Trabzon, Türkiye’nin Karadeniz iklimi özelliklerini yaşatan ve en büyük illeri arasında bulunan bir cennet diyebiliriz. Boztepe de şehri tümüyle ayaklarınızın altına seren ve harika manzara ile sizi baş başa bırakan bir tepe olarak karşınıza çıkıyor. Trabzon manzarası, temiz hava, keyifli kafeler için Trabzon Boztepe’yi ziyaret etmelisiniz. Fotoğraf makineniz ise yanınızda olmalı.

Trabzon Boztepe
Trabzon Boztepe

TRABZON BOZTEPE HAKKINDA BİLGİ

Trabzon Boztepe, Ortahisar ilçesinde yer alıyor. Özellikle güneşin doğuşu ve batışı için çok sayıda ziyaretçiyi çeken yerde oturabileceğiniz kafeler ve çay bahçeleri bulunuyor. Boztepe’de pek çok yerden görülebilen büyük bir Atatürk heykeline de rastlayabilirsiniz. Bol ağaçlıklı olan bu tepedeki ağaçlar, zamanında burada kalan Amerikan askerleri tarafından dikilerek günümüze kadar ulaşmışlar. Tarihi, doğası, temiz havası ile giden yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan tepe, özellikle akşam olup da şehrin ışıkları yandığı zaman harika bir görünüme sahip oluyor. Alanda bulunan mekânlar da bu sebeple gün doğumu ve batımında çok dolu oluyor. Siz de güzel bir noktadan bu eşsiz manzarayı seyretmek isterseniz erken bir saatte gelerek yerinizi ayırmalısınız.
Dolu olduğu zamanlarda oturmak için sıraların oluştuğu Boztepe, Trabzon’un simgelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Esen rüzgârla beraber romantik bir atmosfer oluşturan tepe, şairlerin ve yazarların mekânı olarak da biliniyor. Buraya gittiğiniz zaman şehri panoramik olarak seyredebilir, eşsiz ve sonsuz Karadeniz’in tadını çıkarabilir, manzara eşliğinde lezzetli bir Karadeniz çayı içebilirsiniz.

TRABZON BOZTEPE KAHVALTI

Trabzon Boztepe Kahvaltı
Trabzon Boztepe Kahvaltı

Trabzon Boztepe manzarası ile olduğu kadar sabah saatlerindeki kahvaltılarıyla da ünlü bir yer. Manzara eşliğinde keyifli bir kahvaltı etmek isterseniz burayı tercih edebilirsiniz. Ancak özellikle sabah ve akşam oldukça dolu olan mekânlara oturmak için sırada beklemeniz gerekebilir. Dilerseniz erken giderek ya da rezervasyon yaptırarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Zaten manzara ve lezzetli bir kahvaltı her şeye değecektir. Gidebileceğiniz mekânlarda kahvaltı fiyatları 20 ile 35 Türk lirası arasında değişiyor. Dilerseniz bu serpme kahvaltılara menemen ve kuymak da ekletebiliyorsunuz. Kahvaltının yanında gelen semaverde çay ise kahvaltının başka bir keyifli anı diyebiliriz. Mekânların çoğu 07.00 – 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Gidebileceğiniz kahvaltı mekânlarından bazılarını inceleyebilirsiniz.

Cephanelik Butik Otel ve Restaurant: Boztepe Mahallesi, Cephanelik Mevkii, Merkez / Ortahisar / Trabzon
Telefon: (0462) 600 04 62

Nazende: Hastane Sokak, Boztepe / Merkez /  Trabzon
Telefon: (0462) 351 33 52

Ali Şükrü Bey Çay Bahçesi: Boztepe Mahallesi, İran Cd. No:180, Trabzon Merkez / Trabzon
Telefon: (0462) 322 56 63

Boztepe Macaron Cafe: Çukurçayır Mahallesi, Hastane Sk. No:10, Trabzon Merkez / Trabzon
Telefon: (0462) 373 11 11

La Mess Cafe & Restaurant: Erenler Sokak,Çukurçayır, Ortahisar / Trabzon

Seyri Sefa Restaurant: Boztepe Mahallesi, Boztepe Çamlık Sk. No:1, Trabzon Merkez / Trabzon
Telefon: (0462) 321 45 36

*Trabzon Boztepe kahvaltı fiyatları Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir.

TRABZON BOZTEPE ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Trabzon’un merkez ilçesi olma unvanını elinde bulunduran Ortahisar, Boztepe gibi daha pek çok gezilecek noktayı da bünyesinde barındırıyor. Boztepe’den şehre kuşbakışı baktıktan sonra ilçedeki diğer güzelliklere de zaman ayırabilirsiniz.

Atatürk Köşkü: Soğuksu mahallesinde konumlanan köşk, 1937 senesinde şehri ziyaret edip burada 2 gün kalan Atatürk’e ev sahipliği yapmıştır. Çam ağaçları ve çiçekleri dolu bahçesi ile ilgi çeken yapının dış mimarisindeki taş işçiliği de büyük beğeni toplar.

Ayasofya Müzesi: Ortahisar’a yalnızca 2 kilometre mesafede bulunan Ayasofya Müzesi, 13. asırda Komnenos Kralı I. Manuel Komnenos’un isteği ile inşa edilmiştir. Bizans’ın son dönemine denk gelen Ayasofya Kilisesi, devrinin en önemli eserleri arasında kabul edilir. Ayrıca kilisenin yanında 1427 senesinde inşa edilen bir de kule yer alır. Mekân 1461 senesinde Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethetmesiyle cami haline getirilir. Sonrasında restorasyondan geçen yapı günümüzde müze olarak işlev görür.

Trabzon Müzesi: Ortahisar’da gezebileceğiniz yerlerden bir diğeri de Trabzon Müzesi olarak karşınıza çıkıyor. Zeytinlik Caddesi’ndeki müze, milli mücadele senelerinde karargâh olarak kullanılması ile biliniyor. 1924 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ve eşi Latife Hanım’ın konakladığı şirin yapı, 2001 yılından bu yana müze olarak ziyaretçi kabul ediyor. Müzenin giriş katında Roma ve Bizans dönemine ait heykeller, 1. katında ise etnografik eserleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca bahçede yer alan heykeller de görmeye değer.
Ayrıca Küçük Ayvasıl Kilisesi ve Trabzon Kalesi de görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

TRABZON BOZTEPE NASIL GİDİLİR

Trabzon Boztepe’ye nasıl gidilir diyecek olursanız ulaşım için farklı alternatiflerinizin olduğunu söyleyebiliriz.

Otobüs: Boztepe’den geçen belediye otobüslerini tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dolmuş: Ortahisar Meydan’dan kalkan ve Boztepe’ye giden dolmuşları kullanabilirsiniz.

Taksi: Şehrin farklı bir noktasından gidecek olursanız taksi vasıtası ile Boztepe’ye ulaşabilirsiniz.

Otomobil: Şahsi aracınızla gidecek olursanız navigasyon desteği ile Ortahisar’da bulunan Boztepe’ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Boztepe Mh. Ortahisar / Merkez / Trabzon