Zil Kale, Rize Çamlıhemşin’de, Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hâkim tepe üzerinde bulunan tarihî bir kaledir. Kale 8 burç ve 1 gözetleme kulesine sahiptir. Tam olarak inşa edildiği tarih bilinmemekle beraber günümüzde turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yer olarak bilinir. Bol yeşil ve mavi doğası ile Çamlıhemşin ziyaretiniz sırasında Zil Kale turu yaparak tarihin sayfalarında bir seyahate çıkabilirsiniz. Yüksek bir noktada bulunan kale ziyaretiniz sırasında yanınızdan fotoğraf makinenizi eksik etmemenizi öneririz.

Zil Kale
Zil Kale

ZİL KALE’NİN ÖZELLİKLERİ

İhtişamlı görüntüsüyle uzak noktalardan bile kendini gösteren Zil Kale, Fırtına Deresi’nden yaklaşık 100 metre yükseklikteki bir sarp kayalığın üzerinde bulunur. Tam olarak yapıldığı tarih bilinmemekle birlikte 14. asırda inşa edildiği tahmin edilir. Aynı zamanda tarihî İpek Yolu üzerinde yer alan kale, özellikle yapılan restorasyon çalışmalarının ardından turistik bir cazibe noktası haline gelmiştir. Kalenin içi, yılın farklı zamanlarında konser ve etkinliklere de ev sahipliği yapar. Eski dönemlerde 4 katlı olduğu düşünülen Zil Kale, Osmanlı İmparatorluğu döneminden sonra askerî amaçlı kullanılmaya devam etmiştir. Adı da Kale-i Zir olarak anılmıştır. Denizden 750 metre yükseklikte bulunan kaleden aşağıya bakıldığı zaman derenin bile ufacık görüneceğini hatırlatmakta fayda var. Zil Kale, Rize Kalesi’nden sonra bölgenin en yüksek kalesi unvanına sahiptir.

Kale dış surlar, orta sur ve iç kaleden meydana gelir. Kalenin dış kapısına ulaşmak için patika bir yoldan yürünmesi gerekir. Kapıdan girdikten sonra terastan orta surların olduğu seviyeye ulaşılabilir. Buradaki 2. kapıdan geçerseniz kalenin içine girebilirsiniz. Orta kalenin içinde muhafız binası, şapel ve başkule bulunur. Duvarlar üzerinde kemerli pencereler, diğer yönde ise mazgal delikleri yer alır.

ZİL KALE ÇAMLIHEMŞİN YAYLALARI

Zil Kale ziyaretiniz sonrasında Çamlıhemşin’in yaylalarını da görmeden dönmemelisiniz. Zil Kale’nin de Kaçkar Dağları Millî Parkı sınırları içinde yer aldığını hatırlatmakta fayda var. Bu sebeple park alanı ve yaylaları da ziyaret ederek bol oksijen ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Kale turunuzdan sonra Çat Yaylası, Elevit Yaylası, Polovit Yaylası ve Polovit Şelalesi de gezebileceğiniz doğal güzellikler arasında bulunuyor. Ayrıca Ayder Yaylası mutlaka görmeniz gereken bir güzellik olarak karşınıza çıkıyor. Seyahatinizi planlarken havanın biraz daha sıcak olması açısından yaz ve bahar dönemlerini tercih ederseniz sorunsuzca gezebilirsiniz. Yaz sıcağında bile serin olan yaylalar rahatça ziyaret edilebilir.

ZİL KALE YEME İÇME

Zil kaleyi ziyaretiniz sırasında acıkırsanız civarda bulunan restoranı tercih edebilirsiniz. Fırtına Deresi’ni tepeden görebileceğiniz restorana gidecek olursanız ızgara çeşitleri, aperatif ürünler, dondurma ve içecek çeşitlerini bulabilirsiniz. Ancak Çamlıhemşin ilçesinde daha fazla yemek alternatifi bulmanız mümkün. Özellikle farklı lezzetlere açıksanız yöresel lezzetleri de deneyimlemelisiniz. Balık, mısır ve fasulyenin en önemli besin maddeleri olduğunu ve restoranlarda farklı çeşitlerine rastlayabileceğinizi belirtelim. Ayrıca muhlama, karalahana çorbası, karalahana sarması, kiremitte hamsi, ısırgan yemeği, hamsikoli, pekmezli asude, ekşaşi, laz böreği, mısır ekmeği, pekmezli kabak, kabak sütlacı, pepeçura, termoni ve lahana rohtikosu da tadabileceğiniz lezzetler arasında bulunuyor.

ZİL KALE KONAKLAMA

Zil Kale turunuzdan sonra yayları da gezmek isterseniz gezinize bir gün yetmeyebilir. Bu yüzden civardaki konaklama alternatiflerinden faydalanarak tatilinizi uzatmak isteyebilirsiniz. Gidebileceğiniz tesisler Ayder ve Çat Yaylası civarında daha fazla olacaktır. Doğa ile iç içe bir konaklama yaparak tüm stresinizden uzaklaşıp kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Hilaz Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 199 Türk lirası.
Adres: Kaplıca Mahallesi, Ayder Yaylası Rize/Çamlıhemşin/ Telefon: (0464) 657 21 00

Villa De Pelit Butik Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 370 Türk Lirası.
Adres: Ayder Turizm Merkezi, Şehit Binbaşı Ömer Aktuğ Caddesi No:29 Çamlıhemşin, Rize Telefon: (0850) 550 00 53

Ayder Doğa Resort: Otelin gecelik ortalama fiyatı 350 Türk Lirası.
Adres: Ayder Yaylası Merkezi, Ayder Şelalesi karşısı Rize Festival Alanı Üzeri, Rize Telefon: (0850) 888 53 53

Fora Pansiyon: Otelin gecelik ortalama fiyatı 170 Türk Lirası.
Adres: Aşağı Ambarlık Mevkii No:67 Ayder/Camlıhemşin, Rize Telefon: (0464) 651 21 53

Kaçkar Resort Otel: Otelin gecelik ortalama fiyatı 450 Türk Lirası.
Adres: Kaçkar Dağları Milli Parkı, Ayder Turizm Merkezi No:4 Çamlıhemşin/ Rize Telefon: (0464) 657 20 53

*Fiyatlar Eylül 2017 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

ZİL KALE GİRİŞ ÜCRETİ

Zil Kale Giriş Ücreti
Zil Kale Giriş Ücreti

Zil Kaleye giriş ücreti 3 Türk Llirası. Ayrıca 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için ise ayrı bir ücret ödenmiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olmayan büyüleyici güzellikteki yapıda Müzekart geçerli olmuyor.

*Fiyatlar Eylül 2017 tarihinde güncellenmiştir.

ZİL KALE NASIL GİDİLİR?

Zil Kaleye gitmek için toplu bir ulaşım aracı bulunmuyor. Bu sebeple en rahat ulaşım aracı olarak otomobili tercih edebilirsiniz.

Otomobil: Zil Kale’ye gitmek için şahsî aracınızı kullanacak olursanız öncelikle Rize’nin il merkezini geçmeniz gerekiyor. Çayeli ve Pazar ilçesini de geçtikten sonra yaklaşık 8 kilometre devam edebilirsiniz. Ardeşen’e varmadan, Çamlıhemşin yol ayrımından saparak yaklaşık 20 kilometre devam edebilirsiniz. Çamlıhemşin’den Ayder’e dönmeden Mollaveyis’e kadar gidebilirsiniz. Biraz daha devam ettiğiniz zaman kaleye çıkan patika yola ulaşmış olursunuz.