ŞİRİNCE KÖYÜ, İzmir’in Selçuk ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunan, son yıllarda oldukça popüler olan bir köydür. Beyaz küçük Rum mimarisindeki evler, bölgede üretilen şaraplar ve yöresel ürünleriyle meşhurdur. Üstelik Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihinde kopması öngörülen kıyamette de sığınak bölge olarak gündemde kalmıştır. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Şirince’yi görmediyseniz zaman kaybetmeden bir gezi planınıza dahil etmenizi öneririz.

ŞİRİNCE KÖYÜ ŞİRİNCE KÖYÜ

ŞİRİNCE KÖYÜ HAKKINDA

Şirince Köyü’nün özgün adı olan Kırkınca‘nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye ithafen verildiği söylenir. Rum telaffuzuyla Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince olarak dönüşen bu isim, Cumhuriyet’in başlarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in talimatıyla Şirince adını almış ve resmileşmiştir. Şirince tarihi açısından 19. asırda, özellikle ihracata yönelik incir üretimiyle ünlü bir Rum kasabasıyken 1923 yılındaki Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucunda Rum nüfusunu kaybetmiştir. Rumların ayrılmasıyla Kavala’nın Müştiyan ve Somokol köylerinden gelen Türklere iskân edilmiştir. Mahalle içinde iki adet Rum kilisesi hala hayattadır. Şirince‘de hiçbir ev diğerinin görüş açısını kapatmaz. Günümüzde nüfusunun önemli bir bölümü turizmle geçinen Şirince’de genç nüfus ve yerleşik öğrenci sayısı oldukça azdır. Turistik olan bu bölgede çok sayıda otel, pansiyon ve turistik hizmet veren diğer işletmeler bulunuyor.

ŞİRİNCE KÖYÜ ŞARAP

Şirince denince şüphesiz ki akla ilk gelenlerden biri de şarap. Köye ilk girdiğiniz andan itibaren çok sayıda şarap işletmesine rastlıyorsunuz. Tadım konusunda oldukça cömert olan üreticiler size çeşit çeşit meyvelerden yapılan farklı şarapları tattırıyorlar. Hangisini alacağınıza karar verene kadar çakırkeyif olursanız hemen kahve de ısmarlıyorlar. Çok sayıda işletme olduğu için aralarındaki tatlı rekabet işletmecilerin dükkan önünce müşteri çekmek için şarap tattırmasıyla sonuçlanıyor. Buraya gidecek olursanız böğürtlenden karaduta, elma tarçından kavuna, mandalinadan kiviye aklınıza gelmeyecek kadar çeşitli ve farklı alkol oranlarına sahip şaraplar alabilirsiniz. Çünkü Şirince’ye gittiğinizi öğrenenler “Şarap getirdin mi?” sorusunu mutlaka soracaktır. Eş, dost çevresine de hediye olarak yöresel şarapları tercih edebilirsiniz. Bölgenin en ünlü şarapçıları arasında Vin Cent, Köylüm, Vinova, AkBerg, Solaris, Meşk, Artemis, Kaplankaya bulunuyor.

