Saitabat Şelalesi, Bursa’nın şehir merkezine yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta bulunan bir doğal güzelliktir. Gürül gürül akan şelale ve çevresindeki bol yeşillikli alan, dinginlik arayanlar için akla gelen ilk alternatifler arasında bulunur. Uludağ’ın eteklerinde şelalenin aktığı kanyonda doğa sporları da yapılabilmektedir. Alabalıklarıyla meşhur olan şelalenin çevresinde yer alan mesire alanları da piknik için en doğal seçeneklerden biri olarak karşınıza çıkar. Doğa ile iç içe bir gün geçirmek isterseniz Saitabat Şelalesi’ni ziyaret etmelisiniz.

Saitabat Şelalesi
Saitabat Şelalesi

SAİTABAT ŞELALESİ HAKKINDA KISA BİLGİ

Uludağ’dan gelen suların aşağı akmasıyla meydana gelen Saitabat Şelalesi, bir kanyondan dökülür. Çevresinde sert kayalara rastlayabileceğiniz şelale çevre halkı tarafından Güvercinlik adıyla bilinir.

Doğal güzelliğin çevresinde piknik alanlarının yanı sıra mangal lokantaları ve büfeler de bulunur. Akan suyun iki tarafında kır restoranlarının masaları yer alır. Bol oksijen ve gölgelik alanı sayesinde çok sayıda ziyaretçisi bulunan Saitabat Şelalesi piknik alanı da doğal bir terapi merkezi olarak büyük rağbet görür. Suların aktığı kanyon ise doğa sporları tutkunlarının buluşma noktası olarak bilinir. Bursa’nın Kestel ilçesinde bulunan Saitabat, aynı zamanda şelalenin yer aldığı köyün adıdır. Köyde bir de Akçay adında bir akarsu yer alır. Köy özellikle yaz mevsiminde pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapar. Şelalesi kadar köy kahvaltısı da meşhurdur.

SAİTABAT ŞELALESİ KAHVALTI

Saitabat Şelalesi, hafta sonları için gidebileceğiniz doğal yerler arasında bulunuyor. Özellikle erken saatte giderseniz seveceğiniz bir masayı tutabilir, yaz sıcağında bile gölgede zaman geçirebilirsiniz. Şelale çevresindeki masalı piknik alanlarını tercih edebileceğiniz gibi farklı konseptlerde hizmet veren restoranları seçebilirsiniz. Civarda kahvaltı ve diğer öğünler için gidebileceğiniz mekânları inceleyebilirsiniz.

Saitabat Şelalesi Kahvaltı
Saitabat Şelalesi Kahvaltı

Saitabat Şelalesi Restaurant: Restoran 09.00-23.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
Adres: Saitabat Mahallesi, Köyü Şelale Mevkii, Kestel/Bursa Telefon: (0224) 388 13 33

Saitabat Şelalesi Çam Restaurant: Restoran 10.00-00.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
Adres: Derekızık Mahallesi, Saitabat Şelalesi Altı, Kestel/Bursa Telefon: (0224) 388 10 16

Sancak Piknik Alanı ve Aile Çay Bahçesi: Restoran 08.00–00.00 saatleri arasında hizmet veriyor.
Adres: Derekızık Mahallesi, Kestel/Bursa Telefon: (0224) 388 14 44

Şelale Doğa Restaurant: Saitabat Mahallesi, Atatürk Caddesi, Kestel/Bursa Telefon: (0224) 388 12 50

*Saatler Eylül 2017 tarihinde güncellenmiştir.

SAİTABAT GÖLÜ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Saitabat’ı da bünyesinde bulunduran Kestel ilçesinde gezebileceğiniz farklı alternatifleriniz bulunuyor. Şelale ve köyü gezdikten sonra diğer seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Kestel Kalesi: Bizans zamanında tekfurluk merkezi olarak işlev gören Kestel Kalesi Doğu Roma’nın sınır kalesi olarak biliniyordu. Kalecik anlamına gelen “castel” ismi, 1306 senesinde Osmanlı’nın hakimiyet kurması ile Kestel adını almıştır.

Adres: Kale Mahallesi, Harmanlar Caddesi No:25, Kestel/Bursa
Telefon: (0224) 372 00 59

Derekızık Köyü: Uludağ’ın kuzey yamacında bulunan Derekızık, bol oksijenli bir gezi için tercih edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Baba Sultan Camii: Babasultan köyünde yer alan cami 1335 senesinde Orhan Gazi tarafından inşa ettirilmiştir. 2 farklı yapıdan meydana gelen eserden doğu tarafında olan, kuzey-güney doğrultusunda ve düzensiz dikdörtgen planlı haldedir. Kuzeyindeki son cemaat yerinin tüm bölümler aynalı tonozlarla kaplıdır. Her iki mekân da iç taraftan sıvalı durumdadır. Doğu yönündeki mekânda dışta tuğla ve taş malzeme kullanılmıştır. Ayrıca iki sıra tuğla, bir sıra taş ile birlikte dizilmiştir. Batı yönündeki mekân ise dıştan sıvalıdır.

Ayrıca Akpınar Mesire Alanı ve Kestel Şelalesi de görebileceğiniz diğer yerler arasında bulunuyor.

SAİTABAT ŞELALESİ ALIŞVERİŞ

Saitabat’a gittiğiniz zaman alışveriş için en doğal ürünlere aracısız olarak ulaşabilirsiniz. Köylü kadınların kurduğu dayanışma derneği sayesinde kurulan tezgâhlarda salça, reçel, mantı, silör, erişte, kuskus, lokum ve tarhana gibi doğal ürünler bulabilirsiniz. Derneğin ayrıca haftanın her günü tamamen doğal ve organik ürünlerden oluşan açık büfe ve sınırsız köy kahvaltısı da ziyaretçilerine lezzetli bir deneyim sunuyor. Şelale ziyaretiniz boyunca burada hem doğal bir öğün yiyip hem de köyün giderlerine dernek vasıtası ile katkıda bulunabilirsiniz. Şehir dışından gidecek olursanız hediyelik ürünleri de buradan temin edebilirsiniz. Dernek, aynı zamanda Türkiye’nin ilk köy kadınları derneği olma unvanına da sahip.

Adres: Şelale Mevkii, Saitabat Köyü Kestel / Bursa Telefon: (0224) 388 12 33

SAİTABAT ŞELALESİ NASIL GİDİLİR?

Saitabat köyü içinde yer alan şelaleye gitmeniz için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Dolmuş: Bursa Cumalıkazık’tan öncelikle 20-25 dakikada bir sefer yapan dolmuşlar ile 6-7 dakika sürecek bir yolcukla ana yola çıkmanız gerekiyor. Ardından Kestel-Saitabat dolmuşları ile köye ve şelaleye gidebilirsiniz.

Otomobil: Şahsî aracınızla şehir merkezinden Saitabat Şelalesi’ne gitmek isterseniz öncelikle Ankara yoluna çıkmanız gerekiyor. Kestel kavşağını görünceye kadar düz devam edebilirsiniz. Kavşağa ulaşınca sağa dönüp yön okları yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Şelaleyi ve piknik alanlarını köyün girişinde göreceksiniz.

Otobüs: D/19 Saitabat-Arabayatağı ve D/20 Orhaniye-Arabayatağı hattında sefer yapan Burulaş otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.