Mahallesi,  Çamlıyayla/Mersin

Doktorun Yeri: Mersin gezilecek yerler doktorun yeri mesire alanı sayılmadan sıralanamaz. Erdemli ilçesinin Limonlu kasabasında bulunan mesire alanı, dingin ve keyifli vakit geçirip piknik yapmak için ideal yerlerden bir tanesi. Mersin il merkezine uzaklığı ise yaklaşık 45 kilometre. Mesire alanına kadar giden bir toplu ulaşım aracı bulunmadığından özel araçla gitmeniz daha pratik olacaktır. Kayaç Vadisi’nde bulunan piknik yeri Lamos Deresi’nin yanında bulunuyor. Su şırıltısı ve ağaç gölgesinin mükemmel uyumu eşliğinde güzel piknik için burayı tercih edebilirsiniz.

MERSİN’DE NE YENİR?

Mersin denilince akla ilk gelen yiyecek şüphesiz ki tantuni. Bunun yanı sıra çeşitli et yemekleri, ciğer şiş, humus, deniz ürünleri ve tatlı olarak da kerebiç tatlısıyla meşhur bir şehir. Konu yemek olunca Mersin’de gidilecek mekanlar incelenmeye değer:

Ciğerci Apo: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, 395/A İnönü, Yenişehir, Mersin Tel: 0(324) 328 68 73

Yaprak Tantuni: Çankaya Mahallesi, Silifke Caddesi no: 4 Merkez/ Mersin Tel: (0324) 231 39 88

Balıkçı Kadir: Viranşehir Mahallesi, Viranşehir Cad. No:43/A, Mezitli/Mersin Tel: (0324) 359 35 00

Kerebicci Oğuz: Barış Mah. 4508 Sk. Özyürek Apt. Altı No: 19/B Mersin Tel: +90 324 237 76 19

MERSİN KONAKLAMA

Mersin güzel plajları, tarihi yerleri ve güzel yemekleri ile bir günde gezip bitiremeyeceğiniz kadar büyük bir şehir. Tatilinizi uzatmaya karar verirseniz gidebileceğiniz farklı konseptlerde ve bütçelerdeki otelleri inceleyebilirsiniz.

Aktaş Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 135 Türk Lirası. Adres: Bahçe Mahallesi, İstiklal Cad. No:126, Akdeniz/Mersin Telefon: (0324) 233 70 07

Mersin HiltonSA: Otelin gecelik ortalama fiyatı 235 Türk Lirası. Adres: Palmiye Mahallesi, 1225. Sk. No:1, Yenişehir/Mersin Telefon: (0324) 241 50 00

Mersin Divan: Otelin gecelik ortalama fiyatı 290 Türk Lirası. Adres: No: 612, Gazi Mustafa Kemal Blv., Yenişehir/Mersin Telefon: (0324) 356 11 00

*Fiyatlar Temmuz 2017 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.