Şanlıurfa ilimizin tarihî ve dinî yapılarından biri olan Yusuf Paşa Camii, şehrin merkezi noktalarından biri olan Sarayönü Caddesi’nde yer almaktadır. Caminin de burada bulunması sebebi ile Şanlıurfa Yusuf Paşa Mahallesi adını almış olan mahallede bulunan cami, Urfa Mutasarrıfı Arapkirli Yusuf Paşa’nın talimatı ile 1703 yılında yan kısmında bulunan hamam binası ile birlikte yaptırılmıştır.

YUSUF PAŞA CAMİİ TARİHİ

Yusuf Paşa Camii tarihi incelendiğinde, Urfa Rakka Valisi Yusuf Paşa tarafından yaptırıldığı görülmektedir. Bu cami için düzenlenmiş yazıt 1122 yılına aittir. Toplam üç kitabesi olan Yusuf Paşa Camii mihrap kitabesinde, camiinin onarımdan geçtiği belirtilmektedir.  1267 yılında Hacı Esad adında biri hayır amacı ile bu onarımın maddi kısmını üstlenmiştir.

Caminin avlu kısmında yer alan oda kitabesine göre, 1872 yılında da bu odanın onarımdan geçtiği bildirilmektedir. Hayırsever çeşitli kişiler tarafından yapıldığı söylenmektedir, isim belirtilmemiştir.

 1. ve son kitabe ise imam odası denilen bölümde bulunmaktadır. Albulvahab Efendi isimli bir zatın avluda yer alan oda kısımlarının her birini komple yenilettiği ve tamiratın da 1296’da yapıldığı yazılmaktadır.

YUSUF PAŞA CAMİİ ÖZELLİKLERİ

Yusuf Paşa Camii özellikleri mimari olarak incelendiğinde binanın dikdörtgen planlı olduğu görülmektedir. Kesme taştan imal edilmiş olup ibadet alanı kıbleye paralel düzenlenmiş ve iki payeli üç sahna bölünmüştür. Bölümlerin her birinin üstünde üçer taneden altı kubbe yerleştirilmiş ve kubbeler orta bölümden paye üstüne yan kısımlardan da kemerler üzerine oturtulmuştur. Son cemaat bölümü, caminin ön kısmında bulunup üç bölümlüdür ve her bölüm bir kubbe ile örtülmüştür.

Mihrap geometrik bir bezeme içerip iki yanında da yarım sütunlar yer almaktadır. Bezemedeki desenler tüm yüzeye yayılmış olup taştan yapılma minber hemen yanındadır. Gene bu minber de oyma geometrik bezemelerle süslenmiş ve Rumi kompozisyonlar içermektedir.

Caminin minaresi son cemaat yerinin doğu kısmında bulunup taş bir kaidenin üzerinde yükselen yuvarlak gövdeli, tek şerefeli yapıdadır.

ŞANLIURFA GEZİLECEK YERLER

Urfa şehrine doğru planlamış olduğunuz tatil sürecinde şehrin hem tarihi hem dini hem de turistik yerlerini gezmek için birkaç gün ayırmanızı öneriyoruz. Peygamberler Şehri diye de bilinen Şanlıurfa’nın o kadar güzel hikâyeleri ve görülesi yerleri var ki insan tatilini kısa kesmek istemiyor. Yeme içme konusunda da kendine has ve kıymetli bir üne sahip olan şehirde gezilecek yerlerin bir kısmını tatil programınıza yardımcı olabilmek için hemen aşağıda paylaşıyoruz.

 • Balıklıgöl
 • Aynzeliha Gölü
 • Eyüp Peygamber Makamı ve Camii
 • Rizvaniye Camii
 • Halil-Ür Rahman Camii
 • Dergâh Camii yani Mevlid-i Halil Külliyesi
 • Şanlıurfa Kalesi
 • Tarihi Şanlıurfa Çarşısı
 • Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi
 • Haleplibahçe Mozaik Müzesi
 • Atatürk Barajı
 • Halfeti
 • Harran Kültür Evi
 • Soğmatar Antik Kenti
 • Bazda Mağaraları

YUSUF PAŞA CAMİİ ULAŞIM

Yusuf Paşa Camii ulaşım için endişe etmeyi gerektirmeyecek konumda yer almaktadır. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde, şehir merkezindekonumlanmaktadır.Şehre geldikten sonra pek çok şehir içi ulaşım hattı ile camiye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Otomobil:Yolculuğunuzu kişisel aracınız ile yapmayı planlıyorsanız Şanlıurfa şehir girişinden itibaren E 99 çevreyolundan Atatürk Bulvarı’na bağlanıp Sarayönü Caddesi’ne devam etmeniz gerekmektedir. Bu güzergâhı izleyerek sorunsuz bir şekildecamiye ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Şanlıurfa, ülkemizin her yerinden yapılan şehirlerarası otobüs seferleri ile de ulaşılabilecek konumda bulunmaktadır. İstanbul’ a 1295 km, İzmir’e 1252 km uzaklıkta olup Ankara’ya ise yaklaşık 850 km mesafede bulunur.Şanlıurfa otogarına geldikten sonra garajdan hareket eden toplu taşıma araçları veya taksi ile camiye ulaşabilirsiniz

Uçak: Şanlıurfa Havalimanı’na birçok ilimizden düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. Alana indikten sonra şehir merkezine olan 35 kilometrelik mesafeyi kat etmek için pek çok alternatifiniz bulunmaktadır. Dilerseniz otomobil kiralayabilir, taksi tutabilir, toplu taşıma araçlarına binebilir veya havalimanı servislerini kullanabilirsiniz.

YUSUF PAŞA CAMİİ GİRİŞ ÜCRETİ

Yusuf Paşa Camii giriş ücreti Öğrenci: Ücretsiz

Yusuf Paşa Camii giriş ücreti Sivil: Ücretsiz

* Yusuf Paşa Camii giriş ücreti 2018 yılının temmuz ayında güncellenmiştir.

YUSUF PAŞA CAMİİ ZİYARETE AÇIK GÜN VE SAATLER

Yaz Dönemi (15 Nisan-2 Ekim): Gün boyu

Kış Dönemi (3 Ekim-14 Nisan): Gün boyu

Tatil Günü: Bulunmuyor

* Yusuf Paşa Camii ziyarete açık gün ve saatler 2018 yılının temmuz ayında güncellenmiştir.

YUSUF PAŞA CAMİİ İLETİŞİM

Adres:Yusuf Paşa Mah. Sarayönü Cad. 63210 Şanlıurfa Merkez/ŞANLIURFA

Telefon: Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 0 (414) 312 5332