Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde, Orta Karadeniz’de bulunan Samsun aynı zamanda bölgenin en kalabalık şehri. Türkiye nüfus sıralamasında da 16. sıraya yerleşen Samsun en çok pidesiyle bilinir. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için 19 Mayıs 1919’da çıktığı Samsun tarihiyle de önemli şehirlerden biri. Cumhuriyet tarihinde ve geçmişinde önemli bir noktada bulunan Samsun, gezilecek yerleri ve doğal güzellikleriyle de gidenlerin sempatisini kazanan bir büyük şehir. Samsun turistik yerler deniz kıyısı, bol yeşillik alanları ile gidip gezebileceğiniz yerler atasında bulunuyor. Şehirle ilgili daha fazla bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Samsun Atatürk Anıtı: Şehrin simgesi haline gelen Atatürk Anıtı, Samsun merkezinde gezilecek yerler arasında bulunuyor. Samsun‘u her ziyaret eden kişinin önünde mutlaka fotoğraf çektirdiği bu anıt, Atatürk‘ün Samsun’a çıkışını simgeliyor. Büyük Önder’in milli mücadeleyi başlatmasının anısına Atatürk Parkı içine yerleştirilen heykelin, Avustralyalı heykeltıraş Heinz Kreppel tarafından 1928-1931 yılları arasında yapıldığı biliniyor. Devasa anıt aynı zamanda büyüklük ve denge bakımından dünyanın ikinci heykeli unvanına sahip.

Milli Mücadele Parkı: Atatürk’ün milli mücadele için yola çıktığı ilk yer Samsun olduğu için manevi değeri yüksek bir şehir. Tarihle ilgili gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Bu yerlerden bir tanesi de Milli Mücadele Parkı olarak karşınıza çıkıyor. Milli Mücadele Parkı ve açık hava müzesi içinde Türkiye‘nin en uzun seramik rölyefleri, şehitler yazıtı ve 7 figürlü Milli Kurtuluş Anıtı da yer alıyor. Ayrıca parkın hemen girişinde kurtuluş mücadelesinin ve genelgelerin temsil edildiği 10 adet bronz rölyefi de görebiliyorsunuz. Günümüzde müzeye dönüştüren Bandırma Vapuru‘nu da gezeceğiniz yer burasıdır. Vapurun içindeki bölümleri o günlerden kalma belgeleri okuyarak gezerken, bir yandan balmumundan Atatürk ve mücadele arkadaşlarını görmeniz size gezi sırasında duygulu anlar yaşatabilir.

Samsun Kabaceviz Şelalesi: Samsun‘da gezilecek doğal yerler arasında bulunan Kabaceviz Şelalesi, Samsun merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıktaki Çarşamba İlçesi‘nde yer alıyor.  Üç aşamalı şelaleler birleşiminden meydana gelen alan gezi, trekking, dağcılık, piknik ve foto safari için çok uygun olduğundan turistlerin ilgisini çekiyor. Doğa ile iç içe bir gezi için Kabaceviz Şelalesi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi: Hayvanat bahçesi Samsun‘da gidebileceğiniz yerlerden biri. Karadeniz‘in en büyük hayvanat bahçesi olma unvanına sahip park, Sevgi Parkı‘nın yanında bulunuyor. 45 farklı türde canlının yer aldığı hayvanat bahçesinde toplamda 200 hayvan yaşıyor.

Adres: İstasyon Mahallesi, Fuar Cad. No:30,  İlkadım/Samsun

Telefon: (0362) 231 29 68

Samsun Kalesi: Samsun Kalesi, günümüzdeki Samsun kentinin temelini oluşturan ve 1192 senesinde Danişmentliler tarafından inşa edilen bir kaledir. Eskiden oldukça geniş bir alana yayılmış olan kaleden günümüze çok büyük kalıntılar ulaşamamıştır. 1869 yılında yaşanan büyük Samsun yangını kalenin tahrip olmasının en temel sebebi olmuştur.

Tekkeköy Mağaraları: Burası Eski Taş Çağı‘na kadar uzanan bir sit alanıdır. Karadeniz Bölgesi‘nin en eski yerleşim yeri olan alanda milattan önce 15000 ile 60000 yılları arasında bir katmana rastlanmıştır. Mağara 2013’ün yazında turizme açılmıştır.

Ayrıca Ladik Gölü, Akalan Şelaleleri, Kızılırmak Deltası da Samsun‘da gezilecek doğal yerler arasında bulunuyor.

SAMSUN’DA NE YENİR?

Samsun kendine has Karadeniz mutfağı ile biliniyor. İlk olarak akla meşhur Samsun pidesi gelse de seçenekler bununla sınırlı kalmıyor. Genelde hamur işi olan yöresel lezzetlerden bazılarını içli mantı, nokul, baklalı sarma, haluçka, kaz pilavı, fasülye turşu kavurması, mısırlı fasülye çorbası, oymaağaç kebabı ve Terme Pidesi olarak sıralayabiliriz. Samsun‘da yemek yenecek yerler için ise bir kaç restoran önerisine göz gezdirebilirsiniz:

Pamuk Kardeşler: Baruthane Mahallesi, Batıpark Dolgu Sahası No:67, İlkadım/Samsun

Telefon: (0362) 445 04 33

Samsun Pidecisi: Karadeniz Mahallesi, Aziziye Cad. No:29, İlkadım/Samsun

Telefon: (0362) 231 61 64

Lezzet Döner 1925: Pazar Mahallesi, Buğday Pazarı Cd. No:2, İlkadım/Samsun

Telefon: (0362) 435 84 84

Zeki Gülhan Restoran: Kazım Karabekir Mahallesi, Odunpazarı Cd., İlkadım/Samsun

Telefon: (0362) 270 50 41

Nihat Usta Restoran: Atatürk Bulvarı Körfez Mh. No: 35/1 Kurupelit, Atakum/Samsun

Telefon: (0362) 400 40 20

SAMSUN’DA KONAKLAMA

Samsun, Orta Karadeniz‘in en kalabalık şehri olduğu için konaklama için alternatifiniz de bol. Gerek tarihi gerekse turistik açıdan da önemli bir nokta olması sebebiyle turist popülasyonu her sene azımsanmayacak kadar oluyor. Konforlu ve rahat otelleri seçerek gezeceğiniz yerlere yakın noktalarda konaklama yapabilirsiniz.

Hampton by Hilton: Otelin gecelik ortalama fiyatı 200 Türk Lirası. Adres: Kerimbey Mahallesi, Işık Sk. No:2, Tekkeköy/Samsun

Telefon: (0362) 311 07 07

Anemon Samsun: Otelin gecelik ortalama fiyatı 260 Türk Lirası. Adres: Yenimahalle Mahallesi, Çarşamba Cd. No:52, Canik/Samsun

Telefon: (0362) 290 22 00

Marin: Otelin gecelik ortalama fiyatı 200 Türk Lirası. Adres: Mimar Sinan Mahallesi, Atatürk Blv. No:202, Atakum/Samsun.

Telefon: (0362) 437 00 25

Sheraton Grand Samsun Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 320 Türk Lirası. Adres: Liman Mahallesi, Atatürk Blv. No:55, İlkadım/Samsun

Telefon: (0362) 312 00 00

*Fiyatlar Temmuz 2017 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.