Yürüyen köşk, Yalova’da bulunan ve 1929 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet etmesi için inşa edilen bir köşktür. Yanında bulunan ağacın kesilmemesi için bir ray sistemi ile kaydırılarak uzaklaştırıldığı için bu ismi alan yapı günümüzde de ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Atatürk’ün “memleketim” diye söz ettiği Yalova’ya yolunuz düşerse yürüyen köşkü dolaşıp tarihe meydan okuyan koca çınara selam verebilirsiniz. Köşkün taşınması için gösterilen özveriyi okuduğunuz zaman Atatürk’ün doğaya olan hassasiyetini daha iyi anlayabilirsiniz.

Yürüyen Köşk
Yürüyen Köşk

YALOVA YÜRÜYEN KÖŞK HAKKINDA BİLGİ

Yalova’daki yürüyen köşk içi kadar dış görünüşü ile de büyük beğeni toplayan şirin bir yapı olarak karşınıza çıkıyor.

Köşkün tarihi ile bilgi verecek olursak, Atatürk’ün Yalova’da tarımda modern tekniklerin kullanılması ve nitelikli fideler yetiştirerek halka örnek olmak için “millet çiftliği”ni düzenlediğini söyleyebiliriz. Burada bulunduğu zamanda kalmak için de deniz kıyısında bir çınar ağacının yanına iki katlı köşk inşa edilir. Atatürk 1936 senesindeki ziyareti sırasında ağacın dallarının, köşkün pencerelerine zarar vereceği gerekçesiyle kesilmesi gerektiğini öğrenir. Ağacın dallarının kesilmesine izin vermeyen Atatürk ise evin kaydırılarak ağaçtan uzaklaştırılmasını ister. Bunun üzerine evin temelinin altına zorluklarla bir ray sistemi döşenir ve köşk kaydırılarak bugünkü yerine getirilmiş olur. 11 Haziran 1937 tarihinde tüm taşınmaz malları gibi Türk Milleti’ne bağışlayan Atatürk’ün yürüyen köşkü günümüzde ziyaretçilerini ağırlar. Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü arazisi içinde bulunan alanda günümüzde tarımla ilgili çalışmalar ve hizmetler devam eder.

YALOVA YÜRÜYEN KÖŞK KAHVALTI

Yalova Yürüyen Köşk’e ziyaret düzenlerseniz burada bulunan kafede kahvaltı ve diğer öğünleri de geçirebileceğinizi söyleyebiliriz. Deniz kenarında, köşkün hemen yanında bulunan kafeteryada günün her saatinde kahvaltı seçenekleri, tost, sandviç, börek gibi atıştırmalıklar, ızgara çeşitleri, tatlı, dondurma, çay, kahve ve soğuk içecek çeşitlerini bulabilirsiniz. Mekânda 2 kişi için 15-40 lirası arasında harcama ile öğün geçirebilirsiniz. İşletmenin 08.00 – 21.00 saatleri arasında açık olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Telefon: (0226) 812 73 41

*Fiyatlar ve saatler Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir.

YALOVA YÜRÜYEN KÖŞK ZİYARET SAATLERİ VE GİRİŞ ÜCRETİ

Yalova’nın simgesi haline gelen ve Atatürk’ün pek çok önemli toplantısını burada yaptığı köşk günümüzde ziyaret edilebiliyor. Tarihi ile ilginizi çekebilecek köşkün bahçesine ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. Evin içine girmek için ise öğrencilerin 1 Türk lirası, yetişkinlerin ise 2 Türk lirası ödemesi yeterli oluyor. İçeride 20 dakikada bir düzenlenen 10 dakikalık rehberli turlara katılmanız mümkün.
Pazartesi günleri kapalı olan köşkü diğer tüm günler 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

*Saatler, tarihler ve fiyatlar Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir.

YÜRÜYEN KÖŞK ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Yürüyen Köşk’ü gezdikten sonra kafeteryada oturup denizin tadını çıkarabilirsiniz. Buradaki geziniz bittikten sonra Yalova’da konumlanan diğer güzellikleri de gezerek dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz. Gidebileceğiniz yerlerden bazılarını inceleyebilirsiniz.

Yalova Atatürk Köşkü: Yalova’nın yaklaşık 12 kilometre güneyinde bulunan Termal ilçesindeki Atatürk Köşkü, 1929 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle inşa edilmiştir. Erken Cumhuriyet dönemi mimarlığına örnek verilebilecek bu 2 katlı köşk, yeşillikler içinde olması ile giden turistlerin beğenisini toplar. Ayrıca köşke yakın mesafede Antik Tünel ve sunağın önünde yer alan eski bir bina bulunur. Restorasyondan geçtikten sonra günümüzde sinema ve kafe olarak işletilen mekân da gezebileceğiniz bir diğer yer olarak karşınıza çıkar. Bu yapının Osmanlı döneminde bir dinlenme köşkü olduğu ve Cumhuriyet döneminde de yaveran köşkü olarak kullanıldığı bilinir. Pazartesi ve perşembe günleri kapalı olan Atatürk Köşkü’nü haftanın diğer günleri 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Adres: Gökçedere Mahallesi, Termal / Yalova Telefon: (0226) 675 80 00

Karaca Arboretumu: Şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafede yer alan Karaca Arboretumu, ağaca ve yeşilliğe dair her şeyi görebileceğiniz bir cennet köşesi olarak sizi selamlıyor. Huzurlu ve bol oksijenli bir gün için en iyi tercihler arasında bulunan arboretumu ayrıca Türkiye’nin ilk özel arboretumu olma unvanını elinde bulunduruyor. Canlı ağaç müzesi diyebileceğimiz yaklaşık 14 hektarlık bu alanda 7.000 civarında bitki türüne rastlamanız mümkün. Burayı haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
Adres: Samanlıköy Mah., Yalova Termal Yolu, Merkez / Yalova
Telefon: (0226) 833 77 67
Yalova Kara Kilise: Yalova’nın tarihi ilçesi Çiftlikköy’de yer alan kilise Helenapolis’ten kalma bir yapı. Latin haçı planına göre inşa edildiği bilinen yapının 6. asırda hamam, 7. ve 8. asırda ise kilise olarak işlev gördüğü tahmin ediliyor. Günümüzde bir site içinde korumaya alınan tarihî kalıntıyı ziyaretiniz sırasında fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Adres: Sahil Mahallesi, Akasya Cd. No:17, Çiftlikköy / Yalova

Ayrıca Sudüşen Şelalesi, Erikli Şelalesi ve Delmece Yaylası da gezebileceğiniz doğal güzellikler arasında bulunuyor.

YÜRÜYEN KÖŞK NEREDE VE NASIL GİDİLİR

Yürüyen Köşk Nerede Ve Nasıl Gidilir
Yürüyen Köşk Nerede Ve Nasıl Gidilir

Yürüyen Köşk nerede diye soracak olursanız Yalova’nın merkezinde olduğunu söyleyebiliriz. Ulaşım için farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Deniz otobüsü – feribot: Deniz yolu ile ulaşım için İdo seferlerini takip edebilirsiniz. Köşk iskeleye yakın mesafede bulunuyor.

Otomobil: Şahsi aracınızla gitmek isterseniz adres bilgisinden ve navigasyon desteğinden faydalanabilirsiniz.

Adres: İsmet Paşa Mahallesi, Yürüyen Köşk – Merkez / Yalova