2012 senesinde alındığı UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi‘ndeki yerini, kalıcı listeye taşımak için yapılan çalışmalara hız verilmiş olan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi Hitit döneminin yaşantısına ışık tutan en önemli tarihî kalıntılardan sayılmaktadır.

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi
Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi

Yesemek Nerede

Tarihe biraz meraklı iseniz, pek çok otorite tarafından eşi olmadığı ifade edilen Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’nin adını daha önce de defalarca duymuşsunuzdur. Yesemek, Gaziantep kentimizin İslahiye ilçesine bağlı bir köyüdür. Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi ise Karatepe mevkiinde ve köyden yürüme mesafesinde ziyaret edilebilecek bir konumda yer almaktadır.

Yesemek Tarihi

Mevcut kalıntıların da incelenmesiyle ulaşılan bilgiler ışığında Yesemek tarihi MÖ 1300’lü yıllara kadar dayanmaktadır.

Yesemek Açık Hava Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

Yesemek Açık Hava Müzesi hakkında kısa bilgi vermek çok kolay olmasa da araştırma yapmak için çok fazla vakti olmayan ancak konuyla ilgilenen okuyucularımız için bu başlık altında bir özet yapmaya çalıştık.

Bölgenin Hitit hâkimiyetine girdiği MÖ 1300 yılları civarında faaliyete geçirilmiş olduğu düşünülen taş ocağı, bölge halkının yanı sıra Hurrili ustalarında sanatlarını icra etmelerine fırsat yaratmış ve her türlü safhasında olup, incelenebilir durumda pek çok eser günümüze kadar varlığını sürdürebilmiştir.

Yesemek Açık Hava Müzesi Hakkında Kısa Bilgi
Yesemek Açık Hava Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

Doğu’da başlayıp, oryantalizm diye adlandırılan bu tarz, Batı’ya da ulaşıp etkilerini bırakarak Yunan sanatının başlangıcını oluşturmuştur.

Asurlar dönemine kadar zaman zaman dursa dahi üretime tekrar devam edebilmeyi başaran Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi bu dönemden sonra artık kapatılmış ve bölge terk edilmiştir.

1890 tarihi itibari ile ciddi çalışmalar yapılan bölgede pek çok heykel günışığına çıkarılmış ve Yesemek Antik Kenti 2012 senesinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır.

Yesemek Hakkında Bilgi

İslahiye’nin 22 km güneydoğusunda bulunan Yesemek köyü, 100 dönüm arazi üzerinde kurulu bulunan Yesemek Açık Hava Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

300’den fazla heykel, yeraltından çıkarılmış ve açık havada sergilenmektedir. Bu sergiyi gezme fırsatı bulacak ziyaretçiler, hem şirin İslahiye’nin adı çok bilinen köyü Yesemek hakkında bilgi alacak hem de sfenksleri, aslan ve ayı adamları, dağ tanrıları diye yorumlanmış çeşitli yontuları bu açık hava müzesinde görebileceklerdir.

Yesemek Antik Kenti

Yesemek Açık Hava Müzesi ve Heykel Atölyesi, Gaziantep ilimizin Zeugma Mozaik Müzesi gibi sahip olduğu önemli bir diğer tarihî mirasıdır. Yesemek Antik Kenti taş ocağı ve heykel atölyesi olarak iki ayrı bölümde de ele alınabilir.

Gaziantep Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden derlediğimiz bilgilere göre, Hitit kralı I. Şuppiluliuma’nın hükümdarlığı döneminde (MÖ 1375-1335) Hitit hâkimiyetine girmiş olan bölgede Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi açılmış ve taş ocağından yerel halk tarafından çıkarılan taşların sanatçılar tarafından işlenmesi ile bugüne kadar gelen ve yapıldığı döneme ışık tutan eserler oluşturulmuştur.

Friglerin hâkimiyet sürmeye başladığı dönemde bu alanda yapılan çalışmalara ara verilmiş olsa da Geç Hitit Dönemi’nde kurulan Sam’al (Zincirli) Krallığı döneminde yani milattan önce 9. yüzyılın ilk çeyreğinden başlayarak çalışmalar devam etmiştir. Sonrasında bölgede hüküm süren Asurlular bu konuda çalışma yapmamış ve bölge zaman içerisinde terkedilmiştir.

Yesemek İslahiye

Bahar aylarında ziyaret edecek olursanız Gaziantep bölgesinin meşhur kırmızıbiberinin yetiştiği tarlalar ve yol boyunca size eşlik edecek yabanî çiçeklerin rengârenk bittiği ve keyifli bir seyir yarattığı yollarıyla Yesemek İslahiye arası yaklaşık 22 km’dir.

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi Nasıl Gidilir

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’ne nasıl gidilir sorusuna cevap vermeden yazıyı bitiremeyiz elbette… Bu sorunun cevabı sizler için hemen alt başlıkta.

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi Ulaşım

Gaziantep / İslahiye yolu izlenerek Karapolat, Bostanağa, Ortaklı ve Akınyolu köylerinden geçilerek Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi’ne ulaşım sağlanabilmektedir ve yolu da asfalttır. Ayrıca Hatay Akbez yol ayrımından, Kilis yolu üzerinden de ulaşım sağlanabilir.

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi Çalışma Gün ve Saatleri

15 Nisan / 2 Ekim tarihleri arasında 09.00-19.00

3 Ekim / 14 Nisan tarihleri arasında 08.00-17.00

Pazartesi günleri kapalı olan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi giriş ücreti yoktur.

(Çalışma gün ve saatleri ile ziyaret ücreti bilgileri mart 2018 güncel listesinden alınmıştır.)