Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu’nun kuzeyinde, Zonguldak’ın güneyinde ve Düzce’nin doğusunda yer alan Yedigöller havzası, 1965’ten beri “Milli Park” olarak korunmaya alınmıştır. Bu havza, yüzeysel ve yer altı akışlarıyla birbirlerine bağlı toplam yedi adet gölden oluşmaktadır. Milli Park’ın içindeki “Köyyeri” bölgesinde Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmuştur; buradan da bölgenin eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, Yedigöller ve çevresi jeolojik oluşumlar açısından da zengin olduğu için jeoturizm anlamında da önemli bir bölgedir.

Oldukça sessiz ve huzurlu bir ortama sahip olan Yedigöller, şehir hayatından kısa bir kaçamak yapmak isteyenler için ideal bir yer. Eşsiz manzaralara sahip olan göller bölgesi, trekking yapmak isteyenler için oldukça çeşitli güzergah seçenekleri sunmaktadır.

Milli Park’ın içinde, adından da anlaşılacağı gibi yedi adet göl bulunmaktadır. Bu göller; Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl‘dür. Bu göller iki büyük plato üzerinde yer almaktadır. Aralarında yaklaşık 100 metre yükselti farkı bulunan platoların ortalama yükseklikleri 780 metredir. Göllerin en büyüğü olan Büyükgöl’ün alanı yaklaşık 24895 metrekare, en derin yeri de yaklaşık 15 metredir. Büyükgöl’ün güneydoğusunda bulunan ve 15063 m² alana sahip olan Deringöl, 20 metre uzunluğundaki bir koluyla Büyükgöl’e bağlıdır. Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alan Seringöl, 1758 metrekare alana sahiptir. Diğer platodaki en büyük göl ise Nazligöl’dür. Dibinden sızdırdığı sular sebebiyle küçük bir şelale oluşturan bu göle Şelale Gölü de denilmektedir. Aynı platonun üzerinde Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl bulunur.

Göllerin çevresi, muhteşem manzaraların ortaya çıkmasını sağlayan birbirinden güzel ağaçlarla bezenmiştir. Kayın, meşe, gürgen, dişbudak, karaağaç, ıhlamur, karaçam, sarıçam ve köknar gibi bin bir çeşit ağaçla karşılaşabileceğiniz bu bölge Türkiye’nin en güzel ormanlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

YEDİGÖLLER ULAŞIM

Yedigöller Milli Parkı’na, Bolu’nun bir ilçesi olan Mengen’den ulaşmak mümkündür. Ankara-İstanbul yolundan Yeniçağ üzerinden de gelinebilir. Yedigöller kış aylarında yollar kar sebebiyle kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI KONAKLAMA

Yedigöller’de doğanın tadını sonuna kadar çıkarmak ve biraz farklı bir deneyim yaşamak isteyenler, bölgede kamp kurmayı tercih edebilirler. Park alanı içinde de kamp alanları bulunduğundan özellikle bahar ve yaz aylarında birçok kampçıya rastlamak mümkün.

Milli Park’ın içinde kamp kurulabilen alanlar kısıtlı. Deringöl ve Büyükgöl arasında kalan alanda kamp alanları bulabileceğiniz gibi gölün kenarında kampa izin verilen yerlere ya da ağaçlık bölgelere de yerleşebilirsiniz. Büyükgöl çevresi ise güzel manzarası sebebiyle kampçılar tarafından en çok tercih edilen yerlerden biri.

Yedigöller’de kamp yapacaksanız bölgede yemek için çok alternatif olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Yanınızda yiyecek getirmek ya da yakınlarda bulunan birkaç marketten toplu bir alışveriş yaparak gelmek en iyi çözüm olacaktır.

Bölgede kamp yaparken dikkatli olduğunuz sürece ateş yakabilirsiniz. Yedigöller bölgesi çoğunlukla yağmurlu ve nemli olduğu için yangın olasılığı düşük olsa da son derece dikkatli olmak gerekiyor. Ortam nemli olduğu için ateş yakmak da çok kolay olmayacağından yanınızda kuru çıra ve ya odun parçaları getirebilirsiniz.

YEDİGÖLLER BUNGALOV

Yedigöller’de konaklamak için en çok tercih edilen seçeneklerden bir tanesi de bungalov evlerde kalmak. Oldukça uygun fiyatlara, göller bölgesinin çok yakınında konaklama imkanı sunan bungalov evleri, özellikle kalabalık gruplar halinde gidildiğinde oldukça avantajlı olabilir.

YEDİGÖLLER’DE NERELER GÖRÜLMELİ?

Milli Park’ın güneyinde bulunan Kapankaya Tepesi’ndeki seyir terasından (yaklaşık 1380 m yükseklikte), bölgedeki vadileri, gölleri ve diğer doğal güzellikleri izlemek mümkün. Ayrıca parkın içinde Anıt ağaç ve Pisagor ağacı bulunmaktadır. Gülen kayalar, çeşitli şelaleler ve dilek çeşmesi de görülmelidir.

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI

YEDİGÖLLER TURU

Yedigöller bölgesine farklı fiyat alternatifleriyle günübirlik ya da birkaç gün konaklamalı turlar düzenlenmektedir. Günübirlik turlar, sabah otobüsün yolcuları almasıyla başlayıp, Yedigöller bölgesinde görülmesi gereken tüm doğal güzelliklerin gezdirilmesi ve bol bol fotoğraf çektirilmesi ile devam eder. Gün sonunda da konuklar otobüsle alındıkları yere bırakılırlar. Günübirlik turların dışında, konaklama imkanı sağlayan turlar da vardır. Bu turlar genelde Yedigöller’i de içeren birkaç rota dolaşırlar. Genelde Abant, Gölcük, Güzeldere Şelale, Efteni Gölü, Yedigöller gibi rotaları olan turlar, bahar ve yaz aylarında oldukça sık tercih edilen şehirden kaçış planları arasındadır.