Yerköprü Şelalesi Mersin’in Mut ilçesinde yer alan bir doğal güzelliktir. Ayrıca aynı adı taşıyan bir şelale de Konya il sınırlarında vardır. 2011 senesinde tabiat anıtı olarak tescillenen doğal güzellik bir kartpostal görünümündedir. Şelale Mut ilçesine yaklaşık olarak 35 kilometre mesafede bulunur. Harika manzarası ve huzur dolu atmosferi ile yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakmayın başaran Yerköprü Şelalesi, doğa ile iç içe bir yer arayışınız varsa tercih edebileceğiniz yerlerden.

Yerköprü Şelalesi
Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi Hakkında Bilgi

Yerköprü Şelalesi, Mersin’de kolayca ulaşılabilen Mut ilçesine yaklaşık olarak 33 kilometre mesafede konumlanır. Doğal anıt olarak kabul edilen bu doğa harikası şelale, çok sarp ve yabanıl bir doğa içerisindedir. Ortalama 29 metre yükseklikten aşağıya dökülen Yerköprü şelalesinin döküldüğü yerin arkasında ayrıca bir göl ve bir de mağara bulunur. Temiz doğası sayesinde şelalenin suyu oldukça temiz ve berraktır. Dağ bisikleti, doğa ve dağ yürüyüşü, kamp gibi etkinliklerinizi şelalenin çevresinde yapabilirsiniz.

Gerçek olduğuna inanamayacağınız kadar güzel manzarası ile sizi karşılayacak olan Yerköprü şelalesine yanınızda mutlaka fotoğraf makinenizle gitmelisiniz.

Giderken kanyondan geçeceğiniz yolculukta Göksu nehri sürekli yanınızda size eşlik ediyor olacak. Şelaleye ulaşmak için araçla gideceğiniz noktadan sonra yaklaşık olarak 30 – 40 dakika yürümeniz gerekiyor. Yürüme yolu olduğu için özel bir hazırlık ya da ayakkabı uygunluğu gerekmiyor. Cennet gibi yollarda yürürken dağlık alan ve eşsiz temiz suyun seyir zevkine doyamayabilirsiniz. Ermenek Çayı’nın geçtiği kanyonun üzerinde yer alan köprüden devam ederek şelaleye varabilirsiniz.

Manzaranın güzelliğini şelalenin yakınında bulunan izleme platformu sayesinde daha fazla tadabilirsiniz. Ancak milli park ilan edilen alanın korunması için bir tesis bulunmuyor. Aynı sebeple ateşli piknik de bölgede yasak.

Kendinizi tropik bir adada gibi hissedebileceğiniz şelale çevresinde yüzmenin yasak olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Suların en çok olduğu zamanlar ise nisan, mayıs ve haziran ayları.

Yerköprü Şelalesi Konaklama

Sit alanı olarak korunan ve masallar ülkesini andıran Yerköprü Şelalesi ve Gezende Kanyonu’nda kamp yapmak yasak. Ayrıca balık avlamak ve ateş yakılan pikniklere de izin verilmiyor. Dilerseniz milli parkın dışında bulunan ve Yerköprü Şelalesi’ne yakın konumda bulunan yerlerde çadır kurarak piknik yapabilirsiniz. Ayrıca şelaleye yakın mesafede bulunan Mut otellerini inceleyebilirsiniz. Bütçenize ve tatil anlayışınıza göre konaklama seçeneklerine bakabilirsiniz.

Mutlu Aslan Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 130 Türk lirası.

Adres: Pınarbaşı Mahallesi, Atatürk Bulvarı, 67/A, Mut / Mersin
Telefon: (0324) 774 39 00

Deveci Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 140 Türk lirası.

Adres: Doğancı Mah. Atatürk Bulvarı, No.54 Mut / Mersin
Telefon: (0324) 774 00 09

*Fiyatlar Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Yerköprü Şelalesi Yeme İçme

Yerköprü Şelalesi yakınında bir şeyler yiyebileceğiniz bir tesis bulunmuyor. Bunun için ilçe merkezine gitmeniz gerekiyor. Bu doğal güzelliği gördükten sonra muhtemelen iştahınız oldukça açılacaktır. Şelale ziyaretinizden sonra Mersin’in yöresel tatlarına da zaman ayırabilirsiniz. Tantuni, batırık, kerebiç, mamül, sıkma, gölevez, kaynar, cezerye, şalgam suyu ve künefe Mersin’de yiyebileceğiniz başlıca lezzet bombaları arasında bulunuyor. Ayrıca kayısı ve incir de Mut’a giderseniz mutlaka tatmanız gereken meyveler arasında bulunuyor. Mut’ta konumlanan restoranları inceleyebilirsiniz.

Mut Yel Değirmeni Restaurant: Yatırtaş Mahallesi, Mut / Mersin
Telefon: 0537 337 69 01

Kale Restaurant Mut: Karşıyaka Mahallesi, Mut / Mersin
Telefon: 0538 310 04 86

Öz Kısmet Restoran: Meydan Mahallesi, Atatürk Bulvarı No.24, Mut/Mersin
Telefon: (0324) 774 19 00

Zirve Et Lokantası: Narlıdere Mahallesi, Mersin Karaman Yolu, Mut/Mersin
Telefon: (0324) 783 76 67

Yerköprü Şelalesi Çevresinde Gezilecek Yerler

Yerköprü Şelalesi’nden sonra Mut ilçesinde görmeniz gereken diğer güzelliklere de göz atabilirsiniz.

Mut Kalesi: İlçe merkezinin kuzeyindeki bir tepe üzerinde bulunan Mut kalesi, oldukça eski bir eser olarak karşınıza çıkıyor. Tam olarak inşa edildiği tarih netleştirilemese de İlk Çağ’a kadar gidebildiği söyleniyor. Bizans döneminde onarımdan geçtiği bilinen kale, kesme ve moloz taştan yapılmış olup dikdörtgen planlıdır. Yapının 9 burcu ve bir de kulesi bulunur.

Adres: Karşıyaka Mahallesi, Mezarlık Sok. No:4, Mut/Mersin

Alahan Manastırı: Geniş bir alana yayılan kompleks yapı; Batı kilisesi, manastır ve doğu kilisesi, kaya oyma keşiş odaları ile çevredeki mezarlardan meydana gelir. Tatil günü bulunmayan kiliseleri 5 Türk Lirası ödeyerek gezebilirsiniz. Ayrıca burada Müzekart da geçerli oluyor.

Ayrıca Karaeski Milli Parkı ve Taş Köprü de gezebileceğiniz diğer yerler arasında bulunuyor.

*Fiyatlar Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Yerköprü Şelalesi Giriş Ücreti

Yerköprü Şelalesi’nin bulunduğu alana özel aracınızla girmek isterseniz 12 Türk lirası ücret ödemeniz gerekiyor.

*Fiyatlar Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Yerköprü Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Yerköprü şelalesi Mersin’in Mut ilçesinde yer alıyor. Genellikle otomobil ile ulaşım en rahat alternatif oluyor.

İlk olarak Mut’tan Ermenek yönüne yaklaşık 22 kilometre gitmelisiniz. Evren köyüne gelmeden sola saptıktan sonra şelalenin tabelasını görebilirsiniz. 9 kilometre daha devam ettikten sonra sağa toprak yola sapıp 900 metre daha giderseniz varmış olursunuz. Park ettikten sonra yaklaşık 600 metre yürümeniz gerekiyor.