ŞİRİNCE KÖYÜ GEZİLECEK YERLER

Şirince’de ne yapılır diyecek olursanız bu liste ve etkinlikler saymakla bitmez. Her köşesi her sokağı hayranlık uyandıracak kadar güzel ve tıpkı adı gibi de şirin. Bir gün boyunca yorula dinlene gezebileceğiniz yerlerle dolu. Gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz:
Köyün Sokakları: Gezerken sokakların sabun koktuğunu fark edeceksiniz. Çünkü envai çeşit ev yapımı sabun, el işleri, zeytinyağı ürünleri satılan köy pazarı bulunuyor. Arnavut kaldırımlı sokaklardaki tarihi Rum evleri ve şarap tadımının yapıldığı mahzenler de görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca köyün kuzeyinde bulunan Hodri Meydan Kulesi’nden köy manzarasını seyretmek de keyif verici.
Aziz John Baptist Kilisesi: Köyün güney tarafında bulunan Aziz John Baptist Kilisesi’nin tarihinin ne kadar geçmişe gittiği tam olarak bilinmemekle birlikte 1805 yılında yeniden inşa edilerek şu anki görüntüsünü aldığı söyleniyor. Kiliseye ait bir de şarap mahzeni bulunuyor. Burada da tadım yapabileceğinizi unutmayın.
Tiyatro Medresesi: Tiyatro Medresesi performans sanatları araştırmaları yapmaya, çalışmaya ve dinlenmeye gelinecek, hem amatör hem de profesyonel tiyatrocular için bir toplanma alanı olarak hayata geçirildi. Burada seyirciler ve sanatçıların bir araya gelerek tanışma ve tartışma imkânı bulabiliyor. Ayrıca medrese atölye çalışmalarına, yaz kamplarına, tiyatro kamplarına, panellere ve konferanslara da ev sahipliği yapıyor.
Nesin Matematik ve Felsefe Köyü: Buraya gittiğinizde kendinizi bir film platosunda gibi hissedebilirsiniz. Burası matematiği ders olmaktan çıkarıp hayatın içine sokan, hocaların ve öğrencilerin bir arada yaşayarak mekanın yönetiminde beraber söz sahibi olduğu, öğrencilerin burslu eğitim aldığı ütopik bir mekan. Burada öğrencilere dört öğün yemek, konaklama imkanı, matematik eğitimi, doğa, huzur ve çalışma ortamı sunuluyor. Ağaç ve çiçek sulama, çevre düzenlemesi, bulaşık, temizlik, çamaşır, patates soyma gibi diğer gündelik işler de ortaklaşa yapılıyor. Kuruluşu ise Aziz Nesin’nin bir Matematik Enstitüsü kurulmasını vasiyet etmesiyle başladı. İşte bu sayede gönüllülük esası üzerinden işleyen, dünyaca ünlü profesörlerin katıldığı akademik bir kamp ortaya çıktı. Hayat görüşünüzü değiştirecek Matematik Köyü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

ŞİRİNCE KÖYÜ KONAKLAMA

Şirince’yi bir dolu gün gezerek dönebileceğiniz gibi, gelmişken kalarak bu keyfi uzatma imkanınız olabileceğini de belirtmekte fayda var. Konaklama yapabileceğiniz pek çok pansiyon ve konak bulunuyor. Bütçenize uygun bir konaklama yapabileceğiniz köy otantik ve yöresel bir konaklama imkanı sunuyor. Gidebileceğiniz bazı mekanları şöyle sıralayabiliriz:
Dionysos Pansiyon: Şirince Köyü 3. Sok. No:14 Selçuk, Telefon: (0232) 898 30 02
Efes Konakları: Köyiçi mevkii 201. Sokak No:11/1 Şirince Köyü Telefon: (0232) 898 30 68
Güllü Konakları: Selçuk-İzmir Yolu No:44 Şirince Telefon: (0232) 898 31 31
Şirince Evleri: Şirince Köyü, Köy Cami Karşısı, No:14 Telefon: (0232) 898 30 99
Nişanyan Hotel: Şirince Mahallesi, Şirince Köyü İç Yolu, Şirince Telefon: (0232) 898 32 08

ŞİRİNCE KÖYÜ NASIL GİDİLİR?

Uçakla ya da otobüsle İzmir’e gittikten sonra şehir terminalinden Selçuk’a giden otobüslerle önce Selçuk’a gidip, oradan da şehir içi minibüsü ya da taksiler aracılığıyla Şirince Köyü’ne yaklaşık olarak 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Otobüs firmaları yaz aylarında direkt olarak Selçuk’a da sefer düzenliyor. Selçuk’a gittikten sonra da Şirince’ye ulaşmak oldukça zahmetsiz.